Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Správne vákuovanie: Tipy a triky!

Chcete, aby vaše potraviny vydržali dlhšie a nestratili pritom svoju vôňu a živiny? Ukážeme vám, ako to dosiahnete pomocou vákuovačky a na čo všetko ju môžete použiť!

1. Výhody vákuovania

Vákuovanie mäsa
© Ozgur Coskun (Ozgur Coskun (Photographer) - [None] Pomocou vákuovačky môžete predĺžiť trvanlivosť potravín až osemnásobne.

Ak chcete udržať potraviny dlhšie čerstvé a trvanlivé, môžete ich skladovať v špeciálnych vreckách alebo nádobách a spracovať ich takzvanou vákuovačkou, aby sa z vrecka alebo nádoby odstránilo až 90 percent vzduchu. Takto je možné vytvoriť čiastočné vákuum, ktoré sa postará o to, aby zavákuované potraviny boli bez zárodkov, a tak zostali čerstvé dlhšie ako potraviny v bežných vreckách do mrazničky alebo nádobách na uskladnenie. Potraviny je potom možné skladovať v chladničke dlhšiu dobu alebo sa môžu zamraziť.

Tieto výhody získate, keď potraviny zavákuujete:

  • Spomalenie procesu kazenia: Trvanlivosť potravín a dokonca hotových jedál bude v priemere 5-krát až 8-krát dlhšia ako v bežných nádobách na uskladnenie alebo vo vreckách do mrazničky.

  • Zabránenie popáleninám spôsobeným mrazom: Keď zamrazíte vákuované potraviny, nevznikajú popáleniny spôsobené mrazom.

  • Ochrana živín, farieb a vôní: Živiny, farby a vône ostanú úplne zachované a nedochádza k strate kvality potravín.

  • Metóda varenia Sous-Vide: Vákuované mäso môžete variť mimoriadne šetrne a so zachovaním aróm pri nízkych teplotách.

  • Dry-Aging: Vákuované hovädzie mäso môže priestorovo úsporne a jednoducho dozrievať za sucha (Dry-Age steak).

  • Rýchle marínovanie: Ak mäso zavákuujete spolu s marinádou, získate už za 20 minút intenzívnu chuť, na ktorú by ste inak museli čakať 8 až 10 hodín.

  • Priestorovo úsporné skladovanie zásob: Vo vákuovacom vrecku zaberajú potraviny (alebo predmety) výrazne menej miesta ako v bežných vreckách.

  • Neutralizácia vôní: Vákuovaním môžete skladovať intenzívne voňajúce potraviny, ako napríklad špeciálne druhy syrov, tak, že tieto budú vykazovať neutrálnu vôňu.

  • Koniec plytvaniu potravinami: Keď potraviny zavákuujete, výrazne sa tým predĺži ich trvanlivosť a čerstvosť. Takto môžete oveľa efektívnejšie uskladniť zvyšky, napríklad po veľkej rodinnej oslave, a v prípade potreby ich skonzumovať.

  • Vákuovanie zaváracích pohárov: Pomocou vákuovačky môžete opäť úplne zavákuovať už raz otvorené zaváracie poháre.

Výhody vákuovania
Vákuovanie poskytuje veľa výhod!

1.1 Vákuovať je možné tieto potraviny

Vákuovanie mäsa na pečenie
Zavákuovať je možné mnoho potravín a dokonca aj celé jedlá.

Vákuovať môžete takmer všetky potraviny nielen surové, ale aj spracované. Efektívnejšie tak môžete plánovať a spotrebovávať svoje zásoby.

Tieto zvláštnosti by ste mali mať na pamäti pri vákuovaní a skladovaní potravín:

  • Mäkké potraviny alebo potraviny citlivé na tlak: Pri mimoriadne mäkkých potravinách, ako napríklad rôzne bobuľoviny, sa vyžaduje jemnocit, aby sa tieto počas procesu vákuovania nepopučili. V tomto prípade sa hodí prístroj s reguláciou tlaku alebo vákuovanie v príslušných vákuovacích boxoch.

  • Druhy zeleniny tvoriace plyny: Špargľa, hrach cukrový a brokolica sa vákuujú len veľmi ťažko. Ak ich však chcete predsa len vákuovať, mali by ste ich predtým blanšírovať.

  • Ovocie: Ak chcete vákuovať ovocie, najskôr ho umyte a nakrájajte na kúsky.

