Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Projektor alebo televízor: Čo je lepšie?

Ak vás už váš starý televízor nepresviedča o svojich schopnostiach alebo si chcete konečne splniť sen o vlastnom domácom kine, vynára sa otázka, či si kúpiť projektor alebo televízor. Pomôžeme vám pri rozhodovaní!

1. Projektor alebo televízor: Čo je lepšie?

Výhody televízorov a projektorov
Televízor vs. projektor

To, či je pre vás vhodný projektov alebo televízor, závisí od vašich zvyklostí pri pozeraní televízie a od daností vášho priestoru. V nasledujúcom prehľade nájdete rýchlu pomoc pri rozhodovaní a všetky výhody príslušných prístrojov. Ďalšie kapitoly sa detailne venujú vlastnostiam, oblastiam použitia a kritériám nákupu projektorov, resp. televízorov.

 

Prehľad

  • Projektor a televízor sa nemusia navzájom vylučovať, často sa oplatí zaobstarať si obidva prístroje.

  • Projektor má zmysel predovšetkým pre všetkých filmových nadšencov, ktorí si chcú svoje filmy užívať na veľkom formáte a s atmosférou domáceho kina.

  • Televízny prijímač poskytuje výhody pri každodennom používaní a vo svetlých priestoroch.

  • Televízory okrem toho bodujú najrôznejšími technológiami s najlepšou kvalitou obrazu.

  • Projektory naproti tomu ponúkajú najlepší pomer ceny a výkonu v oblasti veľkých uhlopriečok obrazoviek.

Televízor alebo projektor? Toto sú silné stránky príslušných zariadení

Výhody televízorov

Výhody projektorov

Kvalita obrazu nezávisle od okolitého svetla: Žiadne straty kvality pri užívaní si filmov vo svetlých miestnostiach  

Obrovská uhlopriečka obrazu: Projekčná plocha projektora vyzerá výrazne väčšia ako uhlopriečka obrazovky televízorov

Dimenzované na príjem televízneho vysielania: Jednoduchá inštalácia vďaka príslušnému vybaveniu televízora  

Flexibilná veľkosť obrazu: Uhlopriečku je možné kedykoľvek zmeniť iným umiestnením projektora

Technológie ako HDR (High Dynamic Range) sú pri televízoroch k dispozícii už v strednom cenovom segmente  

Vynikajúci obraz s intenzívnymi, ale prirodzenými farbami

Lepšia hodnota čiernej; týmto bodujú predovšetkým OLED televízory

Projektory ponúkajú skutočný zážitok z domáceho kina

Výhodnejšia obstarávacia cena pri menších uhlopriečkach obrazovky

Príjemné pre oči, pretože svetlo sa iba odráža od premietacieho plátna

Väčšinou nižšia spotreba elektrickej energie ako pri projektoroch

Výhodnejšie ako televízory so strednými alebo veľkými uhlopriečkami obrazovky

Vstavané boxy reproduktorov televízora zvyčajne poskytujú zvučnejší zvuk ako integrované reproduktory projektora  

Úspornejšie a nenápadnejšie ako televízory – ak sa premietacie plátno nepoužíva, je ho možné zrolovať alebo dokonca čiastočne skryť v strope

Dlhšia životnosť ako projektory (výnimka: LED projektory)

Ľahšie ako veľké televízory, možné je flexibilné umiestnenie na nábytok

Nielen televízor, ale aj projektor teda dokáže bodovať v rôznych oblastiach, preto je dôležité, aby ste si najskôr premysleli, ako a kde budete chcieť vaše zariadenie používať.

Ešte stále ste sa nerozhodli? V nasledujúcich kapitolách vám ukážeme, kedy sa oplatí zaobstarať si projektor a v ktorých prípadoch bude pre vás lepší televízor.

2. Kedy je pre vás ideálny projektor

Rodina pri pozeraní fotiek na projektore
© Evgeny Atamanenko Projektor poskytuje pocit ako v kine a to vo vlastnom dome

Chcete si doma vychutnať zážitok z kina vo veľkom štýle? Potom sú pre vás jasným odporúčaním projektory: Umožňujú obrovský formát, napríklad so šírkou obrazu dva až štyri metre. Pre porovnanie: 75-palcový televízor dosahuje šírku obrazu iba 170 centimetrov – jeho obstarávacia cena však leží výrazne nad cenou kvlaitného projektora.

