Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Brusnice: červené ovocie plné sily

Brusnice sú často označované aj ako kľukva (brusnica veľkoplodá) a prevažne sa predávajú konzervované v skle alebo mrazené. Rovnako ako kľukva aj brusnice sú príbuzné čučoriedky. Keďže kľukva (cranberry) je často označovaná ako „kultivované brusnice“, môže vzniknúť dojem, že ide o dva názvy toho istého ovocia. V skutočnosti kľukva (cranberry) chutí inak než bežné brusnice. Ešte viac informácií o brusniciach, ich pôvode a najlepšom spôsobe skladovania vám prezradíme v tomto článku.

Užitočné informácie

Brusnice majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé brusnice

Brusnice patria do rodu čučoriedok. Rastú na malých kríkoch a ich kvety začínajú kvitnúť koncom mája. Koncom augusta sa vytvárajú a dozrievajú prvé brusnice. Veľmi skoré odrody prinášajú prvé zrelé bobule už koncom júla. 

Chuť a spracovanie brusníc

Dužina brusníc je biela. Ich chuť je skôr kyslastá. Hoci chutia trochu trpkejšie ako plody kľukvy, dokážu toto ovocie nahradiť takmer vo všetkých pokrmoch. Údaje o množstvách a časoch prípravy zostávajú rovnaké. Čerstvé brusnice sú náchylné na pleseň a nevydržia príliš dlho čerstvé. Preto sú v surovom stave na trhu len v čase zberu. Okrem toho existuje veľká ponuka spracovaných brusníc, napr. vo forme kompótov, džemov, želé alebo džúsov. 


Pôvod

Odkiaľ brusnice pôvodne pochádzajú?

Brusnice sa pestujú predovšetkým v týchto oblastiach:

  • Európa
  • Ázia
  • Severná Amerika

V Kanade sa zberá veľmi veľa divorastúcich brusníc. Pred vývozom sa zmrazia. Brusnice rastú v ihličnatých lesoch s kyslou pôdou. Brusnica bola známa a cenená ako liečivá rastlina už v stredoveku.


Sezónnosť

Kedy majú brusnice svoju sezónu?

Sezóna brusníc trvá od konca augusta do októbra. Vtedy sa zberajú v Európe, Ázii a Severnej Amerike.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu brusnice použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé brusnice

Kvôli kyslastej chuti sa brusnice príliš nehodia na konzumáciu v surovom stave. Spracované na omáčku sa však dobre hodia k mäsovým pokrmom. Brusnice sa dajú dobre spracovať na marmeládu, želé alebo šťavu. Spracované na džem dobre ladia s hubovými jedlami, pečeným syrom Camembert alebo s Cordon Bleu.

Skladovanie brusníc

Brusnice sa najlepšie skladujú v priečinku na ovocie v chladničke a rýchlo ich treba spotrebovať. Brusnice sú k dispozícii aj mrazené, preto ich možno skladovať v mrazničke. V takom prípade závisí ich trvanlivosť od príslušných údajov na obale.



Zloženie

Čo sa skrýva v brusniciach

Brusnice obsahujú veľa vitamínu C, vitamínov B a vitamínu A. Zastúpené sú aj minerálne látky ako vápnik, draslík, horčík a fosfor. Mimochodom, veľmi zdravá je šťava z brusníc. Údajne pomáha pri zápale močového mechúra. Hovorí sa, že v brusniciach obsiahnutá kyselina salicylová má zmierňujúci účinok na bolesť.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 35 kcal

Sacharidy: 6,2 g

Bielkoviny: 0,3 g

Tuky: 0,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 4 µg

Vitamín B1: 0,02 mg

Vitamín B2: 0,02 mg

Vitamín B6: 0,01 mg

Vitamín C: 12 mg

Vitamín E: 1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 14 mg

Železo: 0,5 mg

Draslík: 77 mg

Horčík: 6 mg

Sodík: 2 mg