Hračky

Informácie o hračkách

Informácie o hračkách

Hračky plnia najrozmanitejšie účely: Slúžia na pobavenie a zamestnanie detí, ale môžu mať aj vzdelávacie funkcie a trénovať motorické zručnosti.

1. Tipy na nákup hračiek

Hračky sú primárne určené pre deti a slúžia nielen pre zábavu najmenších, ale aj ako učebné pomôcky na rozvoj jazykových, sociálnych a motorických zručností. Aby však detské hračky mohli spĺňať svoj účel, mali by mať príslušnú kvalitu a mali by byť vhodné podľa veku. Vysvetlíme vám to v nasledujúcej časti.

1.1 Znaky kvality

Pri nákupe hračiek sa nezriedka zameriavame výlučne na priania najmenších bez toho, aby sme venovali pozornosť presným údajom o výrobcovi a pôvode. Pri kúpe hračiek by ste však mali brať do úvahy predovšetkým ich znaky kvality. Nová detská hračka by mala v každom prípade spĺňať tieto kritériá:

  • Na obale musí byť presne uvedené, odkiaľ a od ktorého výrobcu výrobok pochádza.
  • Pri výbere hračky vždy zohľadnite informácie o veku.
  • Ak kúpite hračku, ktorá prehráva hudbu, mali by ste vopred otestovať hlasitosť. To platí najmä pre hracie skrinky alebo podobné predmety, ktoré si deti berú so sebou do postele. Príliš hlasná hudba môže deti vystrašiť a nemá žiadne vzdelávacie účinky.

Hrajúce sa deti Uznávané kontrolné pečate sú obzvlášť dôležité pri hračkách pre malé deti.

1.2 Rôzne vekové skupiny

Pri kúpe hračiek zohráva rozhodujúcu úlohu vek. Najmä dojčatá a malé deti sa pri hre s vecami nevhodnými pre ich vek môžu dostať do nebezpečenstva, že sa porania alebo prehltnú malé časti. V každom prípade by sa preto malo dodržiavať schválenie hračiek podľa veku od výrobcu.

Povolenie podľa veku detí Ak máte malé dieťa, pri kúpe hračiek by ste mali vždy dbať na tento symbol.

Okrem toho sú stupeň vývoja a záujmy dieťaťa závislé od veku. Preto sa deti v príslušných vekových skupinách najradšej hrajú s týmito hračkami:

Dojčatá a malé deti

V prvých rokoch života prechádza vaše dieťa obrovským vývojovým procesom. V tomto veku sa trénuje najmä motorika, ako aj kreativita. Hračky pre dojčatá a malé deti sú v prvom rade nekomplikované a majú jednoduché tvary. Okrem toho môžu trénovať zmysly, ako je zrak, hmat a sluch. Keďže malé deti majú tendenciu vkladať si hračky do úst, mali by byť v každom prípade bez nečistôt a škodlivých látok.

Dieťa Vek: 0 až 3 roky

Príklady hračiek pre dojčatá a malé deti: Plyšové zvieratá, hrkálky, stavebnice, Duplo, obrázkové knižky


Deti v predškolskom veku

V tomto veku je fáza hry najmenších detí zvyčajne najintenzívnejšia. Vytvárajú si vlastný svet, sú kreatívne pri ručných prácach a maľovaní a učia sa spoločenskému správaniu. Začínajú tiež chápať pravidlá hier, kvôli čomu sú v tomto veku mimoriadne dôležité a obľúbené stolové a spoločenské hry. Okrem toho deti v predškolskom veku chápu rozdiel medzi výhrou a prehrou.

Malé dieťa so stavebnicou Vek: 3 až 6 rokov

Príklady hračiek pre deti v predškolskom veku: puzzle, , plyšové zvieratá, Playmobil, Lego, knihy pre predškolákov, kutilský materiál, bábiky


Školáci

U školákov sa vo veľkej miere rozvíja hrubá aj jemná motorika. Teraz sa silnejšie rozvíjajú aj individuálne záujmy, ktoré sa realizujú v skupine, ale aj samostatne. Napríklad vedecké experimenty alebo kreatívne hračky sú u školákov veľmi obľúbené. Na význame získavajú aj hry s víťazmi a porazenými, ako aj knihy, ktoré si teraz konečne môžu čítať aj samotné deti. V tomto veku sú zaujímavé aj herné konzoly, ale mali by byť povolené len pod dohľadom a na určitý čas denne.

