Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ako založiť vyvýšený záhon: praktické tipy

Ľuďom čoraz viac záleží na tom, aby konzumovali udržateľne pestovanú a zdravú stravu. Skvelý tip je tiež umiestniť vyvýšený záhon na balkón a využiť ho na naozaj praktické a jednoduché pestovanie vlastných byliniek a zeleniny. Pri vlastnoručne vyrobených i kupovaných vyvýšených záhonoch však treba dbať na pár tipov, vďaka ktorým sa rastlinám bude dobre dariť. Vysvetlíme vám, na čo dávať pozor pri výbere umiestnenia záhona, ako vytvoriť vrstvy vo vyvýšenom záhone a čo je vhodné do nich zasadiť.

Na obrázku je vyvýšený záhon z dreva, v ktorom rastú rôzne druhy listových šalátov.
© Sonja Birkelbach - stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Vyvýšené záhony v záhrade sú čoraz populárnejším prvkom, ktorý poskytuje mnoho výhod. Prečítajte si, ako založiť vyvýšený záhon a kam je najlepšie ho umiestniť.
  • V tomto článku sa dozviete mnoho tipov, čím naplniť vyvýšený záhon,
  • ale dočítate sa tiež, ktoré rastliny sa navzájom dobre znášajú a ktoré nie. 
Materiál

Vhodný materiál pre vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon si môžete vybudovať sami, prípadne si môžete kúpiť už hotový. Vyberať pritom môžete z rôznych modelov a materiálov. Možno uvažujete, či je najlepšie zvoliť vyvýšený záhon drevený, plastový alebo kovový. V podstate to závisí najmä od toho, akým štýlom sa chystáte pestovať, kde bude vyvýšený záhon umiestnený a čím ho plánujete naplniť. Obľúbeným materiálom vyvýšených záhonov je drevo, ktoré je populárne pre svoj pekný a prirodzený vzhľad. V prípade dreva však treba myslieť na účinky poveternostných vplyvov. Drevený vyvýšený záhon je v každom prípade nutné vystlať fóliou a až potom naplniť zeminou. Prípadne môžete použiť impregnačný prípravok. Najmä pri plánovanom pestovaní zeleniny však dávajte pozor, aby sa prostriedok nedostal do pôdy. Niektoré druhy dreva sú už od prírody vhodnejšie na vyvýšený záhon ako iné: vysokú odolnosť proti poveternostným vplyvom má napríklad smrekovcové drevo, ktoré sa pýši značným obsahom živice. 

Prípadne môžete siahnuť po vyvýšenom záhone z plastu. Takéto záhony sú spravidla lacnejšie ako záhony z dreva alebo kameňa. Na rozdiel od drevených vyvýšených záhonov ich nemusíte impregnovať a aj ich údržba je o niečo jednoduchšia. Aj plastové vyvýšené záhony sa však môžu poškodiť vplyvom počasia a skrehnúť. Výhody vyvýšených záhonov z plastu sú však v tom, že ich založenie je jednoduchšie a ich konštrukcia s dvojitou stenou poskytuje čiastočnú tepelnú izoláciu. 


Umiestnenie

Na čo dbať pri umiestnení záhona

Kam je najlepšie umiestniť vyvýšený záhon? Vynikajúcou výhodou vyvýšených záhonov je skutočnosť, že v nich môžete pestovať rastliny aj bez toho, aby ste mali vlastnú záhradu. Vyvýšený záhon tak môžete umiestniť na balkón alebo terasu. Aby sa vám však úroda vydarila, miesto musí byť dostatočne slnečné. Ak chcete čo najlepšie využiť slnečné svetlo, osvedčila sa severojužná orientácia vyvýšených záhonov.

Okrem toho si premyslite, čo presne chcete do záhona zasadiť. Jednotlivé rastliny totiž vyžadujú rôzne podmienky a typy stanovíšť: napríklad miesto pri slnkom zaliatej stene domu je ideálne pre rastliny, ktoré zbožňujú slnečné lúče. Krytá terasa je zase vhodná pre rastliny uprednostňujúce tieň alebo polotieň. Mimoriadne praktické je pritom zastrešenie alebo markíza prepúšťajúca svetlo, ktorú možno v prípade potreby odkryť. 


Naplnenie

Aké vrstvy vo vyvýšenom záhone vytvoriť

Starostlivo treba naplánovať aj to, čím naplniť vyvýšený záhon. Len tak dosiahnete optimálne podmienky pre rast rastlín a ochránite záhon pred poveternostnými vplyvmi a škodcami. Dôležité sú pritom samotné vrstvy vo vyvýšenom záhone. Tie totiž podporujú vznik humusu, vďaka čomu je záhon sám schopný niekoľko rokov produkovať potrebné živiny. V dôsledku procesov rozkladu zároveň vzniká teplo, takže ide o akési prirodzené vykurovanie, ktoré umožňuje skoré siatie. Kombinácia oboch aspektov zabezpečuje spravidla vyššie výnosy úrody vo vyvýšených záhonoch ako v bežných záhonoch v záhrade. No a ako založiť vyvýšený záhon? Postupujte takto:
 

  1. Na dno pod záhon pripevnite mriežku, ktorá zabráni prístupu myší a iných hlodavcov. 
  2. Ako prvú vrstvu vo vyvýšenom záhone zvoľte hrubé kusy dreva z orezávania stromov alebo kríkov. Táto vrstva by mala byť vysoká asi 25 cm.
  3. Druhú vrstvu vytvorte z drobnejších odrezkov, teda nasekaných konárikov. Vysoká by mala byť 15 až 20 cm. 
  4. Ako poslednú, tretiu vrstvu vo vyvýšenom záhone zvoľte hrubý kompost alebo pokosenú trávu, ktorú uložte do výšky 20 až 30 cm.
  5. Posledná je samotná vrstva na pestovanie rastlín, ktorú môžete vytvoriť zo záhradného substrátu. 
  6. Úplne si vystačíte s výškou zeminy 30 cm. 