  • Mäso a ryby: Skôr ako budete vákuovať mäso a ryby, mali by ste ho zľahka osušiť utierkou. Okrem toho by mäso a ryby mali byť čo možno najčerstvejšie. Mäso môžete tiež vákuovať s marinádou, aby ste získali jedinečnú chuť. Kvôli veľmi vysokému obsahu tuku však údenina niekedy nevydrží tak dlho.

  • Tekutiny/omáčky: Aj tekuté výrobky môžete zavákuovať. Dbajte však na to, aby sa tekutina pri odsávaní vzduchu nedostala do vákuovačky. V našich tipochsa dozviete, ako najlepšie zavákuovať tekuté potraviny.

  • Hotové jedlá a dezerty: Zavákuovať môžete aj hotové jedlá, keď napríklad po jedle niečo zostane alebo ak radi varíte dopredu.

  • Bylinky a korenie: Čerstvé alebo sušené bylinky a korenie sa dajú tiež dobre zavákuovať, takže budete mať stále po ruke správne arómy.

1.2 Tieto predmety je taktiež možné zavákuovať

Vákuovanie oblečenia
Špeciálne vákuovacie vrecká na odevy umožňujú priestorovo úsporné skladovanie, napríklad búnd.

Pomocou vákuovačky môžete robiť oveľa viac ako len zavákuovať potraviny a predĺžiť ich trvanlivosť – možnosti sú takmer neobmedzené. Nechajte sa jednoducho inšpirovať naším zoznamom.

Tieto predmety môžete chrániť pred rozkladom pomocou vákuovačky:

  • Predmety z domácnosti: Zavákuujte všetko, čo sa má ochrániť pred vlhkosťou. Ak chcete napríklad ochrániť zápalky, pomôcky prvej pomoci alebo lieky pred vlhkosťou na najbližšej dovolenke v kempe, môžete tieto predmety jednoducho vákuovo uzavrieť.

  • Zberateľské predmety a dokumenty: Dobové dokumenty, ako sú fotografie, časopisy alebo písomnosti, ale aj mince alebo striebro, je možné taktiež zavákuovať, aby boli chránené pred opotrebovaním, vlhkosťou a prachom.

  • Odevy a iné textílie: Pomocou špeciálneho vákuovacieho vrecka a bežného vysávača môžete zavákuovať odev alebo iné textílie, ako posteľnú bielizeň alebo obrusy, takže v skrini alebo v kufri zaberú výrazne menej miesta. Tento proces je ideálny napríklad na sezónne výmeny medzi zimným a letným oblečením: Predovšetkým zimné kabáty a bundy sa chránia pred vlhkosťou a prachom a zaberajú oveľa menej úložného priestoru.

  • Zaváracie poháre a poháre s uzáverom Twist-Off: Zavákuovať môžete dokonca zaváracie poháre. Použite na to buď špeciálny vákuovací zvon (ktorý sa pripojí na stolovú vákuovačku) alebo nádobu na vákuovanie.

  • Obaly z nápojov: Zavákuovať je možné aj obaly z nápojov – tieto môžu stlačiť na najmenšiu možnú veľkosť a tým zaberú menej miesta napríklad v žltých kontajneroch na plasty.

2. Zavákuované potraviny a ich trvanlivosť

Oblasti použitia vákuovačiek
Takmer všetky potraviny je možné vákuovať.

Rozhodujúcim faktorom pre trvanlivosť potravín je ich čerstvosť počas zabalenia do vzduchotesného obalu. Preto by ste mali výrobky vákuovať priamo po príprave alebo kúpe. Nasledujúce tabuľky poskytujú približné smerné hodnoty, ako dlho vydržia rôzne potraviny po zavákuovaní v rôznych podmienkach skladovania.

Takto dlho vydržia vákuovo balené potraviny pri izbovej teplote!

Potravina

Nevákuovaná (izbová teplota)

Vákuovaná (izbová teplota)

Pekárenské výrobky  

2 – 3 dní

7 – 8 dní

Keksy/sušienky

4 – 6 mesiacov

12 mesiacov

Čaj/káva

6 mesiacov

12 mesiacov

Víno

2 – 3 dní

20 – 25 dní

Orechy

1 – 2 mesiace

12 – 24 mesiacov

Takto dlho vydržia vákuovo balené potraviny v chladničke!

