Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

NanoCell vs. OLED: Čo je lepšie?

Hľadáte nový televízor, ale neviete, či sú lepšie zariadenia s technológiou NanoCell alebo OLED? Ukážeme vám, v čom sú rozdiely a ktoré zariadenie je pre vás vhodné.

1. Rýchla kontrola: Prehľad výhod a nevýhod

Prehľad

  • Televízory OLED vo všeobecnosti poskytujú kvalitnejší obraz a „skutočnú čiernu“ (vysoký kontrast).

  • Televízory NanoCell sú lacnejšie a bez efektov vypálenia, ale skutočnú čiernu farbu dokážu zobrazovať len podmienene.

Čisto z hľadiska kvality obrazu sú televízory OLED jednoznačne lepšie ako varianty NanoCell. Aby ste sa však mohli rozhodnúť vyvážene, mali by ste poznať najdôležitejšie výhody a nevýhody zariadení OLED a NanoCell.

1.1 Vyššia stredná trieda: Televízory NanoCell

Konštrukcia televízora OLED
Na rozdiel od televízorov OLED používajú televízory NanoCell podsvietenie.

NanoCell je patentovaná technológia, ktorá sa používa výlučne v televízoroch od spoločnosti LG. Rozdiely oproti zariadeniam OLED spočívajú predovšetkým v spôsobe osvetlenia displeja: Na rozdiel od televízorov OLED sú televízory NanoCell odkázané na podsvietenie displeja.

Okrem toho majú panely NanoCell LCD špeciálnu vrstvu nanočastíc, ktorá filtruje matné farby a zabezpečuje výrazne zlepšené zobrazenie červených a zelených odtieňov. Výsledkom je farebne intenzívny obraz.

Výhody:

Nevýhody:

Lacnejšie ako televízory OLED

Nie je možné zobraziť skutočnú čiernu farbu

Sýte farby

Vyššia spotreba energie ako pri modeloch OLED kvôli podsvieteniu

Jasný obraz

Televízory sú v porovnaní so zariadeniami OLED hrubšie

Žiadna strata kvality obrazu v jasnom prostredí

Dlhší čas reakcie ako pri modeloch OLED

Žiadne efekty vypálenia

 

Žiadne zhoršenie kvality obrazu v dôsledku extrémnych pozorovacích uhlov

 

 

Zhrnutie: NanoCell televízory sú vďaka svojej konštrukcii kvalitatívne najviac porovnateľné s modelmi QLED od výrobcov, ako sú Samsung alebo Hisense, a jednoznačne prevyšujú bežné LED televízory. Sú dobrou alternatívou k drahším, ale aj kvalitnejším OLED televízorom.

1.2 Kráľovská trieda: OLED televízory

OLED je skratka pre Organic Light Emitting Diode a označuje samosvietivé diódy, ktoré fungujú na báze uhlíka. OLED televízory preto nie sú závislé od podsvietenia. Okrem toho môžu zariadenia jednotlivé LED diódy počas reprodukcie obrazu nielen stmievať, ale aj vypínať. Výsledkom sú hlboké odtiene čiernej, veľmi dobré kontrasty a brilantné farby.

Výhody:

Nevýhody:

Je možné zobraziť „skutočnú čiernu farbu“

Porovnateľne tmavý obraz a zhoršenie kvality za denného svetla

Veľmi dobré kontrasty

Môžu sa vyskytnúť efekty vypálenia

Pomerne nízka spotreba energie

 

Brilantné zobrazenie farieb

 

Veľmi štíhla konštrukcia

 

Až do 80 % menší podiel modrej farby vo svetle (šetrí zrak)

 

Extrémne krátke časy reakcie pri reprodukcii obrazu

 

Nemenná kvalita obrazu pri pozorovacích uhloch

 

Zhrnutie: Z hľadiska kvality obrazu majú OLED televízory jasnú výhodu oproti zariadeniam NanoCell. Mali by ste však byť pripravení zaplatiť za takéto zariadenie príslušne viac a podrobne sa zaoberať opatreniami, ktoré minimalizujú efekty vypálenia.

1.3 Porovnateľné s modelmi NanoCell: QLED televízory

Podobne ako NanoCell televízory, aj modely QLED sú televízory s podsvietením. Označenie QLED je odvodené od takzvaných kvantových bodov: Tieto zabezpečujú lepšie zobrazenie farieb vo forme špeciálnej vrstvy na displeji. Kvantové body sú teda svojím spôsobom funkcie veľmi podobné nanočasticiam v NanoCell televízoroch.

Hlavný rozdiel medzi týmito dvoma typmi televízorov spočíva v technológii panelu: Pri väčšine modelov QLED sú zabudované panely VA, zatiaľ čo NanoCell televízory majú spravidla panely IPS.

 

Aké sú efekty vypálenia?

V prípade OLED televízorov sa v určitých oblastiach obrazovky môžu časom vytvoriť tieňové šmuhy, ktoré sú trvalo viditeľné. Tieto tiene súvisia napríklad s logami staníc alebo s prvkami rozhrania konzolových hier, ktoré sa vždy nachádzajú na rovnakom mieste a trvalo sa zobrazujú. OLED televízory však zatiaľ disponujú mnohými funkciami a špeciálnymi programami starostlivosti, ktoré takmer vylučujú vypálenie. Okrem toho v príslušnej príručke nájdete podrobné informácie o zaobchádzaní s OLED televízormi, čím môžete minimalizovať efekty vypálenia (takzvané Burn-ins).