Ďalšie dôležité kritériá: Zvyklosti pri pozeraní televízie, umiestnenie a dodatočné vybavenie

Výhody projektora
Výhody projektorov

Napriek optimálnemu pomeru ceny a výkonu by ste mali pri svojom rozhodnutí zohľadniť aj vaše zvyklosti pri pozeraní televízie a priestorové danosti:

  • Ak budete prístroj používať niekoľko hodín denne alebo týždenne, potom je pre vás projektor stále najlepšou voľbou. Ľudia, ktorí pozerajú televíziu veľa hodín denne, by mali siahnuť skôr po televízore, pretože tento získava body z hľadiska nákladov na elektrickú energiu a životnosti.

  • Dokážete vašu obývačku alebo miesto pre domáce kino riadne zatemniť? Potom má zmysel projektor, pretože tak naplno využijete jeho potenciál.

  • Domáce kino je pre vás viac ako „iba“ veľká uhlopriečka obrazovky? Perfektné! Pretože pre optimálny zážitok z filmu sa oplatí investovať do ďalšieho vybavenia. Okrem premietacieho plátna by ste si mali kúpiť aj systém na prehrávanie priestorového zvuku alebo výkonný soundbar, aby ste zabezpečili dobrú akustiku. Prístup k programu streamovacej služby získate tým, že k projektoru pripojíte notebook alebo stolný počítač; len na príjem bežného televízneho signálu budete potrebovať prijímač, ktorý ho prenesie do projektora.

Zhrnutie: Kúpa projektora sa pre vás oplatí, keď …

… si chcete vychutnať maximálny zážitok z filmu na veľkom premietacom plátne.

… chcete profitovať z najlepšieho pomeru ceny a výkonu.

… prístroj nepoužívate často a iba zriedka ho využívate ako zvukovú kulisu.

… disponujete tmavou miestnosťou alebo dobrými možnosťami na zatmavenie v obývačke.

… ste pripravení investovať do príslušenstva, ako premietacie plátno a surround systém.

Upozornenie: Ak chcete zabezpečiť, aby bol váš projektor vhodný aj v budúcnosti, mal by disponovať vysokokvalitným vybavením, ako sú technológie HDR a 4K.

2.1 Kritériá pre kúpu projektora

Rozhodnutie pre projektor už padlo – na čo si však treba dať pri kúpe pozor? Najdôležitejšie aspekty sme pre vás vypísali v nasledujúcej časti.

Potrebné technické vybavenie projektorov pre domáce kino:

  • Rozlíšenie Full HD (1 920 x 1 080 pixelov), lepšie: 4K projektor (4 096 x 2 160 pixelov).

  • Pomer strán 16:9 na optimálne prehrávanie filmov.

  • Minimálne 1 000 lúmenov (často označované ako ANSI lúmen) v tmavých priestoroch; vo svetlých priestoroch by mal projektor vykazovať 3 000 lm alebo viac.

  • Technológie ako HDR sa odporúčajú pre vysoké kontrasty farieb a hlbokú čiernu.

  • Vysoká hodnota kontrastu od 10 000:1 (uvádza pomer medzi najtmavším a najjasnejším bodom pri vytváraní obrazu).

  • Dostatočné množstvo prípojok (napr. pre HDMI; okrem toho má zmysel zásuvka USB, Bluetooth, WLAN a 3,5 mm jack konektor).

  • Nepatrná hlučnosť počas prevádzky: 35 decibelov sa považuje za hornú hranicu pre tvorbu hluku, aby sa zabránilo strate kvality pri pozeraní filmov.

Upozornenie: Pre skutočnú atmosféru domáceho kina by ste si mali okrem projektora zaobstarať aj surround systém alebo soundbar, pretože integrované reproduktory projektora neposkytujú optimálny zvuk. Preto je potrebné prihliadať aj na tieto náklady, prípadne aj náklady na premietacie plátno a príslušné možnosti montáže.