 

Potravina

Nevákuovaná (chladnička)

Vákuovaná (chladnička)

Hydina

2 – 3 dní

6 – 9 dní

Hovädzie mäso

3 – 4 dní

30 – 60 dní

Bravčové mäso

2 – 4 dní

10 – 20 dní

Divina

2 – 3 dní

30 – 40 dní

Ryby

1 – 3 dní

4 – 6 dní

Tvrdý syr

15 – 20 dní

30 – 60 dní

Zelenina

5 – 7 dní

15 – 20 dní

Ovocie

3 – 7 dní

8 – 25 dní

Uvarená ryža

1 – 3 dní

8 – 12 dní

Uvarená polievka

2 – 3 dní

8 – 12 dní

Čerstvé bylinky

2 – 3 dní

7 – 14 dní

Takto dlho vydržia vákuovo balené potraviny v mrazničke!

 

Potravina

Nevákuovaná (mraznička)

Vákuovaná (mraznička)

Hydina/mäso/ryby

6 mesiacov

24 – 36 mesiacov

Mleté mäso

4 mesiace

12 mesiacov

Zelenina

8 – 10 mesiacov

24 – 36 mesiacov

Ovocie

6 – 12 mesiacov

24 – 36 mesiacov

Pekárenské výrobky

6 – 12 mesiacov

24 – 36 mesiacov

Čerstvé bylinky

3 – 4 mesiace

10 – 12 mesiacov

 

3. Vákuovačky – rôzne typy

Podľa toho, aký výkon potrebujete, máte na výber medzi ručnými, stolovými a komorovými navíjačkami. V nasledujúcich kapitolách sa dozviete, ako sa tieto zariadenia navzájom líšia.

Predbežný záver: Ručné vákuovačky sú malé vákuovacie prístroje, ktoré sa vmestia dokonca aj do kabelky a s vhodnými vreckami a nádobami ponúkajú rýchly a jednoduchý vstup do sveta vákuovania. Nedisponujú však schopnosťami zvárania vreciek. Okrem toho im chýbajú špeciálne funkcie a programy, ktoré sú k dispozícii pri stolových alebo komorových vákuovačkách (ako napríklad individuálna regulácia tlaku a zvárania). Stolové vákuovačky sa hodia do domácnosti a ponúkajú mnohé funkcie, zatiaľ čo ešte výkonnejšie komorové vákuovačky sa používajú v priemysle a gastronómii.

3.1 Ručné vákuovačky

Ručná vákuovačka s nádobami
Pomocou Caso VacuOneTouch je možné všade a rýchlo zavákuovať zvyšky potravín alebo nákupy potravín pomocou vhodných nádob a vreciek.


Ručné vákuovačky sú malé zariadenia, ktoré sa vmestia napríklad do zásuvky na príbory alebo do kabelky. Tieto vákuovačky sú poháňané akumulátorom, sieťovým zdrojom alebo batériami a nasadzujú sa na špeciálne vrecká alebo nádoby s vhodnou prípojkou, takže dokážu odčerpať vzduch z nádob.

Prehľad výhod a nevýhod ručnej vákuovačky!

Výhody ručnej vákuovačky

Nevýhody ručnej vákuovačky

Perfektný základný prístroj.

Menší výkon ako stolová alebo komorová vákuovačka.

Výhodnejšia obstarávacia cena.

Žiadne špeciálne funkcie na rozdiel od stolových alebo komorových vákuovačiek.

Šikovná, malá a prenosná.

Nevytvára zvary.

Perfektná na domáce použitie na rýchle zavákuovanie potravín.

Možnosť použitia iba so špeciálnymi vreckami a nádobami s príslušným ventilom.

Jednoduché porciovanie potravín.

 

Použiť je možné nielen vákuovacie vrecká, ale aj nádoby.

 

 

3.2 Stolové vákuovačky/vákuovačky s vonkajším vreckom

Flexibilné použitie stolovej vákuovačky
Stolová vákuovačka disponuje mnohými funkciami.


Stolové vákuovačky alebo vákuovačky s vonkajším vreckom (nazývané aj zváračky fólií) tvoria najlepší mix ceny a výkonu. Vákuovacie vrecko sa umiestňuje do vákuovej šachty vákuovačky a prístroj pomocou čerpadla odčerpá za neustáleho tlaku vzduch z vrecka. Na konci tohto procesu sa fóliové vrecko vzduchotesne zazvára.

