Spoločnosť

Novinársky servis

Družina získala za svoj album platinovú platňu

Slovenskej hudobnej skupine Družina sa podarila skutočne veľká vec. Zo svojho albumu s názvom „Vianočné“ predala kapela skoro 4-tisíc kusov, čo jej prinieslo platinovú platňu. Takýto počet predaných fyzických kusov albumu pritom na Slovensku nie je obvyklý.


V dnešnej elektronickej dobe počúva mnoho ľudí hudbu cez streamingové služby. O to väčším úspechom je, ak hudobná skupina dokáže predať niekoľko tisíc fyzických kópií albumu. Práve to sa podarilo slovenskej kapele Družina.


Táto world music formácia, ktorá vo svojej hudbe spája rock a jazz so slovenským folklórom a tento mix nazýva ethnobeat, predala 3 892 kusov albumu „Vianočné“. „Je to odmena za trpezlivosť, poctivú prácu a fantastickú spoluprácu s obchodným reťazcom Kaufland. Predať na Slovensku toľko kusov albumu bez toho, aby sa o skupinu zaujímali médiá, je takmer zázrak,“ upozorňuje basgitarista a manažér Družiny Aty Béreš.


Kľúčom k úspechu podľa neho je, že kapela si drží štýl, ktorý je im blízky a zároveň ľudovým pesničkám neubližuje. Vďaka tomu sa tak k folklóru dostanú aj ľudia, ktorí by naň inak nenarazili. „Teraz je móda prerábať ľudové piesne, veľa skupín a spevákov, ktorí o ľudovú hudbu či folklór ako taký predtým ani nezavadili, sa vezie na tejto vlne a myslia si, že ich to dostane do médií a zlepší im to predaj ich CD. Nechápu však, že to nie je len o momentálnom aranžmáne, ale o vzťahu k týmto veciam, čo sa prenáša aj na nahrávku,“ dodáva Aty Béreš s tým, že viacerí členovia ich kapely sú odmalička folkloristi a majú tak k ľudovej hudbe úprimný vzťah.


Myšlienka nahrať vianočný album rezonovala v hlavách kapely už niekoľko rokov. Pár slovenských kolied pritom podľa Atyho Béreša hrávali na vianočných koncertoch, ale stále to nebolo dosť na celý album. „Výber pesničiek nebol jednoduchý, neradi aranžujeme a nahrávame notoricky známe ľudové piesne či koledy. Podarilo sa nám však objaviť krásne, aj menej známe piesne, z ktorých máme veľkú radosť.“


Skupina Družina má za pätnásť rokov svojho pôsobenia za sebou množstvo koncertov doma aj v zahraničí. Dvakrát sa so svojimi CD umiestnili na popredných miestach celosvetového rebríčka World Music Charts Europe. Tvorba skupiny vychádza zo slovenskej ľudovej hudby, ale kapela tvorí aj vlastné piesne a texty. Speváčkami kapely sú Petra Humeňanská, finalistka súťaže SuperStar z roku 2005, ktorá sa k Družine pridala v roku 2013 a Miťa Almášiová, ktorá je v kapele od jej založenia.


CD ,,Vianočné“ bolo uvedené na trh v decembri 2015 exkluzívne v predajniach Kaufland.

 

Bratislava 20. 06. 2016

Práca & kariéra

Newsletter

Facebook

Na našej web stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a obsluhovateľnosti. Viac o používaných súboroch Cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našich Zásadách ochrany údajov.