Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Takto si nájdete svoj vysnívaný matrac

Nie ste si istý(-á), aký matrac je pre vás a vaše zvyklosti počas spánku vhodný? Ukážeme vám, ako si nájsť správny matrac vhodný k vášmu typu spánku a  zlepšiť si tak kvalitu vášho spánku a vašu pohodu.

1. Ktorý matrac je pre mňa vhodný?

Určenie správnej veľkosti matraca
Pred kúpou matraca by ste si mali premyslieť, aké nároky kladiete na matrac.

Každý človek spí ináč. Rozdielne polohy ležania, tvary tela a citlivosť na teplo vedú k tomu, že sa na každom matraci nebudete cítiť rovnako dobre. Nepohodlné ležanie spôsobené nesprávnym matracom môže viesť k tomu, že sa budete vždy ráno cítiť unavený(-á) alebo budete mať ťažkosti so zaspávaním. V najhoršom prípade u vás môžu vzniknúť bolesti chrbta a poškodenia chrbtice. Ale na každý typ spánku existuje vhodné riešenie!

Dôležité sú tu nasledujúce vlastnosti:

  • Vaša chrbtica by mala byť schopná udržať si prirodzený a rovný tvar, aj keď ležíte

  • Matrac by mal byť vhodný pre vašu hmotnosť a vašu telesnú výšku

  • V závislosti od vašej citlivosti na teplo by mal matrac zahrievať alebo by mal byť priepustný pre vlhkosť (pri silnom potení)

Pomôžeme vám vybrať si matrac optimálny pre vaše potreby. Pre všetky polohy počas spánku je vhodný matrac zo studenej peny, lebo tá je veľmi elastická a preliači sa presne na tých miestach, na ktorých má vaše telo najvyššiu hmotnosť, ostatné časti tela však naďalej podopiera (bodová elasticita). Vďaka tomu zostane vaša chrbtica rovná. Mnohé penové matrace sú však na dotyk dosť teplé, takže ak sa v noci ľahko spotíte, mali by ste zvoliť matrac s pružinovým jadrom.

Tip: Keď chcete zistiť svoj typ spánku, musíte vychádzať z toho, v akej polohe počas spánku ste sa nachádzali po prebudení a nie pri zaspávaní.

Najradšej spíte v polohe na chrbte?

Aby vaša chrbtica zostala aj v noci podľa možnosti vo svojej prirodzenej polohe, mal by sa matrac pritlačiť k vašej chrbtici tak, aby chrbtica mohla byť aj naďalej v tvare S. To znamená, že ťažké časti tela, ako sú zadok a ramená, by sa mohli zaboriť do matraca, ľahké časti tela, akými sú pás a hlava, však dostanú nevyhnutnú podporu. Vyberte si stredne tvrdý matrac (stupeň tvrdosti H2 až H4), aby váš zadok mohol do neho zapadnúť a spodná časť chrbta nebola nadvihovaná.

Najradšej spíte v polohe na bruchu?

Spanie na bruchu je nevhodné pre chrbát, pretože chrbtica sa musí v každom prípade pretočiť, aby ste si hlavu mohli položiť na bok. Ale žiadne starosti: väčšina ľudí, ktorí obľubujú spánok na bruchu, síce najradšej zaspávajú na bruchu, ale po krátkom čase sa pretočia na bok. Skôr si dávajte pozor na to, v akej polohe sa zobúdzate, lebo pravdepodobne patríte k ľuďom, ktorí spia na boku. V prípade, že sa ráno zobudíte v polohe na bruchu, mali by ste sa rozhodnúť pre tvrdý matrac (stupeň tvrdosti H4 až H5), aby ste sa v tejto skôr nevýhodnej polohe príliš hlboko nezaborili.

Ste mimoriadne vysoký(-á)?

Aby ste sa v noci mohli natiahnuť, mal by byť matrac o 20 centimetrov dlhší ako je vaša výška. Zatiaľ čo štandardná veľkosť má 200 centimetrov (teda je vhodná pre osoby s výškou do 180 centimetrov), ponúkané sú aj nadmerné dĺžky 210 alebo 220 centimetrov.