Tieto prístroje majú v porovnaní s ručnými vákuovačkami mnoho ďalších, dodatočných funkcií, ako:

  • dvojitý zvar (pre väčšiu bezpečnosť),

  • regulovateľná sila vákua a doba zvárania (pre kvapalné, mäkké alebo mimoriadne vlhké potraviny),

  • zachytávacia miska s možnosťou vybratia na účely čistenia (keď sa vákuovo uzatvárali napríklad omáčky),

  • automatika odsávania (aby sa odlúčila napríklad nasatá tekutina),

  • manuálne zváranie (napríklad pre kotúče s vreckami),

  • kazeta na kotúč s fóliou s integrovaným nožom (na presné odrezanie vákuovacích vreciek),

  • príslušenstvo vo forme špeciálnej odsávacej hadičky na odčerpávanie vzduchu z nádob.

Prehľad výhod a nevýhod stolovej vákuovačky!

Výhody stolovej vákuovačky

Nevýhody stolovej vákuovačky

Mnohé špeciálne funkcie.

Nižší výkon oproti komorovej vákuovačke.

Dvojitý zvar je možný podľa modelu.

Vyžaduje – podľa modelu – fázu na ochladenie medzi procesmi vákuovania.

Výrazne vyšší výkon oproti ručnej vákuovačke.

Drahšia ako ručná vákuovačka.

Hodí sa aj pre veľké porcie.

 

 

3.3 Komorová vákuovačka

Profi vákuovačka
Komorová vákuovačka sa hodí na profesionálne použitie.


Komorové vákuovačky patria k profesionálnym variantom vákuovacích prístrojov a často sa používajú v priemysle alebo v gastronómii. Vákuovacie vrecko sa vkladá aj s obsahom do komory prístroja a tam sa zavákuuje. Takto je možné vzduchotesne uzatvoriť aj mimoriadne veľké množstvá. Pri týchto prístrojoch je často možné aj vákuovanie mimo komory – ako pri stolovej vákuovačke.

Prehľad výhod a nevýhod komorovej vákuovačky!

Výhody komorovej vákuovačky

Nevýhody komorovej vákuovačky

Vyšší výkon ako stolová vákuovačka.

Vyššia zaobstarávacia cena.

Na profesionálne použitie.

Zaberie viac miesta.

Pre mimoriadne veľké porcie.

Pravidelná údržba (napr. výmena oleja) potrebná.

K dispozícii je veľa špeciálnych funkcií.

 

Často viac ako jedna zváracia lišta.

 

Zvárací a tlakový výkon je možné nastaviť kompletne individuálne.

 

 

4. Vákuovacie vrecká – aké druhy existujú?

Vákuovačka s nekonečnou hadicou
Obalmi na vákuovanie môžu byť špeciálne vrecká, nádoby alebo nekonečné hadice – vyobrazené na obrázku.

Ak ste sa rozhodli pre vákuovačku, je dôležité, aby ste si zakúpili správne vrecká na skladovanie potravín alebo predmetov.

Dôležité: Normálne vrecká do mrazničky nie sú vhodné na vákuovanie, pretože majú hladký povrch a v dôsledku toho nie je možné odčerpať vzduch z vrecka. Vhodné vrecká sú vždy štruktúrované, resp. ryhované (mriežkované).

V podstate máte na výber medzi troma variantmi vákuovacích vreciek:

  • Vákuovacie vrecko: Vákuovacie vrecká je možné zakúpiť v rôznych hrúbkach (uvádzané v mikrónoch/µm). Tieto rozhodujú o odolnosti materiálu voči roztrhnutiu. Okrem toho majú preddefinovanú veľkosť.

  • Vákuovacia fólia v rolke: Pri vákuovacej fólii sú už zvarené bočné strany – vrecko tvorí kvázi nekonečná hadica. Dĺžku vrecka je preto možné individuálne prispôsobiť podľa potrebnej veľkosti a odpovedajúco ho vzduchotesne uzatvoriť na vrchnej a spodnej strane pomocou vákuovačky. Vákuovacie fólie sa preto hodia predovšetkým pre veľké porcie, ako stehná z diviny alebo celé ryby. Nie všetky vákuovačky je možné používať s vákuovacími fóliami – dávajte teda pozor pri kúpe nového prístroja, či želaný model spĺňa túto funkciu.

