Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ktorá školská taška sa perfektne hodí pre moje dieťa?

Hľadáte ideálnu školskú tašku pre dieťa a neviete, na čom skutočne záleží? Pomôžeme vám pri rozhodovaní a vysvetlíme vám, podľa čoho spoznať dobrú školskú tašku a na čo sa zamerať pri výbere.

1. Nájdenie najlepšej školskej tašky

Najdôležitejšie aspekty pri kúpe školskej tašky

  • Veľkosť
  • Hmotnosť
  • Ergonómia
  • Vrecká a priehradky
  • Bezpečnostné znaky
  • Ochrana pred dažďom a nečistotou

Hore uvedené motívy sú mimoriadne dôležité pre rodičov, deti naproti tomu venujú pozornosť najmä motívudizajnu. V zásade platí, že dizajn by sa v žiadnom prípade nemal zanedbať: Deti by určite mali mať možnosť samy rozhodnúť, ako bude vybraný model nakoniec vyzerať. Školskú tašku budú musieť nosiť takmer každý deň po mnoho rokov, takže jej vzhľad má dôležitý psychologický účinok a žiaci sa s ňou musia cítiť dobre. Okrem toho sú všetky školské tašky k dispozícii v takom množstve rôznych dizajnov, že takmer každý model existuje s požadovaným motívom.

Tip: Prípadne sa môžete poobzerať po školských batohoch. Aj tu je k dispozícii veľa modelov, ktoré spĺňajú potrebné nároky kladené na ergonómiu, bezpečnosť a ďalšie.

Pri kúpe školskej tašky sa často oplatí poobzerať sa po súpravách: Tieto obsahujú okrem tašky často aj peračník a športové vrecko a prípadne aj krabičku na desiatu, fľašu na pitie mnoho ďalšieho v jednotnom dizajne. Okrem toho sú takéto súpravy väčšinou výrazne výhodnejšie ako jednotlivý nákup všetkých výrobkov.

V nasledujúcej časti vám detailne predstavíme jednotlivé kritériá nákupu:

2. Veľkosť

Dieťa so školskou taškou na ceste domov
© VYCHEGZHANINA Školské tašky by v žiadnom prípade nemali byť príliš veľké, aby sa školské pomôcky dali prepravovať čo najbezpečnejšie a šetrne k chrbtu.

Veľkosť hrá dôležitú úlohu, pokiaľ ide o komfort nosenia a ochranu chrbta. Okrem toho ide aj o bezpečnostný aspekt. Pri výbere platí, že je potrebné orientovať sa podľa postavy dieťaťa:

  • Výšku je potrebné zvoliť tak, aby školská taška končila tesne nad zadkom, keď sa horná hrana tašky nachádza vo výške pliec.
  • Pokiaľ ide o šírku, taška by nemala na každej strane presahovať viac ako päť centimetrov, ak správne sedí na ramenách.

Upozornenie: Taška by mala bezpodmienečne končiť vo výške ramien. Toto zabezpečí, že vaše dieťa bude mať na ceste do školy voľný výhľad do strán a cez plecia, ak bude napríklad prechádzať cez cestu.

3. Hmotnosť

Kritériá pre hmotnosť školskej tašky
Nízka hmotnosť prázdnej tašky uľahčuje dieťaťu prepravu školských pomôcok. Mali by ste však dávať pozor na to, aby pritom neprišla skrátka kvalita použitých materiálov.

Existuje mnoho rôznych údajov týkajúcich sa ideálnej hmotnosti školských tašiek. Školská taška by síce mala byť čo najľahšia, ale príliš nízka hmotnosť môže poukazovať aj na nedostatočné spracovanie alebo odolnosť. To však nie je jediná vec, ktorá sťažuje výber. Zhrnuli sme pre vás najdôležitejšie aspekty, aby ste si mohli urobiť prehľad:

  1. Vo všeobecnosti by hmotnosť prázdnej školskej tašky nemala byť príliš vysoká, pretože učebnice, zošity, peračník, fľaša na vodu a krabička na desiatu ju aj tak dosť zaťažujú.
  2. Nižšia hmotnosť môže tendenčne poukazovať na zlé spracovanie (chýbajúce polstrovanie, tenký materiál s krátkou životnosťou atď.). Moderné materiály sú v súčasnosti nielen ľahké, ale aj mimoriadne robustné a trvanlivé. Pri ľahkých modeloch sa cielene zamerajte na jednotlivé aspekty.
  3. Odporúčajú sa školské tašky s hmotnosťou do 1 300 gramov. Iné zdroje uvádzajú, že tašky môžu vážiť približne 10 až 15 % telesnej hmotnosti dieťaťa alebo aj viac. Dôležitú úlohu pritom však hrajú rôzne faktory: Aké staré a silné je dieťa? Aká dlhá je cesta do školy a či dieťa ide pešo, autobusom alebo autom? Ak sa školská taška bude nosiť iba zriedkavo na krátke vzdialenosti, môže byť o niečo ťažšia.
  4. Preťaženie rozpoznáte jednoducho: Ak má vaše dieťa pri nosení tašky zvláštne držanie tela alebo sa sťažuje na bolesti, mali by ste skontrolovať, či to nesúvisí s hmotnosťou.

Školské tašky na kolieskach ako alternatíva?

Niektoré školské tašky majú integrované kolieska, takže sa dajú ťahať podobne ako vozíky, čo má odľahčiť chrbát detí. Rozhodujúci je tu však povrch, ako aj prípadné stúpania na ceste do školy. Okrem toho dochádza pri ťahaní ťažkej školskej tašky k jednostrannému zaťažovaniu chrbtového svalstva a príslušné modely poskytujú pri nosení na chrbte často menej ergonomický komfort.

4. Ergonómia

Kritéria pre ergonómiu školských tašiek
Pri nákupe školskej tašky dbajte na dobré polstrovanie a na plynulo nastaviteľné nosné popruhy.

Pokiaľ ide o ergonómiu školských tašiek, nejde len o vyšší komfort pri nosení, ale skôr o ochranu chrbta žiakov. Preto by ste mali prihliadať a viaceré aspekty:

  • Polstrovanie chrbtovej časti je povinnosť, pretože iba tak sa môže často vysoká hmotnosť ideálne rozložiť na celú oblasť chrbta.
  • V ideálnom prípade disponuje školská taška individuálne nastaviteľným chrbtovým systémom, ktorý je možné prispôsobiť špecifickej stavbe tela dieťaťa.
  • Okrem toho by sa na chrbtovej časti mali použiť tkaniny zo sieťoviny a iné možnosti prevzdušnenia, aby vzduch mohol cirkulovať medzi chrbtom a taškou a aby sa vaše dieťa zbytočne nepotilo.

Okrem konštrukcie chrbtovej časti hrajú dôležitú úlohu aj popruhy:

  • Nosné popruhy by mali poskytovať polstrovanie, ktoré musí byť široké aspoň štyri centimetre a tiež plynulo nastaviteľné. Takto je možné zaručiť, že taška bude perfektne sedieť na pleciach a chrbte. Zaťaženie sa ideálne rozloží a popruhy sa nezarezávajú.
  • Popruhy by mali mať okrem toho minimálne 50 centimetrov, aby taška mohla „rásť“ spolu s dieťaťom. Mnohé systémy nosných popruhov poskytujú dodatočné možnosti prestavenia na taške.
  • Dávajte pozor na prídavné hrudné a bedrové popruhy: Tieto zabezpečujú správne nosenie školskej tašky a zabraňujú skĺznutiu ramenných popruhov. Toto zlepší perfektné uloženie na pleciach a na chrbte.
  • Aj nosná rukoväť by mala byť vždy k dispozícii ako alternatívna možnosť na zdvíhanie tašky. Rukoväť sa hodí na zdvíhanie z podlahy a na nosenie na krátke vzdialenosti. Aj táto rukoväť by mala byť podľa možnosti pevná a polstrovaná.

5. Vrecká a priehradky

Kritéria pre vnútorné vybavenie školských tašiek
Viacero vonkajších a vnútorných priehradiek zjednodušuje organizáciu školských potrieb.

Vnútro školskej tašky je taktiež veľmi dôležité a pomáha vášmu dieťaťu lepšie si zorganizovať školský deň. Toto platí predovšetkým pre malé deti, resp. pre prvákov, ktorým rozdelenie tašky uľahčuje udržiavanie poriadku:

  • Vonkajšie priehradky: Tieto sa ideálne hodia na prepravu fliaš na pitie. Fľaša sa tak nemôže prevrátiť a ak predsa niečo vytečie, ostanú knihy, zošity a pomôcky neporušené. Priehradky sa hodia aj na nosenie dáždnika.
  • Vnútorné priehradky: Vo vnútri by mala mať taška viacero navzájom oddelených priehradiek. Oddelene je tak možné uschovať knihy, zošity a peračník, vodové farby a iné pomôcky na ručné práce.