Aby ste si našli tú správnu veľkosť matraca, odpovedzte jednoducho na nasledujúce otázky:

Máte ľahké alebo ťažké telo?

Stupne tvrdosti pre matrace sa uvádzajú v hodnotách medzi H1 (mäkký) a H5 (tvrdý), pričom H2 až H4 sú stredné tvrdosti. Ak nemáte priemernú hmotnosť tela, presunú sa stupne tvrdosti, lebo vaše telo ľahšie dosadá na matrac alebo sa doň zabára. Ak máte skôr vyššiu hmotnosť, odporúčame vám matrac s jadrom z taštičkových pružín s čo najväčším počtom pružín alebo latexové matrace, pretože ponúkajú maximálnu pružnosť a podporu, aby sa nevytvorili žiadne nepríjemné priehlbiny. Presné údaje o hmotnosti tela a stupňoch tvrdosti si môžete zistiť v našom špeciálnom poradcovi z oblasti stupňov tvrdosti.

Je vám v noci zima?

Keď vám je v noci zima, vyberte si matrac, ktorý udrží vaše telesné teplo a nenechá vás ochladnúť. Mimoriadne vhodné sú penové matrace s jemnými pórmi, lebo tieto dokážu odviesť iba málo tepla.

Potíte sa v noci?

Ak je vám v noci rýchlo teplo a začnete sa potiť, mali by ste bezpodmienečne dbať na to, aby ste si vybrali priedušný matrac. Tak sa teplo nebude hromadiť a vlhký vzduch sa bude môcť odviesť a odpariť. Preto sú mimoriadne dobré matrace s jadrom z taštičkových pružín, lebo vzduch môže v jeho vnútri voľne cirkulovať. Celkovo poskytujú matrace s pružinovým jadrom lepšie prevzdušnenie ako penové materiály a aj dobrú mikroklímu, keď sa v noci potíte.

Tip: Aby ste matrac počas dňa úplne vyvetrali, nemali by ste ho prikrývať lôžkovinami, upravte si posteľ tak, že prikrývku zrolujete na miesto konca nôh.

Záleží vám predovšetkým na cene vášho matraca?

V prvom rade by ste si mali vybrať matrac, ktorý sa hodí k vašim potrebám počas spánku – a radšej by ste mali minúť trochu viac a peniaze považovať za investíciu do dobrého spánku a zdravého chrbta. Ak nemáte citlivý spánok alebo hľadáte matrac, na ktorom budete spať iba zriedkavo (ako napr. v posteli pre hostí), ponúkame aj mnohé matrace z peny. Vhodnou penou je polyester/PUR pena.

2. Aké modely a materiály existujú?

Rozdiel medzi penovými a pružinovými matracmi
Porovnanie vlastností penových matracov a matracov s pružinovým jadrom

V zásade existujú dva rôzne modely matracov: matrace z peny a matrace s pružinovým jadrom. Oba varianty majú svoje výhody a nevýhody, vo všeobecnosti sa penové matrace lepšie prispôsobia vášmu tvaru tela, zatiaľ čo matrace s pružinovým jadrom ponúkajú lepšie prevzdušnenie. Pokiaľ ide o trvanlivosť, tak tá závisí od jednotlivých vlastností materiálu a kvality spracovania. Mnoho modelov oboch druhov matracov je ponúkaných aj vo forme variantov s rozdielne pevnými komfortnými zónami. Nižšie vám predstavíme všetky bežné varianty matracov a uvedieme vám príslušné osobitosti a aj prípadné nevýhody, aby sme vám uľahčili rozhodnutie.

2.1 Matrace z peny

Konštrukcia matraca zo studenej peny
Konštrukcia matraca zo studenej peny

Matrace z peny ponúkajú veľa výhod: sú elastické, majú dlhú životnosť a sú cenovo výhodné. Veľkým rozdielom oproti matracom s pružinovým jadrom je ponúkaná bodová elasticita.

