Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Pripojenie dvoch monitorov – takto sa to podarí

Chceli by ste na váš notebook alebo počítač pripojiť druhý monitor, neviete však presne, na čo si dať pozor? Ukážeme vám, ako to možno najlepšie dosiahnuť a aké výhody budete môcť využiť v práci a pri hraní hier.

1. Výhody pracovnej/hernej zostavy s dvoma monitormi

Držiak pre 2 monitory
Ak dva monitory používate na prácu, môžete si jeden nastaviť aj vertikálne napríklad na zobrazenie dlhých zoznamov.

Ak sa rozhodnete, vybaviť váš počítač alebo notebook druhým monitorom, budú pre vás hranie, ale aj práca oveľa pohodlnejšie.

Ak sa rozhodnete pre použitie druhého monitora, získate tieto výhody:

  • Stanete sa produktívnejší a bude môcť súbežne spracovávať viacero úloh: Rozšírením oblasti pracovnej plochy získate možnosť otvoriť viacero okien programov a aplikácií vedľa seba, respektíve paralelne. Môžete tak vykonávať množstvo pracovných procesov súčasne bez toho, aby ste museli klikať tam a späť alebo meniť program. Okrem toho získate lepší prehľad o vašom pracovnom postupe.
  • Pracujete ergonomickejšie: Ak ste si obidva monitory správne vyrovnali, umožní vám toto nastavenie prácu bez pocitu stresu a únavy. Budete musieť menej klikať a posúvať obraz, vďaka čomu sa chránia vaše ruky, zápästia a ramená.
  • Budete flexibilnejší: Podľa toho, pre aké monitory sa rozhodnete, je dokonca možné prestaviť obidva monitory zvislo, resp. na výšku. Pomôže vám to napríklad pri úprave dlhých textových dokumentov alebo zoznamov.

Z účelu použitia vyplývajú nasledujúce možnosti použitia.

Dva monitory pre Home-Office, resp. na pracovisku ti umožnia,

  • zachovať si dobrý prehľad,
  • ako aj rýchlejšiu a pohodlnejšiu prácu vďaka multitaskingu, napríklad ak na jednom monitore necháte otvorenú aplikáciu na chatovanie s kolegami a na druhom monitore databázy alebo prehliadač na rešerš

Dva monitory na spracovanie multimédií, grafiky a videí ti umožnia,

  • na jednom monitore prezerať adresáre so spracovávanými obrázkami, videami alebo zvukovými súbormi a na druhom monitore spracovávať súbory pomocou programu na editáciu obrázkov, videí alebo zvuku.

Dva monitory na hranie hier ti umožnia

  • používať druhý monitor na chatovanie, prechádzanie programov krok za krokom alebo na streamovanie.

Upozornenie: Pri dvoch monitoroch je stred obrazu prirodzene prerušený rámami monitorov. Preto sú ultraširoké obrazovky alebo zakrivené displeje vhodnejšie pre aplikácie, kde sa vyžaduje väčší priestor na obrazovke, ale súčasne sa vykonáva len jedna činnosť (napríklad hranie hier alebo sledovanie filmov). Takéto monitory vykazujú pomer strán 21 ku 9 alebo 32 ku 9.

2. Na čo dávať pozor pri kúpe druhého monitora

Držiak na stôl pre 2 monitory
Praktický držiak na stôl, na ktorom je možné presne vyrovnať dva monitory.

Skôr ako si zaobstaráte druhý monitor, mali by ste venovať pozornosť niekoľkým aspektom, aby ste mohli využívať všetky výhody.

Pri výbere druhého monitora dbajte na tieto aspekty kúpy:

  • Najlepšie je kúpiť dva rovnaké monitory, aby mali rovnakú veľkosť, rozlíšenie, jas, teplotu farieb a kontrast. V opačnom prípade sa budú musieť oči neustále prispôsobovať, čo môže viesť k rýchlejšej únave a nesústredenosti.
  • Rozhodnite sa pre zmysluplnú veľkosť monitorov, aby ste nemuseli príliš hýbať krkom sem a tam, (v našom poradenstve pri kúpe si prečítajte viac o tom, ktorá veľkosť monitorov sa hodí pre váš účel použitia).
  • Prekontrolujte, či je vaša grafická karta vhodná na pripojenie viacerých displejov.
  • Monitory by mali byť výškovo prestaviteľné alebo by ste mali zainvestovať do držiaka monitorov, ktorý vám umožní displeje vyrovnať presne vedľa seba.
  • Čím vyššie je rozlíšenie monitorov, o to viac obsahov, respektíve okien programov dokážu zobraziť.
  • Pred kúpou si prekontrolujte, akými možnosťami pripojenia disponuje váš notebook alebo počítač.

Tip: Ak chcete na vašom počítači alebo notebooku pracovať s dvoma monitormi, odporúča sa zvoliť obidva monitory s veľkosťou 22 palcov.

3. Možnosti pripojenia pre dva monitory

Dokovacia stanica Lenovo ThinkPad
Dokovacia stanica je najlepšou možnosťou, ak chcete pripojiť druhý monitor a váš notebook alebo počítač nedisponuje dostatkom prípojok.

