Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

DisplayPort alebo HDMI – čo je lepšie?

Rozhrania DisplayPort a HDMI umožňujú prenášať na počítači alebo v systéme domáceho kina audio a video signál s vysokým rozlíšením. Avšak ktorý štandard je pre vás najlepšou voľbou? Spoločne to zistíme!

1. DisplayPort alebo HDMI: rýchla pomoc pri rozhodovaní

Displayport alebo HDMI
DisplayPort alebo HDMI

Či vám radšej poradiť DisplayPort alebo HDMI, závisí vo veľkej miere od toho, v akom prostredí chcete rozhrania používať. Vo všeobecnosti platí, že DisplayPort je najvhodnejší predovšetkým pre počítače, zatiaľ čo HDMI je vhodný najmä pre milovníkov domáceho kina.

DisplayPort: optimálny pre počítače, predovšetkým pri hraní hier

DisplayPort, často skrátený ako DP, je relatívne nový štandard, ktorý je výkonnejší ako HDMI a je mu priamym konkurentom. Umožňuje rozlíšenie až 16K (15 360 × 8 640 pixlov). Vďaka jeho rýchlemu prenosovému výkonu a podpore rôznych technológií poskytovateľov grafických kariet je DisplayPort obzvlášť zaujímavou voľbou pre hráčov hier.
Na rozdiel od HDMI dovoľuje toto rozhranie okrem toho spojenie viacerých monitorov v rade, teda bez toho, aby sa každý monitor musel pripájať k počítaču zvlášť. Používatelia zariadení Apple sa môžu tešiť z toho, že tento štandard je kompatibilný s rozhraním Thunderbolt.

 

HDMI: perfektný pre domáce kino, osvedčená alternatíva pre počítač

HDMI (High Definition Multimedia Interface) je staršie z oboch rozhraní, ktoré môže spájať nielen počítače, ale aj prehrávače typu Blu-Ray s monitorom, televízorom alebo video projektorom. Vo všeobecnosti sa HDMI považuje vďaka svojmu veľkému rozšíreniu a špecifickému zameraniu na zábavnú elektroniku za štandard pre domáce kino. Zvláštnymi funkciami, ako je ARC (Audio Return Channel) alebo ďalší vývoj eARC (e = enhanced) si ušetríte dodatočný kábel, ktorý by inak musel prenášať zvuk z televízora do systému domáceho kina.

Oba štandardy ponúkajú rôzne verzie rozhraní, pričom vyššie číslo vždy označuje novší variant. Najnovšie verzie predstavujú DisplayPort 2.0 a HDMI 2.1.

Priame porovnanie aktuálnych štandardov DisplayPort 2.0 a HDMI 2.1

 

DisplayPort 2.0

HDMI 2.1

Maximálny prenosový výkon

77,3 gigabitu za sekundu

48 gigabitov za sekundu

Maximálne rozlíšenie s príslušnou obnovovacou frekvenciou

  • 4K s 240 Hz

  • 8K so 60 Hz (s HDR)

  • 10K so 60 Hz

  • 16K* so 60 Hz

  • 4K so 120 Hz

  • 8K so 60 Hz

Ďalšie vlastnosti

  • Spätne kompatibilný so starými konektormi DP

  • Podpora HDR a prenosu metadát HDR

  • Podporuje G-Sync (na optimálnu harmonizáciu grafickej karty a monitora)

  • Funkcia Daisy-Chain na zapojenie viacerých monitorov do radu

  • Vylepšená energetická efektívnosť

  • Spätne kompatibilný so starými konektormi HDMI

  • Podpora HDR a 3-D

  • Variabilná obnovovacia frekvencia: pre optimálnu harmonizáciu grafickej karty a monitora, resp. televízora a hracej konzoly

  • Auto Low Latency Mode: umožňuje hrací režim s nízkou latenciou na televízoroch

*16K je možné len vtedy, keď sa dátový tok pri prenose cez DSC (Display Stream Compression) skomprimuje.
Ako HDR (High Dynamic Range) sa označuje obrazová technológia, ktorá ponúka mimoriadne veľký rozsah farieb a vysoký kontrast. Pri používaní moderných televízorov aj vo fotografii hrá HDR dôležitú rolu. Bližšie informácie o vlastnostiach a výhodách rozhrania DisplayPort a HDMI nájdete v nasledujúcich kapitolách.