Informácie: Bodová elasticita znamená, že pena povolí presne na mieste, kde je zatlačená hmotnosťou. Vďaka tomu je matrac zatlačený napríklad v oblasti bokov a ramien v bočnej polohe, zatiaľ čo nohy, pás a hlava len dosadajú. To vedie k rovnému držaniu chrbtice a odľahčeniu svalstva. Hneď, ako sa pohnete zo zatlačeného miesta, nadobudne toto opäť pôvodný hladký tvar.

Navyše sa matrac nepohybuje, keď sa otáčate alebo sa posadíte, takže váš partner pri dvojitom matraci nebude rušený. Pena je tvarovo veľmi stabilná, takže aj po dlhodobom používaní nevznikajú žiadne priehlbiny spôsobené ležaním. V dôsledku použitia rôznych druhov pevnosti peny sa môžu vytvoriť komfortné zóny rôznych stupňov tvrdosti.

 

Matrac zo studenej peny

  • Kompletne vyrobený z vysoko elastickej peny

  • Vysoká bodová elasticita

  • Ťažké miesta na tele sa môžu zaboriť do matraca, ľahké miesta budú podopreté

  • Chrbtica bude optimálne podopretá

Matrac zo studenej peny je kompaktný a ponúka priemerne pevnú podložku na spanie (k dispozícii sú rôzne stupne tvrdosti). Hneď ako sa otočíte preč, pena okamžite nadobudne opäť svoj pôvodný tvar. Okrem toho je veľmi priedušná a dokáže odvádzať teplo a vlhkosť a umožní jej odparenie.

Tieto matrace sú v zásade vhodné pre všetky typy spánku, a to najmä ak spíte nepokojne alebo vám je v noci rýchlo príliš teplo.

Zvláštnosti

  • Otvorená bunková štruktúra a priedušnosť

  • Vynikajúca regulácia vlhkosti

  • Vyrovnáva teplotné rozdiely

  • Trvanlivý

  • Ľahký

     

Matrac z visko peny alebo pamäťovej peny

  • Vyrobený z peny reagujúcej na teplo

  • S jadrom z taštičkových pružín alebo studenej peny

  • Pena sa optimálne prispôsobí kontúram vášho tela

  • Telesná hmotnosť je rovnomerne rozložená na celý matrac

Matrace z visko peny sú mäkké, keď sa pomocou vášho telesného tepla zahrejú. Vďaka tomu je vaše telo jemne obklopené a optimálne odľahčené. Hneď ako sa otočíte, pamäťová pena potrebuje iba krátky moment na to, aby opäť dosiahla svoj pôvodný tvar.

Tieto matrace sú pre vás mimoriadne vhodné, ak máte radi pocit tepla a hebkosti.

Výhody:

Nevýhody:

Obklopia telo

Nie sú vhodné pre ťažké osoby

Tepelne izolačné

Tepelne izolačné

Redukuje tlak, aby ste mohli dlho ležať v jednej polohe  

 

Pocit hebkosti pri ležaní

 

 

Latexový matrac

  • Kompletne vyrobený z kompaktnej latexovej peny

  • Perfektne sa prispôsobí vášmu telu, vyvážená poloha chrbtice

  • Hebký a elastický

Latexové matrace sú mimoriadne robustné, majú dlhú životnosť a k dispozícii sú v rôznych stupňoch tvrdosti. Veľmi vhodné sú najmä pre alergikov, lebo materiál zabraňuje vzniku plesní alebo hniezd roztočov. Ponúkané sú matrace zo syntetického latexu a prírodného latexu v rôznych hmotnostiach. Prírodný latex je priedušný, ale je drahý.

Tieto matrace sú pre vás vhodné najmä vtedy, ak ste ťažký alebo citlivo reagujete na alergény.

