Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Sushi bowl: najjednoduchší spôsob prípravy sushi

Máte chuť na sushi, ale tentoraz v novom šate? Sociálne siete sú momentálne plné najnovšieho gastronomického trendu: sushi bowl. Toto zdravé a rýchle občerstvenie plné živín je vhodné ako ľahký obed alebo večera.

Na obrázku je sushi bowl s ryžou, kockami surového lososa, kockami avokáda, plátkami uhorky, plátkami reďkovky a morskými riasami. Vľavo na obrázku je ďalšia miska, v ktorej je ryža, kocky tofu, kocky manga, plátky červenej cibule, kocky avokáda a plátky reďkovky. Okrem toho sú na obrázku dva páry paličiek a tri misky s pažítkou, morskými riasami a sójovou omáčkou.
© aamulya – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Sushi bowl je čoraz obľúbenejší trend, pretože ide o menej náročnú, no pritom rovnako lahodnú verziu klasickej japonskej pochúťky z ryže na sushi.
  • Prečítajte si, aké hlavné ingrediencie budete potrebovať na prípravu domáceho sushi bowl.
  • Okrem toho z článku načerpáte tipy, ako si sushi bowl jednoducho pripraviť doma a ako ho kreatívne ozdobiť. 
Definícia

Čo je to sushi bowl?

Ak si chcete vychutnať sushi v pohodlí domova, no príprava japonského národného jedla vo forme roliek vám pripadá príliš komplikovaná, bude pre vás sushi bowl presne to pravé. Toto jedlo sa skladá z rovnakých surovín ako klasický variant a nechýbajú ani typické riasy na sushi. Odlišujú sa len v spôsobe prípravy a servírovania. Tento druh sushi je výnimočný tým, že sa podáva v miske. Jeho hlavnými zložkami je uvarená a octom ochutená ryža na sushi, čerstvá surová ryba, zelenina a plátky riasy nori. Celé jedlo je klasicky dochutené sójovou omáčkou, nakladaným zázvorom a wasabi. 

Na nákupný zoznam si však pokojne môžete pripísať aj ďalšie chutné suroviny. Použiť totiž môžete všetky potraviny a omáčky, ktoré obľubujete aj v klasickom druhu sushi. Pri zostavovaní obsahu misky popustite uzdu svojej fantázii a ozdobte si ryžu tým, čo vám najviac chutí. Výhodou sushi bowl je, že sa dá konzumovať v teplej i studenej forme.


Zdravie

Hlavné ingrediencie: je sushi bowl naozaj zdravé? 

O sushi sa hovorí, že ide o zdravý typ rýchleho občerstvenia. Pozreli sme sa preto bližšie na všetky hlavné ingrediencie:

Ryža na sushi

Sushi ryža sa spravidla dochucuje zmesou ryžového octu, cukru a soli. Tradične sa na sushi používa biela ryža. Nevýhoda: po zbere sa zrniečka brúsia a leštia, čím strácajú veľké množstvo vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. Pri príprave domáceho sushi však môžete pokojne použiť aj hnedú ryžu. Ich výhodou je, že tak neprídete o množstvo cenných živín, ktoré ryža obsahuje. Vďaka vyššiemu obsahu vlákniny vás takýto druh ryže nadlho zasýti. V porovnaní s hnedou ryžou je však biela ryža lepšie stráviteľná. Spôsobuje ale tiež rýchlejší nárast hladiny cukru v krvi a jeho následný prudký pokles, čo môže vyvolať záchvaty veľkého hladu. Platí teda, že každý druh ryže na sushi má svoje pre aj proti.

Surová ryba

Ryby sú dôležitý zdroj kvalitných živočíšnych bielkovín, vitamínov a omega 3 mastných kyselín. Najmä makrela a losos obsahujú množstvo vitamínu D. Ryby okrem toho dodávajú telu jód, ktorý môže mať pozitívny vplyv na štítnu žľazu. Omega 3 mastné kyseliny môžu tiež znižovať riziko ochorení srdcovo-cievneho systému.