2. Vlastnosti a výhody pripojenia prostredníctvom DisplayPortu

DisplayPort má vyšší prenosový výkon ako HDMI. Preto podporuje vysoké rozlíšenie až do 16K, teda 15 360 × 8 640 pixlov, a vysoké obnovovacie frekvencie pri nižších rozlíšeniach. Vďaka tomu sa napríklad aplikácie a hry na počítači zobrazujú výrazne plynulejšie ako pri prepojení prostredníctvom HDMI. Lebo zatiaľ čo tento štandard dokáže prehrávať rozlíšenie 4K len pri 120 Hz, obnovovacia frekvencia DP je 240 Hz. Okrem toho neplatia výrobcovia, ktorí toto bezlicenčné rozhranie používajú na svojich zariadeniach, žiadne dodatočné poplatky, takže ich môžu ponúkať výhodnejšie.

Stručne zhrnuté: na otázku, či je lepším rozhraním DisplayPort alebo HDMI, sa pri použití na počítačoch dá odpovedať jasne: DisplayPort je tu najlepšou voľbou.

Ďalšie výhody rozhrania DisplayPort sa ukážu...

...pri aktuálnej dĺžke kábla: v prípade rozhrania DisplayPort možno používať až 15 metrov dlhé káble bez straty kvality, zatiaľ čo pri konkurenčnom štandarde HDMI sa za optimálne považujú káble s dĺžkou do 5 metrov a pri viac ako 10 metroch sa môžu vyskytovať problémy pri prenose. Dodatočný kanál (AUX-Channel) v rámci rozhrania DisplayPort umožňuje okrem toho riadiace funkcie pre viacero navzájom prepojených zariadení prostredníctvom rozhrania CEC (CEC = Consumer Electronics Control). Tak sa dá napr. ovládať televízor a AV prijímač (aj od rôznych výrobcov) diaľkovým ovládaním TV prístroja.

...pri hraní hier: ako alternatívu k HDMI ponúka DisplayPort výhody predovšetkým pri hraní na počítači: len toto rozhranie podporuje technológiu G-Sync, čím sa výkon každej grafickej karty NVIDIA dynamicky prispôsobí obrazovke, takže nedochádza k „zasekávaniu“ alebo k tzv. artefaktom pri zobrazovaní herného obsahu.

...pri používaní viacerých monitorov: prostredníctvom DisplayPortu sa dajú sériovo zapojiť viaceré monitory, ktoré stačí prepojiť len medzi sebou, netreba ich zakaždým prepájať s počítačom (= funkcia reťazenia/daisy-chain). Zredukujete tak spleť káblov na svojom písacom stole; okrem toho môžete pripojiť viac monitorov, ako by to bolo možné prostredníctvom samotných konektorov na vašom počítači.

...pri bezpečnosti konektorového pripojenia: niektoré konektory DisplayPort sú vybavené mechanickým zámkom – to zabraňuje nechcenému vytiahnutiu kábla, ktorý sa dá uvoľniť stlačením tlačidla na konektore.

...pri spotrebe prúdu: vďaka takzvanej funkcii Panel-Replay ponúka aktuálna verzia rozhrania DisplayPort zvýšenú energetickú efektívnosť. Aktualizácia zobrazovaných obsahov totiž prebieha vždy len v tých častiach obrazovky, v ktorých sa skutočne niečo zmenilo. Zvyšné zobrazenia sa nemusia opakovane načítavať, čím sa spotrebuje menej energie.

Presné rozlíšenie a obnovovacia frekvencia rozhrania DisplayPort sa menia v závislosti od konkrétnej verzie a navzájom sa podmieňujú:

Štandard DisplayPort

Obnovovacia frekvencia (v Hz)

Maximálne rozlíšenie

DisplayPort 1.1

144

Full HD

DisplayPort 1.2

144

2K

DisplayPort 1.3

120

4K

DisplayPort 1.4

144

4K

DisplayPort 2.0

240
60
60
60

4K
8K
10K
16K*

*Maximálne rozlíšenie 16K je možné len vtedy, keď sa dátový tok pri prenose prostredníctvom DSC (Display Stream Compression) skomprimuje.