Výhody:

Nevýhody:

Vhodné aj pre ťažké osoby  

Tepelne izolačné

Vysoká bodová elasticita

Málo priedušné

S veľmi dlhou životnosťou

Cenovo náročné

Antialergický

Vysoká hmotnosť

 

Gélový penový matrac

  • Horná vrstva matraca je vyrobená z pomaly reagujúcej gélovej peny

  • Jadro väčšinou zo studenej peny

  • Pena sa vytvaruje okolo vášho tela a optimálne sa mu prispôsobí

Gélové matrace sa podobajú modelom z visko peny. Kvôli odľahčujúcej polohe v ľahu obklopia telo a pritlačia sa k vašim kontúram tela. Majú však veľké póry, takže sa môže uskutočniť výmena tepla a nezačnete sa potiť.

Tieto matrace sú vhodné najmä pre vás, ak  (napríklad v dôsledku choroby) musíte veľa ležať a prajete si optimálnu situáciu ohľadom tepla a vlhkosti. 

Výhody:

Nevýhody:

Obklopia telo

Nie sú vhodné pre ťažké osoby

Redukujú tlak

Cenovo náročné

Štruktúra s otvorenými pórmi

 

Dobrá situácia ohľadom vlhkosti  

 

2.2 Matrace s pružinovým jadrom

Matrac s pružinovým jadrom
Konštrukcia matraca s pružinovým jadrom

Pri matracoch s pružinovým jadrom tvoria jadro pružiny. Čím viac pružín je zapracovaných, tým lepšie bude vaše telo počas spánku podopreté, aj hrúbka drôtu sa prejaví na sile odskoku a tým aj na pružení a stupni tvrdosti matraca. Matrac s pružinovým jadrom je vždy obalený vrstvou textilu alebo peny tak, aby ste na pružinách mohli pohodlne ležať. Od kvality tejto krycej vrstvy závisí aj to, ako dobre dokáže matrac odvádzať teplo a vlhkosť prípadne ho nechá odpariť. Vo všeobecnosti je prevzdušnenie týchto matracov lepšie ako pri penových matracoch, preto by ste sa mali rozhodnúť pre pružinový matrac, ak je vám v noci veľmi teplo a výrazne sa potíte. 


Matrac s taštičkovým jadrom zo súdkových pružín

  • Jadro matraca sa spevňuje pružinami, ktoré sú zavesené v jednotlivých súdkovitých taštičkách

  • To znamená, že pružiny sa môžu stláčať navzájom nezávisle od seba a prispôsobovať sa tvaru tela

  • Použitím silnejších a slabších pružín je možné ponúkať matrace s komfortnými zónami rozdielnych stupňov tvrdosti

Matrace s taštičkovým jadrom zo súdkových pružín sú vnútri hlavne duté a medzi pružinami môže voľne cirkulovať vzduch. Preto je možné vynikajúco odvádzať a regulovať teplo a vlhkosť, prípadne nechať vlhkosť odpariť.

Tieto matrace sú mimoriadne vhodné pre vás vtedy, keď je vám v noci rýchlo príliš teplo a vy potrebujete dobre prevzdušnený matrac.

Výhody:

Nevýhody:

Vynikajúce prevzdušnenie  

Náchylné na vytváranie priehlbín

Možné komfortné zóny

Cenovo náročné

 

Matrac s bonelovým pružinovým jadrom

  • Pružiny v jadre matraca nie sú uložené v jednotlivých taštičkách, ale sú navzájom spojené špirálovým drôtom

  • Takto sa vytvorí súvislá plocha na ležanie, ktorá sa v určitých bodoch nepoddáva a nedokáže tak podporiť vaše telo

Matrace s bonelovým pružinovým jadrom umožňujú rovnako ako matrace s jadrom z taštičkových pružín cirkuláciu vzduchu vo vnútri matraca, takže sa dá rýchlo odviesť teplo a vlhkosť, prípadne nechať vlhkosť odpariť.

Tieto matrace sú mimoriadne vhodné pre vás vtedy, keď je vám v noci rýchlo príliš teplo a vy hľadáte cenovo výhodnú alternatívu.