Pred kúpou druhého monitora prekontrolujte, akými a koľkými prípojkami disponuje váš počítač, na ktoré chcete pripojiť tieto monitory. Bežnými prípojkami sú

  • HDMI,
  • DisplayPort,
  • VGA
  • alebo DVI.

Od toho záleží na tom, či je vaše zariadenie vôbec kompatibilné s dvoma monitormi a aké káble alebo adaptéry budete potrebovať na pripojenie. Monitory a počítač spájajte vždy s najmodernejšou prípojkou, ktorá je k dispozícii na obidvoch zariadeniach.

Ak by sa prípojky na obidvoch zariadeniach líšili alebo ich nie je dostatok, stále máte tieto možnosti na vzájomné prepojenie monitorov a notebooku, resp. počítača:

  • Rozbočovač/Dongle: Pre takmer každú kombináciu vstupných a výstupných možností si môžete zakúpiť vhodný adaptér na pripojenie monitora a notebooku. Klasické rozbočovače (splitter) však klonujú iba jednu prípojku. Pri takomto modeli sa na oboch obrazovkách zobrazuje len jeden a ten istý obraz. Dbajte na to, aby ste sa rozhodli pre adaptér, ktorý dokáže rozšíriť obraz prostredníctvom dvoch obrazoviek.
  • Dokovacia stanica: Najlepšie je použiť dokovaciu stanicu. Tu máte k dispozícii všetky možnosti pripojenia viacerých monitorov a ďalších zariadení.
  • Zreťazené zapojenie: Pomocou zreťazeného zapojenia (Daisy Chain) môžete do série zapojiť rôzne monitory. To znamená, že na notebooku alebo počítači budete potrebovať iba jednu prípojku a všetky ostatné monitory sú navzájom prepojené. Toto je samozrejme možné iba vtedy, keď vaša grafická karta, operačný systém a monitory podporujú techniku „Displayport 1.2 Multi Stream Support (MST)“. Tu je dôležité presne skontrolovať, ktoré predpoklady vyžaduje toto pripojenie.

4. Montáž a nastavenie dvoch monitorov

Monitory by ste mali nastaviť čo najergonomickejšie. V optimálnom prípade sa budú pri správnom umiestnení monitorov pohybovať iba oči a nie celá šija, resp. hlava.

Ak chcete zabezpečiť čo najergonomickejšie umiestnenie monitorov, mali by ste si vybrať jednu z týchto dvoch možností nastavenia:

  • Použitie 50/50: Ak budete obidva monitory používať rovnako intenzívne, mali by ste ich nastaviť tak, aby vnútorné okraje ležali v strede vášho pohľadu. Obidva monitory otočte nepatrne do stredu tak, aby boli otočené k vám Klávesnicu a stoličku by ste mali taktiež umiestniť na stred.

Použitie 80/20: Ak budete jeden monitor používať intenzívnejšie ako druhý, takže jeden z nich bude hlavným monitorom, mali by ste tento umiestniť priamo pred seba. Druhý monitor potom môžete umiestniť vedľa a natočiť ho do vášho smeru. Najlepšie je použiť stranu, na ktorej sa nachádza vaše dominantné oko.

Často kladené otázky

Ako môžem súčasne používať dva monitory?

Vo Windows si môžete veľmi jednoducho nastaviť dva monitory:

  1. Na pracovnú plochu kliknite pravým tlačidlom myši a vyberte záložku „Nastavenia“.
  2. Potom zvoľte bod „Viac obrazoviek“.

Ako môžem prepínať medzi dvoma monitormi?

V nastaveniach zobrazenia v systéme Windows môžete veľmi rýchlo a jednoducho prepínať preferované zobrazenie. Na tento účel prejdite do menu zobrazenia. V prehľade zobrazenia môžete presne vybrať, ktorý monitor má prevziať, ktorú úlohu.

Pripojenie dvoch monitorov na notebook alebo počítač – zhrnutie

  • Pri práci s dvoma obrazovkami sa vďaka multitaskingu stávate efektívnejším, pretože môžete pracovať s rôznymi aplikáciami paralelne bez toho, aby ste museli otvárať alebo zatvárať nové okná.
  • Najskôr prekontrolujte, akými prípojkami disponuje notebook alebo počítač, na ktorý chcete pripojiť dva monitory. Od toho záleží, ktoré káble budete potrebovať a či budete potrebovať dokovaciu stanicu alebo dongle, resp. rozbočovač.
  • Dbajte na to, aby ste použili dva rovnaké monitory. Ak sú obidva monitory rovnako veľké, môžete ich ergonomicky nastaviť. Okrem toho budú vaše oči a vaša koncentrácia profitovať z rovnakého rozlíšenia, teploty farieb, kontrastu atď.

 

Glosár

  • HDMI: High Definition Multimedia Interface, rozhranie na elektronických prístrojoch, ktoré prenáša digitálne audio a video signály
  • DisplayPort: Štandard pripojenia na prenos digitálnych obrazových a zvukových signálov
  • VGA: Video Graphics Array, rozhranie medzi grafickou kartou a zobrazovacím zariadením
  • DVI: Digital Video Interface, analógový a digitálny prenos obrazových signálov