Mini DisplayPort a Thunderbolt

Okrem štandardného konektora sú k dispozícii aj verzie Mini DisplayPort. Disponujú rovnakými vlastnosťami, ale vďaka svojim malým rozmerom sú ideálne pre notebooky. Na tomto základe bol vyvinutý Thunderbolt, vďaka ktorému je toto pripojenie kompatibilné s káblami DisplayPort podľa VESA (Video Electronics Standards Association = konzorcium, ktoré vyvíja DisplayPort). Používateľom zariadení Apple preto odporúčame používať DisplayPort.

 

3. Vlastnosti a výhody pripojenia prostredníctvom HDMI

Konektory HDMI (High Definition Multimedia Interface) sa nachádzajú na počítačoch a iných zariadeniach zábavnej elektroniky, napríklad na televízoroch či hracích konzolách. Pretože podporuje formáty ako HDR (High Dynamic Range; obrazová technológia, ktorá ponúka mimoriadne veľký rozsah farieb a vysoký kontrast) a 3D, hodí sa rozhranie HDMI vynikajúco na použitie v domácom kine. Pritom sa možné rozlíšenia a obrazové frekvencie menia v závislosti od štandardu.

Rozhrania HDMI: maximálne rozlíšenie a obnovovacia frekvencia

  • HDMI 1.4: podpora Full HD so 120 Hz alebo 4K s 30 Hz

  • HDMI 2.0: podpora Full HD so 120 Hz alebo 4K so 60 Hz

  • HDMI 2.1: podpora 4K so 120 Hz alebo 8K so 60 Hz

Aktuálny HDMI štandard okrem toho boduje ďalšími funkciami ako CEC (Consumer Electronics Control) a ARC (Audio Return Channel), respektíve eARC (enhanced Audio Return Channel):

  • Pokiaľ všetky prístroje podporujú CEC, postačí jedno HDMI pripojenie, aby ste odoslali napríklad diaľkovým ovládačom televízora jednoduché príkazy hracej konzole alebo prispôsobili hlasitosť surround systému.

  • Vďaka ARC ušetríte pri prepojení zariadenia domáceho kina s TV prístrojom dodatočný kábel pre zvuk – kanál nahrádza digitálne audio výstupy S/PDIF (TOSLINK) a je podporovaný od verzie HDMI 1.4.

Okrem obrazu a zvuku môže HDMI prenášať aj ethernetový signál: tak sa dá napríklad pripojiť televízor bez sieťového kábla k internetu, pokiaľ prístroj pripojený prostredníctvom HDMI disponuje internetovým pripojením. To však funguje len so správnym HDMI káblom – potrebujete na to kábel s prídavným ethernetovým rozhraním.

Prehľad typov HDMI káblov

  • HDMI Standard (HDMI verzie 1.0 až 1.2)

  • HDMI Standard Automotive (pre vozidlá)

  • HDMI Standard s ethernetom

  • HDMI High Speed (HDMI verzie 1.3 až 1.4b)

  • HDMI High Speed s ethernetom

  • HDMI Premium High Speed (HDMI verzia 2.0)

  • HDMI Premium High Speed s ethernetom

  • HDMI Ultra High Speed (HDMI verzia 2.1 – aktuálne rozhranie)

Počítače sa prostredníctvom grafickej karty často pripájajú k monitoru prostredníctvom rozhrania HDMI. V porovnaní s rozhraním DisplayPort z toho však vyplýva jedna nevýhoda: G-Sync, technológia výrobcu grafických kariet NVIDIA, ktorá sa stará o dynamické prispôsobenie výkonu grafickej karty a monitora, sa rozhraním HDMI nepodporuje. Aby sa pri počítačových hrách nevyskytovali žiadne poruchy, ako sú artefakty alebo zasekávajúce sa zobrazenia, je možné alternatívne siahnuť po Freesync (od AMD). Okrem toho integruje aktuálny štandard HDMI podobnú harmonizáciu prostredníctvom funkcie Variable Fresh Rate.
Pre konzolových hráčov je naproti tomu zaujímavá funkcia ALLM (Auto Low Latency Mode): tá umožňuje hráčsky režim s obzvlášť nízkou latenciou na TV prístroji, čím sa zabraňuje oneskoreniam.