Výhody:

Nevýhody:

Vynikajúce prevzdušnenie  

Malé prispôsobenie sa tvaru tela

Veľmi cenovo výhodné

Málo komfortné

 

Náchylné na vytváranie priehlbín

3. Další tipy pro relaxační spánek

Okrem výberu správneho materiálu a stupňa tvrdosti matraca existujú ešte ďalšie možnosti jemného doladenia situácie počas spánku. Hĺbkovú štruktúru matraca možno ovplyvniť výberom latkového roštu, povrchovú kvalitu použitím chrániča matraca.

Chránič matraca

Je jedno, pre aký druh matraca ste sa rozhodli, výberom špeciálneho chrániča na matrac (nazývaného aj topper) ho môžete zhodnotiť a ovplyvniť je pohodlnosť, udržiavanie tepla alebo prevzdušnenie. V zásade sa ponúkajú chrániče zo všetkých materiálov, z ktorých sú vyhotovené aj penové matrace, takže potom sa ich vlastnosťami dajú následne vybaviť aj iné matrace. 

  • Studená pena (bodová elasticita, dobré prevzdušnenie, pevný povrch)

  • Visko pena (bodová elasticita, priliehavosť, hrejivosť)

  • Latex (bodová elasticita, dlhá životnosť, antialergickosť)

  • Gélová pena (bodová elasticita, dobré prevzdušnenie, priliehavosť)

 

Latkový rošt

Latkový rošt je možné použiť na jemné doladenie vašej situácie počas spánku, lebo on zachytáva približne tretinu pohybov, ktoré vykonávate počas spánku. Rovnako ako v prípade komfortných zón matraca, aj latkový rošt by mal byť rozdelený do rôznych zón. To sa dosiahne tým, že jednotlivé latky sú pripevnené k rámu s rôznou pružnosťou a je možné ich nastaviť podľa vašich potrieb. Aj pri latkovom rošte je pružnosť v oblasti chrbta a bokov mimoriadne dôležitá, aby sa vaše telo na týchto miestach mohlo zaboriť. Vo všeobecnosti by ste mali dbať na to, aby latky ležali čo najbližšie pri sebe, aby bol matrac a tým aj vaše telo optimálne podopreté.

Ďalšie užitočné články k téme

FAQ

Ktorý matrac je obzvlášť vhodný, keď trpím bolesťami chrbta?

Pri bolestiach chrbta by ste sa mali rozhodnúť pre penový matrac: ak dávate prednosť ležaniu na mäkkom lôžku, odporúčame vám model z visko peny/pamäťovej peny a ak radi spíte na pevnej podložke, siahnite radšej po latexovej pene. Je dôležité, aby sa tlakové body na ramenách a bokoch optimálne odľahčili. Zabezpečí to výber bodovo elastického matraca z peny.

Kedy by som mal svoj matrac vymeniť a zlikvidovať?

Životnosť vášho matraca je v zásade určená použitým materiálom a jeho kvalitou. Najdlhšiu životnosť majú latexové matrace a matrace zo studenej peny (až 15 rokov). Keď sa však v noci veľa potíte, alebo ste skôr ťažký, matrac sa opotrebuje rýchlejšie. Keď sa vytvoria priehlbiny od ležania na matraci, mal by sa tento vymeniť. Kvôli predĺženiu životnosti vášho matraca, môžete medzi latkový rošt a matrac vložiť šetrič matraca alebo používať chránič (topper), ktorý sa položí na matrac.

Ktoré matrace sú vhodné pre deti?

Pre detské matrace platia tie isté odporúčania ako pre matrace pre dospelých. Mali by ste vybrať strednú tvrdosť a v najlepšom prípade siahnuť po matraci zo studenej peny, lebo táto je nielen bodovo elastická, ale dokáže aj optimálne odviesť teplo a vlhkosť. Mali by ste dbať aj na to, aby mal matrac správnu veľkosť, čiže by mal byť minimálne o 20 centimetrov dlhší ako je výška vášho dieťaťa.