Školáci v lístí Vek: 6 až 12 rokov

Príklady hračiek pre školákov: knihy, stolové hry, plyšové zvieratá, experimentálne stavebnice, Lego, kutilský materiál, Barbie, zberateľské karty


Dospievajúci a dospelí

Aj dospievajúci a dospelí majú potrebu hrať sa, aj keď už nie je taká výrazná. Či už ide o herný večer s priateľmi alebo o šport pri biliardovom stole: Výhra a prehra sú aj tu veľmi dôležité. Ďalšou obľúbenou činnosťou sú puzzle a modely áut alebo vlakov. Počítačové hry a herné konzoly sú tiež neoddeliteľnou súčasťou každodenného života mnohých dospievajúcich a dospelých.

Skupina tínedžerov Vek: od 13 rokov

Príklady hier pre dospievajúcich a dospelých: spoločenské hry, modely áut, modelárstvo, biliardové stoly, kutilský materiál, herné konzoly, stolný futbal

2. Herné konzoly a multimédiá

Počítačové hry a herné konzoly sa stávajú čoraz dôležitejšou súčasťou života detí, dospievajúcich a dospelých. Hráčovi umožňujú virtuálne sa ponoriť do nových svetov. Môžete ich hrať sami, vo dvojici alebo online proti viacerým súperom.

Či už ide o Xbox, Wii alebo Playstation: Najlepšie je pri rozhodovaní o kúpe vychádzať z potrieb hráča a zistiť, ktoré hry sú vhodné pre ktorú hernú konzolu.

Tínedžer sa hrá na konzole Počítačové hry a herné konzoly sú súčasťou každodenného života mnohých detí.

V detských izbách sa stali nepostrádateľnými aj ďalšie multimediálne produkty. Počítače na učenie, MP3 prehrávače alebo obľúbené filmy od spoločnosti Disney na DVD – v digitálnom veku sa deti stretávajú so svetom technológií už od útleho veku.

Pri herných konzolách, ako aj iných multimediálnych predmetoch by ste mali vždy venovať pozornosť vekovému obmedzeniu príslušnej hry. Taktiež je vhodné stanoviť časový úsek počas dňa, kedy sa s nimi vaše dieťa môže hrať. Snažte sa veci vyvážiť: Po hre s elektronickým zariadením je vhodné urobiť si napríklad prestávku na čerstvom vzduchu.

3. Outdoorové hračky

Deti sa samozrejme nehrajú len v byte, ale s radosťou trávia čas aj vonku. So správnymi výrobkami sú hravé aktivity na čerstvom vzduchu mimoriadne zábavné, bez ohľadu na to, či máte malú alebo veľkú záhradu alebo sa spoliehate na hry v parku.

Dieťa na hojdačke Hra na vzduchu je dôležitá pre vývoj dieťaťa.

Rozlišuje sa medzi outdoorovými hracími zariadeniami a outdoorovými hračkami. Prvé sú zariadenia ako hojdačky, šmykľavky alebo pieskoviská, ktoré majú v záhrade pevné miesto a zvyčajne zaberajú veľký priestor. Outdoorové hračky sú zasa lopty každého druhu, detské dopravné prostriedky, ako sú autíčka, vodné pištole alebo lietajúce draky. Lákajú vás k spoločným hrám, ale môžu slúžiť aj ako jediné zamestnanie vášho dieťaťa.

4. Často kladené otázky

  • Ako môžem skladovať vonkajšie hračky v zime?

    Outdoorové hračky, ktoré sú vhodné len na leto, je najlepšie uložiť do krabíc v pivnici alebo v podkroví. Na druhej strane, veľké outdoorové hračky zvyčajne zostávajú cez zimu v záhrade. Napríklad pieskoviská by ste mali zakryť nepremokavou plachtou. Táto je vhodná aj pre iné hracie zariadenia z dreva alebo kovu.

  • Mali by sa textilné hračky prať?

    Plyšové zvieratá a iné hračky z látky by sa mali prať približne každé štyri týždne. Takto sa vyhnete roztočom a zárodkom na hračke. Vždy pritom dodržte pokyny výrobcu, mäkké hračky sa spravidla môžu prať v práčke pri teplote 30 stupňov Celzia. Hračku vložte do obliečky na vankúš, aby sa počas prania nepoškodila.

Fotografia redakcie
Dôveruj, ale preveruj!
Od roku 2005 vám redakčný tím poskytuje užitočné informácie o vašich obľúbených produktoch. Naši odborníci vám pomôžu pri výbere toho správneho produktu a odpovedia na často kladené otázky.