Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

VA vs. IPS vs. TN: V čom spočíva rozdiel v LCD monitoroch?

Hľadáte nový monitor, ale pojmy ako VA, IPS a TN vás mätú? Vysvetlíme vám, čo prinášajú rôzne technológie LCD obrazoviek a ktorá verzia sa najlepšie hodí pre vaše potreby.

1. VA, IPS alebo TN: Ktorý typ panela je najlepší?

Monitor na hranie hier
© Gorodenkoff Productions OU (Gorodenkoff Productions OU (Photographer) - [None] Pri monitoroch máte na výber medzi technológiami VA, IPS a TN

Ak si chcete kúpiť nový monitor na hranie alebo prácu, máte pri LCD monitoroch spravidla na výber panely VA, IPS a TN. Vo všetkých týchto modeloch sú zásadne zabudované tekuté kryštály, polarizačné filtre a podsvietenia.

V závislosti od panela je vrstva kryštálov usporiadaná rôzne: Zatiaľ čo pri paneloch TN sa kryštály otáčajú až o 90 stupňov, aby sa zmenila svietivosť, pri paneloch IPS rotujú horizontálne v rovnakej rovine. Na druhej strane, pri VA paneloch sú kryštály nasmerované vertikálne a horizontálne sa nakláňajú, aby sa zmenila svietivosť.

Výsledkom sú nielen rozdielne časy reakcie, ale aj rozdiely v intenzite farieb a stabilite pozorovacieho uhla. Príslušné vlastnosti sme zhrnuli v nasledujúcom texte:

 

TN

VA

IPS

Lacný

++

+

Stabilita pozorovacieho uhla

+

++

Žiarivosť farieb

+

++

Farebné kontrasty

++

+

Reprodukcia čiernej

++

+

Krátky čas reakcie

++

Porovnanie panelov TN, VA a IPS
Výhody panelov TN, VA alebo IPS

2. Panel TN

TN znamená Twisted Nematic a ponúka najvýhodnejší LCD panel v porovnaní s VA a IPS. Vrstva tekutých kryštálov je tu umiestnená medzi dvoma polarizovanými rovinami a je trvalo osvetlená LED diódami. V závislosti od napätia svieti cez kryštály rôzne množstvo svetla. To síce zabezpečuje mimoriadne nízke časy reakcie, ale zároveň sa tým farby javia byť slabšie. Skutočná čierna sa tu nedá zobraziť. Okrem toho by sa monitory s panelmi TN mali používať len spredu; ak sa uhol pohľadu zmení, obsahy sa dajú rozpoznať len ťažko.

Používatelia panelov TN oceňujú najmä krátky čas reakcie monitora, ktorý má hodnotu jednej milisekundy. Tým sa zabráni vzniku šmúh.

Výhody:

Nevýhody:

priaznivá zaobstarávacia cena

nie je možné zobraziť skutočnú čiernu

krátky čas reakcie

nízke úrovne farby a kontrastu

 

nízka stabilita pozorovacieho uhla

 

Zhrnutie: Monitory s panelmi TN sú vhodné predovšetkým pre hráčov, ktorí sú odkázaní na rýchle reakcie, napríklad v oblasti strieľačiek alebo súťažných hier. Panely TN sú menej vhodné na profesionálne použitie v kreatívnej oblasti.

3. Panel VA

Skratka VA znamená Vertical Alignment. V paneli VA sú teda tekuté kryštály usporiadané vertikálne. Pri príslušnom napätí sa potom pixel horizontálne nakloní k rovine obrazu, aby sa menil jas. V porovnaní s panelmi IPS a TN majú panely VA najlepšie hodnoty kontrastu a najtmavšiu čiernu.

Ak však chcete hrať napríklad strieľačky s panelom VA, musíte urobiť ústupky. Panely VA majú dlhší čas reakcie, čo môže viesť k tvoreniu šmúh v hrách s rýchlymi pohybmi. Hoci tento efekt nie je pri paneloch VA taký výrazný ako pri paneloch IPS, nedokáže držať krok s rýchlymi panelmi TN.

Výhody:

Nevýhody:

ideálne farebné kontrasty

pomerne dlhší čas reakcie ako pri TN

sýta čierna

 

spoľahlivé reprodukovanie farieb

 

solídna stabilita pozorovacieho uhla

 

 

Zhrnutie: V porovnaní s IPS a TN je VA v solídnej strednej triede a je vhodný pre používateľov, ktorí oceňujú rozumné hodnoty v oblasti času reakcie, stability pozorovacieho uhla a reprodukovania farieb bez toho, aby v týchto oblastiach potrebovali vysoké výkony.

 

Chcete sa dozvedieť niečo o čase reakcie monitorov? Viac informácií o tejto téme si prečítajte v našom poradenstve!

4. Panel IPS

Skratka IPS znamená In-Plane-Switching a označuje usporiadanie obsiahnutých tekutých kryštálov. Kryštály sú tu usporiadané paralelne vedľa seba v rovnakej rovine. Panel IPS tak zaručuje mimoriadnu stabilitu pozorovacieho uhla, ako aj verné a kontrastné farby.