2.2 Ktorý projektor sa hodí pre domáce kino?

Smartfón na projektore
Projektory s Bluetooth umožňujú prepojiť projektor s mobilom a premietať obraz z mobilu.

Pri hľadaní projektora ste sa už pravdepodobne stretli s výrazmi ako LCD projektortechnológia DLP alebo LED projektor. Ide o rozlíšenie prístrojov podľa technológie zobrazovania, resp. použitého zdroja svetla.

Technológia zobrazovania u projektorov

  • LCD projektory: Projektory s panelom z tekutých kryštálov (LCD = Liquid Crystal Display) filtrujú svetelné lúče zo zdroja svetla projektora na zelenú, modrú a červenú farbu, ktoré sa potom kombinujú pomocou hranola a vytvárajú kompletný obraz. Tieto modely poskytujú jemné odstupňovanie farieb, ale nízku úroveň čiernej. Okrem toho vyžadujú aj viac údržby a sú citlivejšie na prach ako iné typy projektorov.

  • DLP projektory: Technológia Digital Light Processing (DLP) smeruje svetlo projektora na farebný filter, ktorý sa otáča. Pomocou malých zrkadiel sa takto zafarbené svetlo vrhá cez šošovku na premietacie plátno. Divák vníma neustále sa meniace farby ako jeden obraz, čo však môže viesť k dúhovému efektu: Týmto sa označuje fenomén, keď pri rýchlom slede zmien obrazu vidieť farebné pruhy. Okrem toho sú tieto prístroje drahšie ako LCD projektory a hlučnejšie počas prevádzky. Za výhody DLP projektorov sa však považujú ostrý obraz, vysoké hodnoty kontrastu a hlboké tóny čiernej.

  • Technológia L-CoS: Projektory s technológiou Liquid Crystal on Silicon (L-CoS) kombinujú výhody LCD a DLP projektorov – takéto reflexné LCD panely sa nachádzajú najmä v špičkových zariadeniach. Pracujú bez dúhového efektu a starajú sa pritom o sýte odtiene čiernej.

Ktorá technológia je najlepšia pre domáce kino? Technológia L-CoS sa síce stará o zážitok z filmu, takto vybavené projektory však patria k najdrahším projektorom. Keďže ďalšie vlastnosti a parametre príslušného zariadenia hrajú dôležitú úlohu pre celkový dojem pri pozeraní televízie, môžu vás presvedčiť aj mnohé DLP a LCD projektory. Presné porovnanie projektorov sa oplatí predovšetkým vtedy, keď máte obmedzený rozpočet.

Buď svetlo: Zdroj svetla projektora

Nezávisle od príslušnej technológie zobrazovania používajú projektory rôzne zdroje svetla, ktoré so sebou taktiež prinášajú rôzne výhody a nevýhody:

  • LED projektory: Relatívne nízky svetelný tok, preto vhodné iba pre tmavé prostredie; sú však úsporné, odolné a pripravené na okamžité použitie.

  • Laserové projektory: Vysoký a dlhodobý svetelný výkon pri miernej spotrebe elektrického prúdu, pripravené na okamžité použitie, avšak vyššia obstarávacia cena.

  • Projektor s výbojkou UHP/halogénovou žiarovkou: Vysoký svetelný výkon, ktorý však rýchlo klesá; všeobecne nízka životnosť a často potrebné vychladnutie žiarovky po prevádzke, na to je potrebný ďalší elektrický prúd.

Dodatočné vybavenie pre perfektný zážitok z domáceho kina

  • Reproduktory/zvukový systém: Keďže nie každý projektor má integrované reproduktory alebo ich kvalita je málokedy presvedčivá, považuje sa soundbar alebo surround systém za nevyhnutný pre úspešný filmový večer.