Ale pozor
: V dôsledku procesu rozkladu sa objem toho, čím naplníte vyvýšený záhon, postupne zmenšuje. Na jar po prvej jesennej úrode by ste preto mali doplniť nový kompost i záhradný substrát. Zvyčajne trvá päť až sedem rokov, kým sa skompostujú všetky hodnotné zložky záhona a kým je nutné vytvoriť nové vrstvy vo vyvýšenom záhone.


Výsadba

Ktoré rastliny sa navzájom dobre znášajú

Na dosiahnutie dobrej úrody je dôležité dodržať pár užitočných pravidiel nielen pri plnení vyvýšeného záhona, ale aj pri samotnom sadení rastlín. Vyvýšený záhon je osadený hustejšie ako bežný, a preto by ste mali dbať na to, aby sa jednotlivé rastliny ideálne dopĺňali. Treba dávať pozor, aby si čerpaním živín navzájom nekonkurovali a tiež aby si vzájomne netienili. V závislosti od nasmerovania záhona preto vysaďte vyššie rastúce rastliny za tie nižšie. 

Okrem toho si premyslite, aké konkrétne byliny alebo druhy zeleniny chcete do záhona zasadiť. Vďaka tomu budete môcť rastliny ideálne skombinovať. Platí totiž, že nie všetky sa navzájom znášajú. Preto si treba naplánovať, čo dať do vyvýšených záhonov, aby si všetky druhy rozumeli. Jednotlivé druhy totiž majú rozdielne požiadavky na živiny a treba ich tiež sadiť v rozličných obdobiach záhradkárskej sezóny. Ak s pestovaním zeleniny vo vyvýšených záhonoch ešte len začínate, možno si želáte mať v ňom kombináciu šalátu, zeleniny a byliniek. Práve takáto skladba je na začiatok viac než vhodná: zmes rastlín náročných na živiny a tých nenáročných (teda tých, ktoré potrebujú veľa a málo živín) totiž zväčša veľmi dobre funguje.

Pomôžte si prehľadom spotreby živín niektorých obľúbených druhov zeleniny:
 

  • Rastliny náročné na živiny: uhorky, pór, paradajky, brokolica, paprika, zemiaky, cuketa
  • Rastliny stredne náročné na živiny: cvikla, špenát, fenikel, mrkva, mangold
  • Rastliny nenáročné na živiny: valeriána poľná, reďkovky, cibuľa, hrach, fazuľa, bylinky 

Ako na dobré spolunažívanie rastlín: tieto druhy sa znášajú

Vhodnými susedmi v zmiešaných záhonoch s bylinkami a zeleninou sú napríklad petržlen, mangold, mrkva, cibuľa, kapusta a zeler. Medzi to je na vyplnenie a zároveň ako dekorácia vhodné vysadiť jedlé kvety, napríklad aksamietnice. Ak obľubujete stredomorský štýl, môžete si vytvoriť kombináciu zeleniny a byliniek v tomto duchu: bazalka, oregano, tymian, šalvia, rozmarín, baklažán a paprika. Zasadiť k nim môžete aj paradajky, avšak nezabudnite, že na rozdiel od stredomorských byliniek potrebujú oveľa viac živín. V prípade skombinovania stredomorských byliniek a paradajok náročných na živiny môžete jednotlivým rastlinám vyhovieť tak, že pohnojíte zeminu len na potrebných miestach alebo množstvo živín znížite pridaním úlomkov hornín.

Tipy pre väčšie výnosy

Ak ste si založili väčší vyvýšený záhon v záhrade a chcete optimalizovať úrodu zeleniny, dodržiavajte určité poradie výsadby jednotlivých kultúr. Odborníci odporúčajú zasadiť v prvom roku rastliny náročné na živiny, pretože tak budú mať v pôde k dispozícii dostatok živín. Rastliny s nižšou spotrebou živín, napríklad reďkovky, by pri nadmernom množstve živín v pôde rástli skôr do výšky a netvorili by toľko hľúz. V druhom roku výsadby sú na rade rastliny stredne náročné na živiny a v treťom roku by ste mali siahnuť po rastlinách nenáročných na živiny.  

Čo sa týka starostlivosti, samozrejme platí, že zasadené rastliny potrebujú dostatok vody: V suchom období preto nezabudnite vyvýšený záhon pravidelne polievať. Burinu treba plieť spravidla na začiatku sezóny, teda v jeseni, prípadne na jar. Vďaka hustému osadeniu vyvýšeného záhona sa však väčšinou darí držať burinu pod kontrolou. Zbožňujete záhradkárčenie? Nazrite do nášho sortimentu Countryside® – nájdete tu výrobky pre záhradu, balkón i terasu.


Recepty

Nápady na lahodné recepty zo zeleniny a byliniek