HDMI, Mini-HDMI a Micro-HDMI

Za štandardný konektor pre HDMI sa považuje typ A – ide o konektor s 19 pinmi, ktorý sa používa napríklad na televízoroch, prijímačoch a stolných počítačoch. Menšie varianty ako Mini-HDMI (typ C) a Micro-HDMI (typ D) sa nachádzajú predovšetkým na notebookoch a stredných až veľkých tabletoch, respektíve na malých tabletových PC a digitálnych kamerách.

4. Zhrnutie: DisplayPort pre počítač, HDMI pre domáce kino

Či by ste sa mali rozhodnúť pre HDMI alebo DisplayPort, závisí od účelu použitia, lebo obe rozhrania ponúkajú rôzne výhody:

  • Hoci sú s rozhraním DisplayPort možné vyššie prenosové výkony a rozlíšenia, starší štandard HDMI ešte stále predstavuje významnú konkurenciu pre toto rozhranie. Predovšetkým pre filmových nadšencov s vlastným domácim kinom sa naďalej núka použitie HDMI.

  • Ten, kto má naproti tomu na svojom počítači na výber medzi HDMI a DP konektormi, bude na tom s  rozhraním DisplayPort spravidla lepšie – vysoké rozlíšenia a obnovovacie frekvencie sú momentálne bezkonkurenčné, okrem toho je podpora G-Sync a Freesync dôležitým faktorom pre hráčov hier. Hoci DisplayPort hrá zatiaľ v zábavnej elektronike menej významnú rolu, v budúcnosti by sa mohol tento štandard viac presadzovať – ako jediný totiž ponúka maximálne rozlíšenie 16K.

 

Ďalšie užitočné články k téme

FAQ

Ktoré pripojenie je lepšie: HDMI alebo DisplayPort?

Či je pre vás lepšou voľbou DisplayPort alebo HDMI, závisí od účelu použitia: ako starší z oboch štandardov sa HDMI etabloval predovšetkým v oblasti zábavnej elektroniky. Preto ponúka rôzne funkcie, ktoré sú ideálne pre systém domáceho kina. DisplayPort naproti tomu boduje vyšším prenosovým výkonom, ktorý umožňuje rozlíšenie až do 16K a vysoké obnovovacie frekvencie pri nižších rozlíšeniach. Preto je DP optimálny pre počítače.

Ktoré pripojenie monitora je najlepšie – DisplayPort alebo HDMI?

DisplayPort sa vďaka svojmu vysokému prenosovému výkonu považuje za najlepšie pripojenie pre počítač – môže napríklad prenášať signál s rozlíšením 4K pri 240 Hz, zatiaľ čo obnovovacia frekvencia pri HDMI pre 4K je len 120 Hz. Čím vyšší je počet hertzov, o to plynulejšie je zobrazovanie všetkých aplikácií na monitore. Obzvlášť výrazne sa to prejaví pri počítačových hrách. DisplayPort okrem toho podporuje G-Sync (NVIDIA) a Freesync (AMD). Obe technológie sa starajú o to, že sa výkon grafickej karty dynamicky prispôsobí monitoru a zabráni sa tým zasekávaniu a artefaktom pri zobrazovaní herného obsahu.
HDMI naproti tomu podporuje len Freesync – ďalší dôvod, prečo je DisplayPort ako pripojenie monitora lepšou voľbou.

Môže sa HDMI pripojiť k DisplayPort?

Áno, je to možné: DisplayPort podporuje adaptéry pre prístroje s VGA, DVI a HDMI pripojením. Adaptéry z rozhrania DisplayPort na HDMI okrem toho umožňujú prehrávanie HDMI zvuku.