Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Pinsa: všetko o tomto trende talianskej kuchyne

Pinsa alebo pinsa romana si už získala nejedno kulinárske srdce. Vyzerá síce na nerozpoznanie od pizzy a chutí rovnako dobre, ide však o druh focaccie. Oboznámte sa s definíciou i receptom na focacciu tohto druhu: prečítajte si zaujímavosti o najnovšom trende talianskej kuchyne.

Na obrázku je pinsa, obložená salámou, žeruchou a klíčkami, je položená na okrúhlej drevenej doske na sivej pracovnej ploche, vedľa toho je niekoľko cherry paradajok.
© Rabizo Anatolii – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Zistite všetko dôležité o pinse a prečítajte si tiež, prečo toľko konkuruje klasickej pizzi. 
  • Pinsa je výnimočná svojou neobyčajnou kombináciou múk a neopakovateľne tenučkým cestom.
  • Naučíme vás, ako si doma pripraviť cesto na pinsu. 
Definícia

Čo je to pinsa romana? 

Nie je úplne jasné, ako talianska placka pinsa prišla k svojmu menu. Zrejme v tom zohrala úlohu vizuálna podobnosť s inými klasikami, ako je kysnuté cesto na pizzu alebo pita. Pinsa má však jedinečnú chuť, ktorá sa ničomu nepodobá. Do originálneho receptu sa pridáva pšeničná múka, ryžová múka, sójová múka, kvasnice, soľ, olej a voda. A čím sa spôsob prípravy najviac líši od pizze? Dĺžkou kysnutia. Zvykom je nechať kysnuté cesto v chladničke 24 až 120 hodín a až potom ho ďalej spracúvať. Príprava receptu na focacchiu pinsa teda trvá oveľa dlhšie ako v prípade pizza cesta. V dôsledku toho dôjde ešte pred konzumáciou k ukončeniu všetkých procesov kysnutia. Výsledkom je ľahké cesto, ktoré je veľmi dobre stráviteľné. Ryžová múka mu navyše dodáva vzdušnú textúru a v spojení so sójovou múkou, ktorá sa stará o potrebnú pevnosť, vzniká nadýchané kysnuté cesto.

Druhý rozdiel: originálna pinsa sa nepečie v kamennej peci, ale v kovovej panvici. Podlhovastá placka sa navyše obkladá ďalšími surovinami až po upečení. Môžete ju pritom obložiť ľubovoľnými prísadami podľa svojej chuti. Môžete si vytvoriť „bianco“ focacchiu pinsa, teda len so syrom, bez paradajkovej omáčky, alebo klasickú verziu s paradajkovou omáčkou a syrom. Podľa chuti môžete ozdobiť pinsu aj zeleninou a dochutiť bylinkami.


Pôvod

Odkiaľ pochádza pinsa romana?

O pôvode pinsy panuje viacero mýtov. Napríklad jeden taliansky výrobca pinsy, ktorý si v roku 2001 nechal registrovať názov pinsa romana ako oficiálny výrobok, tvrdí, že pinsa romana bola obľúbené jedlo už v tratóriách starovekého Ríma. Je to síce pekný príbeh, ale zrejme nezodpovedá realite. 


Príprava

Cesto: základ tvorí zmes múk

Rôzne druhy múk v misách a uzatváracích pohároch
© Kaufland Základ tvorí zmes múk: pinsa sa pečie z pšeničnej, ryžovej a sójovej múky.

Výnimočnú chuť cesta na pinsu možno pripísať vzájomnému pôsobeniu viacerých druhov múk. Pšeničná múka je zdroj energie a ide o všestrannú prísadu do pečiva. Typ 405, teda klasická kuchynská múka, sa používa najmä na jemné pečivo, ako sú koláče, trené cesto alebo biely chlieb. Typ 550 sa zase používa okrem iného na chlieb, žemle, kysnuté cesto alebo pizzu. Ryžová múka pozostáva takmer z 80 percent z ryžového škrobu, ktorý je mimoriadne jemný. To dodáva cestu výnimočnú nadýchanosť. Sójová múka má vysoký obsah bielkovín, ktorý sa stará o optimálnu pevnosť a stráviteľnosť cesta.


Recepty

Základný recept na pinsu

Zaujíma vás, ako chutí pinsa? Upečte si ju sami pomocou nášho jednoduchého receptu na focacchiu pinsa, ktorá vás očarí nadýchaným a chrumkavým cestom. Výber prísad na obloženie je pritom len na vás. Stačí siahnuť po tom, čo vám najviac chutí. A nezabudnite: na rozdiel od pizze sa cesto na pinsu neobkladá pred pečením, ale až po vytiahnutí z rúry. Pinsa chutí vynikajúco napríklad s paradajkami a inou čerstvou zeleninou, syrom feta, olivami, rukolou i salámou. Svedčať jej však bude čokoľvek, po čom sa vám zbiehajú slinky.

Prísady na kysnuté cesto (na 4 pinse):  

  • 345 g pšeničnej múky (typ 405 alebo 550)
  • 55 g celozrnnej špaldovej múky
  • 70 g ryžovej múky
  • 30 g sójovej múky (prípadne cícerovej múky)
  • 0,5 g čerstvých kvasníc
  • 300 ml studenej vody
  • 1 ČL soli
  • 1 ČL olivového oleja 

 

Príprava:

  1. Zmiešajte všetky múky vo veľkej mise.
  2. Podľa návodu na obale rozpustite kvasnice v jednom diele vody. Do zvyšku vody pridajte soľ.
  3. Do múčnej zmesi pridajte rozpustené kvasnice, osolenú vodu a olivový olej. Mieste asi 10 minút, aby vzniklo hladké cesto. 
  4. V prípade potreby pridajte ešte trochu vody.
  5. Cesto na pinsu nechajte 30 minút odstáť a pritom ho každých 15 minút premieste.
  6. Preložte cesto do väčšej uzatvárateľnej nádoby a dajte ho na 48 až 72 hodín do chladničky.
  7. Asi 2 až 3 hodiny pred pečením vytiahnite cesto z chladničky.
  8. Trochu ho premieste, rozdeľte na štyri časti, zakryte a nechajte ešte jednu hodinu kysnúť.
  9. Nahrejte rúru na 240 °C a nastavte režim prúdenia horúceho vzduchu.
  10. Oddeľte od seba jednotlivé porcie pinse a každú vytvarujte do podlhovastého oválneho tvaru. Cesto nevaľkajte, iba ho roztlačte rukami. 
  11. Cieľom je dosiahnuť rustikálny vzhľad, takže ničomu nevadia ani vzduchové bubliny. Cesto by malo byť pred pečením tenké ako cesto na pizzu.
  12. Ak nemáte podlhovastú oválnu kovovú panvicu, položte pinsu na naolejovaný plech na pečenie.
  13. Pečte pinsu asi 15 minút a po upečení ju obložte ľubovoľnými prísadami.