  • Nádoba na vákuovanie: Nádoby na vákuovanie majú špeciálne prípojky a hodia sa mimoriadne dobre pre potraviny s ostrými hranami, mäkké či tekuté potraviny. Veľa modelov je okrem toho možné ukladať na seba, sú vhodné do mikrovlnnej rúry a sú mimoriadne vhodné napríklad na vákuové zabalenie a ohriatie obeda. Pomocou nádob na vákuovanie môžete po otvorení opäť vzduchotesne uzatvoriť aj zaváracie poháre alebo poháre s uzáverom Twist-Off. Sklenené nádoby okrem toho ponúkajú ekologicky udržateľnejšiu alternatívu ako vákuové vrecká – aj keď mnohé varianty vreciek sú vhodné do umývačiek riadu a vďaka tomu sú použiteľné viackrát.

Pri kúpe vákuovacích vreciek a nádob na vákuovanie dbajte na nasledujúce aspekty:

  • kompatibilita s vákuovačkou (vrecká, nádoby, vákuovacie fólie),

  • dĺžka zvaru (pozri „dĺžka zváracej komory“)

  • prípojka na vákuovanie pri nádobách a ručných vákuovačkách,

  • štruktúrovaná/mriežkovaná štruktúra vrecka,

  • vhodné na varenie (pre Sous-Vide),

  • vhodné do mikrovlnnej rúry,

  • vhodné do umývačky riadu,

  • odolné voči roztrhnutiu a prepichnutiu (napríklad pre potraviny s ostrými kosťami),

  • bez chuti a zápachu,

  • bez zmäkčovadiel.

5. Aspekty kúpy a zhrnutie – na toto si musíte dať pozor pri kúpe!

Výber vhodnej vákuovačky v podstate závisí od vášho individuálneho účelu použitia. Preto by ste si mali zodpovedať nasledujúce otázky, skôr ako sa rozhodnete pre určitú vákuovačku.

Tieto otázky vám pomôžu pri rozhodovaní o kúpe vákuovačky!

  • Na aký účel budete vákuovačku potrebovať?
    Jednoduchý a výhodný vstupný model poskytujú ručné vákuovačky. Nezaberajú takmer žiadne miesto a spoľahlivo splnia svoju úlohu. Chceli by ste vrecká zvárať? Potom potrebujete minimálne stolovú vákuovačku. Tieto prístroje disponujú viacerými funkciami, s ktorými budete môcť spracovávať väčšie porcie. Tieto spravidla stačia na normálne použitie v domácnosti. Komorová vákuovačka sa hodí predovšetkým na priemyselné použitie, napríklad v gastronómii.

  • Aké vybavenie je pre vás dôležité?
    Pri kúpe vákuovačky si všímajte, aké vybavenie prístroj poskytuje: Dodávajú sa spolu s vákuovačkou špeciálne vrecká alebo nádoby? Budete potrebovať programy a funkcie, ako dvojitý zvar alebo regulácia vákua, ktoré nemá napríklad ručná vákuovačka?

  • Koľko miesta máte pre vákuovačku?
    Výber typu zariadenia závisí aj od priestoru, ktorý je v kuchyni k dispozícii: Ručná vákuovačka síce neposkytuje žiadne dodatočné funkcie, dá sa však ľahko uložiť do zásuvky na príbory. Oproti tomu stolová vákuovačka poskytuje viac funkcií a programov – vyžaduje však aj viac miesta. Pri týchto prístrojoch dávajte pozor, aká je u nich možná dĺžka zvarového šva. Väčšina zváračiek fólií dokáže spracovať až 30-centimetrovú šírku vrecka.

6. 10 tipov pre lepší výsledok pri vákuovaní!

Tipy na vákuovanie
10 tipov na vákuovanie

Ak chcete začať s vákuovaním, potom existuje niekoľko trikov, ktoré vám dokážu uľahčiť vzduchotesné skladovanie. Nižšie sme pre vás zozbierali najdôležitejšie tipy.