Nevýhodou je však silnejšie podsvietenie, ktoré umožňuje takúto vernosť farieb a má za následok vyššiu spotrebu prúdu. Okrem toho majú panely IPS dlhší čas reakcie, ktorý má hodnotu približne tri až štyri milisekundy.

Výhody:

Nevýhody:

vysoká stabilita pozorovacieho uhla

vyššia spotreba prúdu ako pri VA alebo TN

ideálne reprodukovanie farieb

vyššia zaobstarávacia cena ako pri VA alebo TN

solídny kontrast

vyšší čas reakcie

 

Zhrnutie: Monitor s panelom IPS je pre vás správnou voľbou vtedy, ak hľadáte obrazovku s mimoriadnou vernosťou farieb. Najväčší úžitok budú mať predovšetkým fanúšikovia dizajnu a používatelia, ktorí profesionálne pracujú v oblasti grafiky. Ak potrebujete krátke časy reakcie, mali by ste si pravdepodobne vybrať iný panel.

5. Zhrnutie

Ktorý panel je pre vás najlepší, závisí predovšetkým od zvoleného účelu použitia. Zatiaľ čo panely TN zaujmú krátkymi časmi reakcie, panely IPS sa vyznačujú vynikajúcou stabilitou pozorovacieho uhla. Nasledujúce otázky vám pomôžu rozhodnúť sa medzi VA, VS a IPS:

Hráte často strieľačky alebo súťažné hry?

Potom je pre vás pravdepodobne najvhodnejší monitor s panelom TN. Žiadny iný LCD monitor neponúka také mimoriadne krátke časy reakcie. Dbajte však na to, aby ste sa na obrazovku mohli pozerať spredu.

Potrebujete LCD monitor na spracovanie obrázkov?

Keďže pri profesionálnom spracovaní obrázkov ide predovšetkým o realistické reprodukovanie a jas farieb, používatelia, ktorí chcú svoj monitor používať dizajnérsku prácu, si môžu vybrať panel IPS.

Chcete obzvlášť sýte kontrasty čiernej?

Ak sa rozhodnete pre panel VA, získate monitor, ktorý ponúka dokonalé reprodukovanie čiernej a farebné kontrasty za relatívne nízku cenu. V kombinácii s dobrou stabilitou pozorovacieho uhla je panel VA vhodný pre používateľov, ktorí chcú solídny monitor bez toho, aby si museli siahnuť hlboko do vrecka.

Často kladené otázky

Sú panely VA dobré?

Nezáleží na tom, či ide o panel VA, IPS alebo TN: Pri LCD monitoroch majú rôzne typy panelov vždy svoje výhody a nevýhody. Panely VA vás presvedčia vysokými hodnotami kontrastu a spoľahlivým reprodukovaním farieb, ale ich pomalší čas reakcie v závislosti od hry bude spôsobovať tvorenie šmúh.

Ktorý typ panela je najlepší?

Za najkvalitnejší typ panela pre LCD monitory sa považuje IPS. Tento typ panela síce spotrebuje o niečo viac energie ako varianty VA alebo TN, ale na druhej strane vás presvedčí vysokou stabilitou pozorovacieho uhla a obnovovacou frekvenciou obrazovky.

Aké typy panelov existujú?

Pri LCD monitoroch sa spravidla rozlišuje medzi panelmi TN, panelmi IPS a panelmi VA. Každý typ má pritom svoje výhody a nevýhody. 

Každý, kto hľadá nový LCD monitor, má na výber z troch rôznych technológií panelov.

  • Panely VA so svojim solídnym reprodukovaním farieb, dobrými hodnotami kontrastu a spoľahlivou stabilitou pozorovacieho uhla sú vhodné najmä pre používateľov, ktorí pracujú v oblasti dizajnu alebo chcú monitor používať na hranie hier bez závislosti od rýchlych časov reakcie.
  • Panely IPS sú spravidla drahšie ako varianty VA alebo TN. Na druhej strane ponúkajú vysokú stabilitu uhla záblesku a dokonalé reprodukovanie farieb, takže sú vhodné predovšetkým na profesionálne použitie pri spracovaní fotografií a videí. Nevýhodou je dlhý čas reakcie.
  • Panely TN sú veľmi obľúbené medzi hráčmi, pretože majú veľmi krátke čas reakcie. Okrem toho sú relatívne lacné, ale pokiaľ ide o stabilitu pozorovacieho uhla a reprodukovanie farieb, nedokážu držať krok s konkurenciou.

 

Glosár

  • VA: Vertical Alignment; technológia panelov, pri ktorej sú tekuté kryštály nasmerované vertikálne
  • IPS: In-Plane-Switching; technológia panelov, pri ktorej sú tekuté kryštály usporiadané paralelne v rovnakej rovine
  • TN: Vertical Alignment; technológia panelov, pri ktorej sa tekuté kryštály v závislosti od napätia otáčajú až o 90 stupňov