Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Žihľavový čaj: účinky, zložky a ďalšie zaujímavosti

Žihľava dvojdomá zďaleka nie je hocijaká burina. Dokáže totiž omnoho viac, ako len prekážať v záhrade. Môžete si z nej napríklad pripraviť lahodný čaj, ktorý vám môže pomôcť zmierniť príznaky niektorých ochorení, pričom zanedbateľné nie sú ani účinky žihľavy na vlasy. Prečítajte si ďalšie užitočné informácie o tejto rastline!

Niekoľko šálok so žihľavovým čajom je uložených na stole, pri nich je pár lístkov žihľavy, fotografované zhora.
© IRINA - stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • V tomto článku vám prinášame všetko dôležité o účinkoch žihľavy, jej pôvode i botanickom zaradení.
  • Dočítate sa tiež zaujímavosti o účinných zložkách tejto zdravej byliny, ako aj o účinkoch žihľavového čaju.
  • Vďaka našim tipom si môžete poľahky pripraviť vlastný chutný žihľavový čaj. A vedeli ste, že chutná je tiež polievka či pesto zo žihľavy? Prezradíme vám tiež, ako sušiť žihľavu a ako ju správne skladovať.
Definícia

Čo je typické pre žihľavový čaj?

Žihľavu (botanický názov: Urtica) väčšina ľudí pozná ako burinu, ktorá po dotyku spôsobuje nepríjemný pocit pŕhlenia na pokožke. U málokoho sa preto jej prítomnosť v záhrade stretáva s radosťou. Pre mnohých nadšencov prírodnej liečby je pritom žihľava dvojdomá dôležitou liečivou rastlinou, ktorej pozitívne účinky na zdravie sú známe už od antických čias.

Žihľavový čaj pomáha napríklad pri zápale močového mechúra, pretože bylina obsahuje menšie množstvo detoxikačných účinných látok, ktoré zmierňujú zápal a bolesť. Nemajte však žiadne obavy: po vysušení, uvarení alebo zaliatí vodou listy strácajú svoj pŕhlivý účinok, takže ich môžete pokojne jesť alebo z nich pripraviť nálev či čaj. Žihľavový čaj si môžete kúpiť vo forme čajových vrecúšok alebo sušených listov. Zmes na prípravu čaju si však môžete poľahky vyrobiť aj doma. 


Pôvod

Botanické zaradenie a pôvod žihľavy

Žihľava je mohutná rastlina, ktorej liečivé účinky si ľudia vážia už niekoľko storočí. Jej výskyt je úctyhodný, pretože je rozšírená po celom svete. Pôvod žihľavy by sme však našli v strednej Európe. Jej údajnú liečivú silu si cenili už v antike. Lekári a bylinkári z Grécka a Ríma opisujú vo svojich dielach pozitívne účinky žihľavy na zdravotný stav. Žihľava bola všeobecne obľúbená aj v stredovekej medicíne a ľudia si cenili najmä skutočnosť, že ju mohli nájsť kdekoľvek v prírode. Keďže žihľava nepotrebuje pre svoj rast žiadne špeciálne podmienky, rozšírila sa po celej Ázii, Severnej Amerike i území severnej Európy. Rastie všade tam, kde nie je núdza o vlhkú pôdu bohatú na živiny a kyslík. Často ju preto nájdeme na okraji lesa, v blízkosti neobrábanej pôdy, rybníkov, močiarov a riek. 

Botanické zaradenie žihľavy

Žihľava je viacročná bylina z čeľade pŕhľavovitých rastlín. Dorastá do výšky10 až 300 centimetrov. V našich zemepisných šírkach sa vyskytujú najmä dva druhy: žihľava dvojdomá (Urtica dioica) a žihľava malá (Urtica urens). Stonky rastliny sú štvorhranné a často sa rozvetvujú. Charakteristickým znakom sú však listy žihľavy: majú mierne srdcovitý tvar so špicatým hrotom a zúbkovaným okrajom, pričom ich povrch má výraznú štruktúru. Stonky a listy sú pokryté pŕhlivými chĺpkami. Tieto slúžia ako ochranný mechanizmus pred tým, aby rastlinu zožrala zver. Po dotyku zanechávajú na koži bolestivé a svrbivé pupienky. Žihľava začína kvitnúť väčšinou koncom júna a kvitnutie trvá až do októbra. V tomto období možno na rastlinách pozorovať zeleno-biele visiace kvety. Opeľovanie rastliny prebieha pomocou vetra: keď sa otvoria okvetné lístky kvetu na samčej rastline, vietor sa postará o prenos peľu na kvety samičej rastliny.  