Tip: Rozdelenie vo vnútri slúži nielen na lepšiu organizáciu, ale má aj ergonomický účel. Knihy a ostatné ťažké veci by sa mali ukladať do zadnej priehradky, teda priamo k chrbtu. Toto rozloženie hmotnosti napomáha odľahčovať chrbát.

Prihliadajte pritom aj na veľkosť a druh krytu tašky:

  • Predovšetkým medzi školskými taškami a školskými ruksakmi môžu byť výrazné rozdiely v uzatváraní.
  • Veľké otvory uľahčujú triedenie, ako aj vkladanie a vyberanie.
  • Ako uzávery sa používajú väčšinou zásuvné systémy, magnetické uzávery, sťahovacie pásky alebo zipsy. Dbajte na to, aby vaše dieťa dokázalo školskú tašku bez problémov samo otvoriť a zatvoriť. Najjednoduchšie sa manipuluje s magnetickými systémami.

6. Materiál: Ochrana pred dažďom a nečistotou

Aby školská taška dlho vydržala a školské knihy, zošity a iné pomôcky boli vždy dobre chránené, je podstatný výber materiálu. Látka by mala byť podľa možnosti pevná a stabilná, pretože školská taška sa používa niekoľko rokov a takmer denne.

V ideálnom prípade by ste si mali vybrať model, ktorý je vodotesný alebo aspoň vodoodpudivý. Učebný materiál ostane v suchu aj vtedy, keď na ceste do školy prší alebo sneží.

Tip: Vodoodpudivý účinok môžete posilniť, resp. obnoviť impregnačnými sprejmi, keď sa tento účinok zníži.

To platí nielen pre vonkajšiu tkaninu, ale aj pre dno školskej tašky, aby do nej neprenikla vlhkosť zospodu, ak sa položí na zem počas prestávky alebo niekedy spadne do kaluže. Ideálna je pritom pevná podlahová platňa: Táto drží tvar pri umiestňovaní a spravidla poskytuje praktické nožičky na státie.

Upozornenie: V podstate by ste mali venovať pozornosť aj tomu, aby bol použitý materiál bez alergénov a škodlivých látok.

Často kladené otázky

Ktoré školské tašky sú najlepšie?

Túto otázku nie je možné paušálne zodpovedať, pretože výber ovplyvňuje veľa faktorov ako individuálna postava vášho dieťaťa, ako aj osobné potreby a želania.

Ktorá školská taška je najlepšia pre chrbát

Školská taška, ktorá čo najviac chráni chrbát dieťaťa, musí mať polstrovanú chrbtovú časť a mala by mať aj individuálne nastaviteľný chrbtový systém.

Ktorá školská taška sa hodí pre moje dieťa?

Pri výbere správnej veľkosti by ste mali zohľadniť predovšetkým tieto dva body:

  • Výška: Školská taška by mala končiť vo výške ramien a dole tesne nad zadkom.
  • Šírka: V oblasti ramien smie taška prečnievať do oboch strán maximálne päť centimetrov.

Výber správnej školské tašky – zhrnutie

  • Motív by sa mal páčiť vášmu dieťaťu a dieťa by malo mať možnosť vybrať si dizajn podľa vlastného vkusu.
  • Taška by mala siahať od pliec takmer po zadok a vo výške pliec by mala prečnievať maximálne 5 cm do každej strany.
  • Hmotnosť by mala byť napriek kvalitnému spracovaniu (materiál, polstrovanie atď.) čo možno najnižšia. Preťaženie je možné rozpoznať podľa zvláštneho držania tela pri nosení alebo pri bolestiach chrbta.
  • Chrbtová časť by mala byť polstrovaná a spracovaná podľa možnosti priedušne, nosné popruhy by mali byť taktiež polstrované a dlhé minimálne 50 cm. Prídavné bedrové a hrudné popruhy zlepšujú komfort.
  • Školská taška by mala mať viacero vonkajších a vnútorných vreciek, aby sa v nej dal ľahko udržiavať poriadok. Vaše dieťa by malo byť schopné otvoriť veko bez akýchkoľvek problémov.
  • Materiál by mal byť na minimálne 20 % fluoreskujúci a na 10 % reflexný.
  • Nielen vonkajšia tkanina, ale aj dno tašky by mali byť vodoodpudivé alebo dokonca vodotesné.