Plátky riasy nori

Riasa nori je plná dôležitých živín. Obsahuje vitamíny A, C, E, ako aj B12, zinok a trochu jódu. Neobsahuje žiadny tuk, ale je bohatá na bielkoviny a vlákninu, ktorá vás príjemne zasýti. Okrem toho môže znížiť množstvo cholesterolu v krvi. Jediný háčik: množstvo, ktoré človek skonzumuje v sushi, je príliš malé na to, aby sa mohli prejaviť pozitívne účinky rias na organizmus. 

Sójová omáčka

Tradične vyrábaná sójová omáčka obsahuje cenné aminokyseliny a bielkoviny, len málo kalórií a žiadny tuk. V rámci pochutnávania si na sushi bowl však takisto skonzumujeme príliš málo sójovej omáčky na to, aby mohla významnejšie ovplyvniť náš zdravotný stav. Zároveň však ale nemožno odporučiť konzumovanie priveľkého množstva sójovej omáčky: priemerný obsah soli je totiž až trinásť percent. A to netreba podceňovať. Pri nákupe si preto všímajte údaje v zložení. Skúste sa pritom vyhnúť výrobkom s veľkým obsahom zvýrazňovačov chuti, ako aj konzervačných látok a farbív. 

Keď si vyberiete vhodné ingrediencie a omáčku, sushi bowl sa premení na skutočne výživnú bombu. Ako alternatívu hnedej ryže sa vyplatí vyskúšať aj quinou, bulgur alebo amarant.


Príprava

Jednoduchá príprava aj bez receptu

Tri misky s rôznym obsahom, okrem iného tuniak, krevety, avokádo, uhorka, červená cibuľa, reďkovky, riasy. Okrem toho je na stole sivá kuchynská utierka a misky so sezamom, kimchi a morskými riasami.
© sveta_zarzamora – stock.adobe.com Presne podľa vašej chuti: ozdobte si sushi bowl ryžou a ľubovoľnou zeleninou.

Okrem ryže, ryby, riasy nori a sójovej omáčky môžete pri tvorení receptu na sushi naplno zapojiť fantáziu. A to najlepšie: v podstate ani nepotrebujete žiadny konkrétny recept. Príprava je totiž nesmierne jednoduchá. Hlavné ingrediencie stačí doplniť zeleninou, ovocím a ďalšími surovinami, ktoré vám najviac chutia. Nakrájajte všetky zložky na drobné kúsky a naaranžujte ich do misky. Všetko dochuťte omáčkami alebo bylinkami podľa chuti. Inšpirovať sa môžete našimi tipmi na recept na poké plné lákavých farieb.

Tipy na ozdobenie sushi bowl

  • Zelenina: avokádo, edamame, uhorka, mrkva, jarná cibuľka, reďkovka, listový šalát
  • Ryby: losos, tuniak, sladkovodný úhor, makrela, krevety a krab 
  • Omáčky: sójová omáčka, sriracha, čerstvý syr, majonéza
  • Ovocie: mango, jahody, kivi
  • Extra ingrediencie: sezam, zázvor, čerstvá limetková šťava, wasabi pasta, koriander, tofu, omeleta 

Sushi bowl je vynikajúce jedlo aj pre vegánov a vegetariánov. Okrem ryby totiž neobsahuje skoro žiadne ingrediencie živočíšneho pôvodu. Rybu pritom môžete jednoducho vynechať alebo nahradiť niečím iným. Vhodnou alternatívou je napríklad tofu.

Na čo dbať pri príprave surových rýb

Pri surovej rybe vždy hrozí určité riziko kontaminácie napríklad baktériami alebo parazitmi. Pri nákupe si preto vyberajte len kvalitnú čerstvú rybu od serióznych predajcov. Konzumácii surových rýb by sa však mali vyhýbať tehotné ženy, deti do päť rokov, seniori a ľudia s oslabeným imunitným systémom. Ak chcete mať stopercentnú istotu, môžete rybu najprv povariť alebo opiecť. Rybu si potom môžete vychutnať nakrájanú na plátky, drobné kúsky alebo vo forme tatárskeho bifteku.