  • Premietacie plátno: Nie každá stena v izbe sa hodí na projekciu, preto sa väčšinou odporúča zakúpiť si extra premietacie plátno. To vám tiež poskytuje väčšiu flexibilitu, pokiaľ ide o umiestnenie projektora, pretože plátno môže byť upevnené napríklad k stropu a môže sa vysunúť len v prípade potreby. Týmto spôsobom je možné projektor namontovať pred iné kusy nábytku, ako je napríklad písací stôl alebo knižnica, aby ste čo najlepšie využili priestor.

  • Prijímač/notebook/stolný počítač: Projektory zriedka disponujú integrovaným prijímačom televízneho signálu alebo aplikáciami streamovacích služieb – preto sa musí projektor pripojiť na externý prístroj, ako napríklad počítač.

3. Kedy je pre vás ideálny televízor

Výhody televízorov
© Zdroj: iStock.com/grinvalds Výhody televízora

Ak samotná veľkosť obrazu televízora nie je vašou hlavnou prioritou, sú rozhodujúce argumenty na strane televízora:

  • Rozlíšenie a kvalita obrazu: Hoci mnohí už považujú rozlíšenie 4K za štandard pre televízory, obraz v zodpovedajúco vysokom rozlíšení sa v projektoroch vyskytuje len zriedkavo; to isté platí aj pre technológie, ako je HDR. Najlepší obraz poskytuje OLED televízor: Má vynikajúcu úroveň čiernej a obrovský rozsah farieb, ktorému sa projektory v súčasnosti nedokážu vyrovnať.
  • Televízor v jasnom prostredí: Ak obývaciu izbu nedokážete zatemniť alebo je zatemnenie nedostatočné, je rozumnejšie kúpiť si televízor, pretože kvalita obrazu je tým ovplyvnená len nepatrne.

  • Cenová výhoda pri obrazovkách s malými uhlopriečkami: Ak aj tak chcete len malú uhlopriečku obrazovky, je kúpa televízora cenovo výhodnejšia ako kúpa projektora a ďalšieho vybavenia (premietacie plátno, reproduktory, prijímač televízneho signálu).

  • Životnosť prístroja: Televízory majú dlhšiu životnosť ako projektory, pretože lampy projektorov sú často funkčné len do 4 000 hodín v závislosti od použitej technológie a potom sa musia vymeniť. Časom okrem toho klesá kvalita reprodukovania farieb – preto je pre častých divákov televízor lepšou voľbou. To platí predovšetkým vtedy, keď je televízor často zapnutý v pozadí pri vykonávaní inej činnosti.

  • Nižšia hlučnosť: Na rozdiel od projektora vytvára televízor len tichý prevádzkový hluk. Hluk pri používaní projektorov môže byť vnímaný ako rušivý, najmä počas tichých filmových scén.

  • Nízka spotreba elektrickej energie: Nielen u sporivých, ale aj u ekologicky založených ľudí môžu televízory zabodovať svojou relatívne nízkou spotrebou elektrickej energie.
Výhody televízora
Výhody televízorov

Prehľad dôležitých kritérií kúpy televízora

  • Kvalita obrazu: Rozlíšenie (Full HD, 4K/UHD, 8K) a technológia obrazovky (LED, QLED, OLED).

  • Veľkosť uhlopriečky obrazovky: Primárne rozhoduje o rozmeroch televízora, bežné sú najmä 55-palcové televízory; zakúpiť si však môžete modely s veľkosťou od 19 do 70 palcov.

  • Rozsah funkcií: Často sa dá používať ako inteligentný televízor (Smart TV) alebo ovládať hlasovým príkazom. Dôležité prijímače, aplikácie a prípojky by mali byť integrované.

Chcete si kúpiť televízor, ale stále neviete, ktorý je pre vás ten pravý? Náš detailný poradca kúpou televízora vám s tým pomôže!

4. Zhrnutie

Pre všetkých filmových nadšencov a fanúšikov sa odporúča zaobstarať si projektor – pretože iba pri veľkom formáte je možné zažiť skutočnú atmosféru domáceho kina. Kto však na druhej strane hľadá prístroj na každodenný príjem televízneho signálu a rád ho necháva pustený len tak v pozadí ako zvukovú kulisu, je pre neho vhodnejší televízor. To platí aj pre ľudí, ktorí nechcú robiť kompromisy pokiaľ ide o kvalitu obrazu, ale hľadajú zariadenie, ktoré je vybavené najaktuálnejšou technikou ako 4K alebo 8K a HDR.