Živiny

Zložky žihľavy 

Žihľava je plná vitamínov a minerálnych látok. Obsahuje veľmi vysoké množstvo bielkovín, konkrétne asi 7 až 9 g na 100 g. Okrem toho sa pýši bohatým množstvom vitamínu C, vitamínov A, E a K, a obsahuje tiež drahocenný vápnik, horčík, železo, kyselinu kremičitú, kremík a fosfor. K tomu si prirátajte ešte aj bioaktívne zložky ako flavonoidy, kyselinu gallovú, triesloviny, kyselinu mravčiu a karotenoidy. To je vskutku výnimočný mix živín!  

Výživové údaje žihľavy na 100 gramov:

  • Energia: 42 kcal
  • Tuky: 610 mg
  • Sacharidy: 1 309 mg
  • Bielkoviny: 7 370 mg
  • Soľ: 203 mg
  • Vláknina: 3 110 mg
  • Minerálne látky: 2 260 mg

Zdravotný aspekt

Ako veľmi je žihľavový čaj zdravý?

Žihľavový čaj obsahuje množstvo dôležitých minerálnych látok, ako napríklad železo a vápnik, a nechýba ani vysoká dávka vitamínu C, triesloviny, bielkoviny a nenasýtené mastné kyseliny. Súhra týchto látok zabezpečuje, že účinky žihľavy pozitívne vplývajú na zdravotný stav. Asi najznámejším účinkom žihľavového čaju je jeho je močopudnosť. Vďaka tomu sa skvele hodí ako nápoj na prepláchnutie močového mechúra a močových ciest. To môže prispieť k prevencii zápalu močových ciest a mechúra. Vysoký obsah železa v žihľave dvojdomej môže povzbudiť tvorbu červených krviniek. Rastlinám urtica dioica a urtica urens a z nich pripravenému žihľavovému čaju sa však pripisuje i viacero pozitívnych účinkov, pre ktoré neexistujú vedecké dôkazy. 

Možné účinky žihľavového čaju na telo:

  • podporuje látkovú premenu a detoxikáciu
  • obsiahnuté flavonoidy tlmia zápalové procesy, napr. pri reume
  • pôsobí močopudne, takže pomáha pri zápale močových ciest a mechúra
  • posilňuje imunitný systém
  • znižuje krvný tlak a hladinu cukru v krvi
  • zmierňuje bolesti žalúdka
  • pomáha pri menštruačných ťažkostiach
  • odvodňuje organizmus, takže môže podporiť chudnutie
  • zlepšuje stav pokožky a prospešné účinky má žihľava aj na vlasy, lebo podporuje ich rast

Pestovanie a zber

Spôsob výroby žihľavového čaju

Pestovanie a zber žihľavy

Skvelé je, že žihľava rastie prakticky všade, dokonca aj v mestských parkoch a na verejných zelených priestranstvách. Na medicínske účely sa však pestuje aj na poliach. V komerčnej sfére sa rastliny žihľavy zbierajú špeciálnym rezacím mechanizmom, na súkromné účely si musíte poradiť ručne. Ideálnym časom zberu je jarné obdobie. Vtedy sú výhonky žihľavy ešte krehké, mladé a plné dôležitých živín. V princípe však môžete zbierať žihľavu kedykoľvek od mája do septembra. 

Priemyselná výroba žihľavového čaju

Po zbere sa byliny narežú, aby sa oddelili stonky od listov. Potom sa listy vysušia. Teplota sušenia nesmie presiahnuť 40 stupňov Celzia, pretože inak by došlo k znehodnoteniu vzácnych účinných zložiek. Po dôkladnom vysušení sa bylina vákuovo zabalí a distribuuje do predajní.