2. NanoCell televízory s funkciou Full Array Local Dimming (FALD)

Najväčšou nevýhodou NanoCell televízorov v porovnaní s modelmi OLED je pomerne bledé zobrazenie čiernej farby, ktoré má zároveň rozhodujúci vplyv na kontrast celého televízneho obrazu. Takzvané Full Array Local Dimming (FALD) však umožňuje zobrazenie čiernej, ktoré sa veľmi približuje kvalite OLED televízorov.

Čo je FALD?

V zariadeniach s touto technológiou sa na podsvietenie používa niekoľko stoviek svetelných diód. Tieto LED diódy sú zoskupené do zón, ktoré sa podľa potreby dajú stmievať alebo aj vypínať. V oblastiach, kde sa LED diódy vypnú, sa dosahuje skutočná čierna farba, ako pri OLED televízoroch. V tmavých oblastiach, ktoré priamo susedia s osvetlenými prvkami, však dochádza k efektu žiarenia, takže čistá čierna sa tam javí ako rozmazaná a menej intenzívna. Pri modeloch OLED je možné jednotlivé oblasti obrazu presnejšie osvetliť prípadne zobraziť tmavo, aby nedochádzalo k efektu žiarenia.

3. Rozdiely displejov: IPS vs. VA a TN panely

Veľký NanoCell televízor
NanoCell televízory sú dobrou alternatívou k drahším, ale aj kvalitnejším OLED televízorom.

Pri vašom rozhodovaní sa pre NanoCell televízor by ste mali zvážiť aj technológiu panela. Táto otázka nie je pri OLED televízoroch relevantná, pretože takéto zariadenia nepatria k bežným LCD televízorom.

3.1 IPS panely: Najlepšia kvalita za vyššiu cenu

Takzvané IPS panely („in plane switching“) zaručujú vysokú stabilitu pozorovacieho uhla aj vtedy, keď nesedíte priamo pred televízorom. Ďalšou výhodou je, že pixely zobrazenia sa dajú veľmi presne ovládať a vernosť farieb je pri reprodukcii veľmi vysoká. Z tohto dôvodu sú obrazovky s IPS panelmi veľmi obľúbené napríklad u grafikov alebo fotografov.

Výhody:

  • vysoká stabilita pozorovacieho uhla,

  • vysoká vernosť farieb.

3.2 VA panely: Solídne univerzálne panely v strede výkonnostného poľa

VA znamená „vertical aligned“ a opisuje vertikálne usporiadanie tekutých kryštálov pri týchto modeloch. Vertikálne zarovnanie zabezpečuje, že VA panely môžu optimálne blokovať svetlo. Výhodami sú veľmi dobré kontrasty a hodnoty čiernej. Nevýhoda pri lacnejších VA paneloch však spočíva v tom, že pri reprodukcii obrazu sa okrajové oblasti zobrazujú jasnejšie (takzvané „VA-Glow“).

Výhody:

  • vysoké kontrasty,

  • dobré hodnoty čiernej.

3.3 TN panely: Dobrá voľba pre hráčov

Skratka TN znamená „twisted nematic“ a označuje tekuté kryštály v tvare tyčiniek, ktoré sa v závislosti od pripojeného napätia vyrovnávajú kolmo na obrazovú rovinu. Veľkou výhodou televízorov s TN panelmi je ich rýchly reakčný čas pri reprodukcii obrazu. Preto sú mnohé herné monitory vybavené pomerne lacnejším TN panelom.

Výhody:

  • veľmi rýchle časy reakcie pri reprodukcii obrazu,

  • pomerne lacné.

 

Ďalšie užitočné články k téme

 

 

 

Často kladené otázky

Čo je NanoCell?

Pri NanoCell ide o patentovanú LCD technológiu od výrobcu LG. Panely NanoCell televízorov sú potiahnuté špeciálnou vrstvou nanočastíc, ktorá filtruje matné farby a zlepšuje zobrazenie červených a zelených odtieňov. Viac informácií o tejto téme sa dozviete v našom poradenstve.

 

Čo vydrží dlhšie: OLED alebo NanoCell?

Samostatne svietiace diódy OLED televízorov mali doteraz kratšiu životnosť ako bežné LED diódy. Pri súčasných generáciách OLED televízorov však výrobca LG hovorí o 30 000 až 100 000 prevádzkových hodinách, kým dosiahnu zariadenia len polovičnú svietivosť. Pri priemernej trojhodinovej prevádzke denne by sa svietivosť znížila o polovicu najskôr po 27 rokoch. Naopak, televízory s LCD displejmi majú priemernú životnosť 70 000 hodín, kým sa tento efekt prejaví: Podľa vyššie uvedeného výpočtu to zodpovedá približne 60 rokom. Ďalšie informácie získate v našom poradenstve.

Aké výhody ponúkajú NanoCell televízory v porovnaní s OLED televízormi?

NanoCell televízory sú v prvom rade lacnejšie pri kúpe ako OLED televízory a považujú sa za strednú triedu. Okrem toho je ich obraz jasnejší, zatiaľ čo kvalita obrazu neutrpí ani tým, keď sa zaujmú extrémne pozorovacie uhly. Keďže NanoCell televízory sú odkázané na podsvietenie, pri týchto zariadeniach nemôže dôjsť k takzvaným efektom vypálenia, ktorý sa môže vyskytnúť pri OLED televízoroch. V neposlednom rade majú NanoCell televízory dlhšiu priemernú životnosť vďaka zabudovaným svetelným diódam.