Týchto 10 tipov vám pomôže dosiahnuť dokonalý výsledok pri vákuovaní:

  1. Osušenie: Ak vákuujete mäso, potom ho dobre osušte, aby na ňom neostala žiadna tekutina.

  2. Ochranné rúno proti kostiam: Ak chcete vákuovať ryby s veľkými kosťami, ako aj mäso s kosťami s ostrými hranami, odporúča sa ochranné rúno proti kostiam, ktoré môžete ovinúť okolo potraviny. Takéto výrobky môžete alternatívne zavákuovať do nádob na vákuovanie.

  3. Nemiešajte druhy mäsa: Dbajte na to, aby ste pri vákuovaní nemiešali rôzne druhy mäsa.

  4. Omáčky a polievky: Aby bolo možné vákuovať tekuté alebo vlhké potraviny, môžete ich najskôr nechať trocha zamraziť a potom zavákuovať alebo vákuovacie vrecko s tekutým obsahom nechať visieť nadol z hrany stola, aby sa tiaž postarala o to, že nebude možné nasať tekutinu. Alternatívne môžete použiť nádobu na vákuovanie alebo polyetylénové vrecko, ktoré zasuniete s naplnenou potravinou do vákuovacieho vrecka a tam ho zavákuujete (systém vrecka vo vrecku).

  5. Mäkké potraviny: Vákuovanie mimoriadne mäkkých potravín vyžaduje trocha citu. Tieto produkty zavákuujte v nádobe na vákuovanie alebo použite prístroj s reguláciou tlaku na odpovedajúce prispôsobenie procesu a na zabránenie rozdrveniu potravín.

  6. Spracovanie za čerstva: Čím čerstvejšie potraviny budete vákuovať, o to dlhšie vydržia a budú aromatickejšie. Vákuujte preto čo najčerstvejšie výrobky – napríklad priamo po kúpe alebo príprave na uskladnenie.

  7. Ovocie: Dbajte na to, aby ste ovocie pred vákuovaním dôkladne umyli a nakrájali na kúsky.

  8. Hygiena: Predovšetkým vákuovanie mäsa vyžaduje maximálnu hygienu. Dávajte pozor na to, aby bola pracovná plocha, na ktorej spracovávate potraviny, neustále čistá a podľa možnosti sterilná. Pomôcť môže aj nosenie latexových rukavíc.

  9. Zvar Dbajte na to, aby bolo miesto, na ktorom sa vytvára zvar, čisté, aby bol zvar skutočne tesný.

  10. Reťazec chladenia: Pre najvyššiu čerstvosť je taktiež dôležité, aby sa neprerušil reťazec chladenia. Iba tak je možné udržať čo najdlhšiu čerstvosť potravín.

FAQ

Ktoré potraviny môžem vákuovať?

Zavákuovať môžete takmer všetky potraviny, čím sa živiny a chuť zachovajú na dlhú dobu. Iba pri potravinách tvoriacich plyny, ako špargľa alebo kapusta, by ste mali produkty najskôr blanšírovať, skôr ako ich vzduchotesne uskladníte. Okrem toho je možné vákuovať nielen potraviny, ale aj predmety, ako napríklad odevy alebo dobové dokumenty, aby sa vytvorilo miesto či na ochranu pred rozkladom alebo vlhkosťou. Nechajte sa naším poradenstvom pri kúpe inšpirovať k tomu, aké potraviny a predmety môžete zavákuovať a aké to má výhody!

Ako dlho vydržia zavákuované potraviny?

V priemere vydržia vákuovo zabalené potraviny 5-krát až 8-krát dlhšie, ako keď sa neskladujú vzduchotesne zabalené. Trvanlivosť závisí samozrejme aj od toho, či ich skladujete pri izbovej teplote (napríklad pečivo, kávu, čaj a pod.), v chladničke alebo mrazničke. V našich tabuľkách presne zistíte, ako dlho vydržia určité potraviny po vákuovaní pri skladovaní na rôznych miestach.

Môžem na vákuovanie použiť obyčajné vrecká do mrazničky?

Vrecká do mrazničky nie sú vhodné na vákuovanie potravín. Aby vákuovačka vysala z vrecka čo najviac vzduchu, musíte použiť špeciálne vákuovacie vrecká, ktoré spoznáte podľa štruktúrovaného (ryhovaného/mriežkovaného) povrchu. Ekologickejšiu alternatívu k vákuovacím vreckám predstavujú nádoby na vákuovanie zo skla. Zistite si v našom poradenstve pri kúpe všetko, čo potrebujete vedieť o vákuovaní!