Domáca príprava žihľavového čaju

Žihľavový čaj môžete kúpiť v bežných supermarketoch, predajniach so zdravou výživou alebo na internete. Horúci nápoj z vlastnoručne nazbieranej žihľavy však väčšinou chutí oveľa lepšie a zároveň tak ešte aj ušetríte. Žihľavu môžete natrhať kdekoľvek vo voľnej prírode. Dávajte si však pozor, aby ste rastliny nezbierali tesne pri rušných cestách, v blízkosti fabrík alebo na miestach, kde ľudia často chodia venčiť psíkov. V takých prípadoch by rastliny mohli byť kontaminované škodlivými látkami.

Žihľavu však môžete bez problémov začať pestovať aj v domácich podmienkach. Vyhraďte pre ňu nie veľmi slnečné miesto s vlhkou pôdou bohatou na živiny. Semienka môžete zasadiť do záhona alebo kvetináča. Použiť však musíte dostatočne široký a vysoký kvetináč, pretože žihľava potrebuje pre svoj rast dostatok miesta. Optimálnym časom na sadenie je koniec marca až polovica mája. Nezabudnite rastliny neustále dostatočne polievať. 

Zber žihľavy a spracovanie na čajové lístky – takto sa to robí:

  • Potrebovať budete rukavice a záhradné nožnice.
  • Mladé výhonky odstrihnite pri zemi.
  • Očistením rastliny po celej jej dĺžke odstráňte drobné ostne.
  • Výhonky dôkladne opláchnite.
  • Liečivé účinky žihľavy sú najsilnejšie, keď zalejete čerstvé listy hneď po nazbieraní.
  • Výhonky však môžete najprv asi dva týždne sušiť, vďaka čomu vám vydržia dlhšie.
  • Neviete, ako sušiť žihľavu? Stačí zviazať výhonky do zväzku a zavesiť ho na tienisté a dobre vetrané miesto.
  • Nikdy nesušte žihľavu na slnku, inak by vybledla a stratila svoje účinné zložky.
  • Potom skontrolujte, či sú výhonky dostatočne vysušené: Listy musia šuchotať a po pošúchaní sa musia začať drobiť.
  • Jednotlivé listy otrhajte a skladujte ich v čajovej dóze alebo pohári so skrutkovacím vekom.

Príprava

Dokonalá príprava žihľavového čaju  

Výborné výsledky pri malom úsilí: príprava žihľavového čaju je rýchla a jednoduchá. Postupujte takto:

  1. Do šálky vložte tri až štyri čajové lyžičky čerstvých lístkov alebo jednu čajovú lyžičku sušených lístkov žihľavy.
  2. Lístky zalejte 200 ml vriacej vody.
  3. Nechajte čaj 10 až 15 minút lúhovať.
  4. Potom čaj prelejte cez sitko alebo plátno, aby sa oddelila pevná zložka od tekutej.
  5. Hotový žihľavový čaj môžete dochutiť medom alebo iným sladidlom.

Skladovanie

Ako najlepšie skladovať žihľavový čaj?

Ak si chcete dlhodobo vychutnávať účinky žihľavy v podobe čaju, dbajte na niekoľko základných pravidiel. Čaj je zväčša možné skladovať niekoľko rokov. V prípade kupovaných liečivých čajov sa však udáva trvanlivosť asi 18 mesiacov. Má to dobrý dôvod: síce je možné piť žihľavový čaj aj po uplynutí trvanlivosti, jeho účinky sa však postupne vytrácajú.

Vhodné skladovanie žihľavového čaju

  • Čaj skladujte vo vzduchotesnej nádobe, napríklad v čajovej dóze alebo pohári so skrutkovacím vekom.
  • Zabránite tak tomu, aby žihľavový čaj nasal rôzne pachy a časom stratil svoju arómu.
  • Lístky skladujte v suchu, na chladnom a tmavom mieste.