3 znaky, že je pre vás ideálny projektor:

Projektor pre vás predstavuje správnu voľbu, keď …

… chcete využívať najväčšie možné uhlopriečky obrazu: Šírka obrazu do štyroch metrov nie je pre kvalitné projektory žiaden problém.

… si budujete domáce kino: V tmavom prostredí projektory naplno prejavia svoje výhody.

… hľadáte optimálny pomer ceny a výkonu: Za porovnateľne veľký obraz na televízore by ste museli zaplatiť oveľa viac.

3 znaky, že je pre vás ideálny televízor:

Televízor by ste si mali zaobstarať, keď …

… je pre vás dôležitejšia kvalita než veľkosť obrazu: Najlepší obraz získate s televízorom.

… uprednostňujete menšie uhlopriečky obrazovky: V tomto prípade ušetríte s televízorom.

… veľa sledujete televíziu a často ju máte zapnutú aj ako zvukovú kulisu: Z dôvodu kratšej životnosti a vyšších prevádzkových nákladov projektorov sa u nich neodporúča trvalá prevádzka.

Projektor alebo televízor? Projektor a televízor!

Chcete to najlepšie z obidvoch svetov? Často je ideálnym riešením kombinácia televízora a projektora, pretože obidve možnosti majú svoje výhody a nevýhody a hodia sa na rôzne účely použitia. Preto má zmysel používať projektor v domácom kine na špeciálne príležitosti, zatiaľ čo televízor v obývačke sa používa na bežné pozeranie televízie.

 

Ďalšie užitočné články k téme

Často kladené otázky

Dokáže projektor nahradiť televízor?

Áno, projektor dokáže nahradiť televízor a okrem toho poskytuje niektoré výhody oproti klasickému televízoru. Projektor by mal pritom spĺňať určité technické požiadavky, napríklad hodnotu minimálne 1 000 ANSI lúmenov. Firemné projektory do kancelárie, ktoré sú dimenzované primárne na projekciu prezentácií, sa oproti tomu nehodia ako náhrada za televízor: Tieto projektory síce často vykazujú vysokú hodnotu v lúmenoch, aby ich bolo možné používať aj v jasných priestoroch, väčšinou však používajú nízke rozlíšenie a pomer strán nevhodný pre domáce kino. Tu si môžete podrobne prečítať, kedy sa vám oplatí kúpiť projektor a kedy sa zaobídete bez televízora. 

Kedy má zmysel projektor?

Hoci sa uhlopriečky obrazoviek plochých televízorov stále zväčšujú, nedosahujú maximálny pôžitok zo sledovania televízie, aký je možný s projektorom. Okrem toho sú náklady na projektory výrazne nižšie ako na porovnateľné televízory. Pre domáce kino – v kombinácii s dobrým systémom priestorového zvuku a premietacím plátnom – je preto najlepšou voľbou projektor. 

Môžem prostredníctvom projektora sledovať televíziu?

Hoci väčšina projektorov nemá integrovaný prijímač televíznych staníc ani streamovacích služieb, môžete požadovaný televízny program pomerne ľahko premietať na stenu, resp. premietacie plátno v obývačke. Na tento účel pripojte projektor k prijímaču pomocou kábla HDMI alebo ho spojte s notebookom, resp. stolným počítačom a môžete prehrávať požadovaný program poskytovateľa streamingu.

Aké sú výhody projektora?

Najväčšou výhodou projektora je jeho obrovská uhlopriečka obrazu. Okrem toho je jeho kúpa výrazne lacnejšia ako kúpa porovnateľného televízora. Projektor teda ponúka najlepší pomer ceny a kvality pri vytváraní vlastného domáceho kina a súčasne vám poskytuje väčšiu flexibilitu, pokiaľ ide o umiestnenie. V našom poradcovi nájdete všetky výhody projektorov a posúdenie, v ktorých prípadoch sa pre vás viac oplatí televízor.