Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kľukva: robustná príbuzná čučoriedky

Kľukva, známa aj ako Cranberry, je z čeľade vresovcovitých a patrí k rodu čučoriedky. Kľukve sa darí na vresoviskách, v lesoch a bažinatých oblastiach v miernych podnebných pásmach a vyskytuje sa najmä v Škandinávii a Severnej Amerike. Známa je aj pod názvom „Cranberry“. Prezradíme vám viac o chuti, pôvode a použití tejto bobuľoviny.

Užitočné informácie

Kľukva má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú kľukvu

Kľukva je známa aj ako samostatný druh pod menom Oxycoccus. Jej plody majú tvrdý vonkajší obal, čo znamená, že sa tak rýchlo nepokazia. Chutia trpko až kyslo. Samotné bobule sú červené až tmavočervené a veľkosťou porovnateľné s čerešňami. Pestované odrody bývajú o niečo väčšie. Na ich chuť za surova si treba zvyknúť. Ich chuť sa dá výrazne zlepšiť, ak necháte kľukvu jedenkrát premrznúť. 


Pôvod

Odkiaľ kľukva pôvodne pochádza?

Kľukva v skutočnosti pochádza zo Severnej Ameriky. Dnes môžete tieto bobule nájsť aj v močaristých oblastiach Nemecka, Holandska, USA, Veľkej Británie a v Ázii. Nemecký názov kľukvy (Moosbeere, doslovný preklad „bobule v machu“) označuje miesto výskytu týchto bobúľ. Kľukva má rada skôr vlhké, močaristé pôdy. Známa je aj pod názvom Kranbeere (cranberry), ten pochádza z dolnonemeckého dialektu. Obľúbenými druhmi veľkoplodej kľukvy sú McFarlin, Searles alebo Ben Lear.


Sezónnosť

Kedy má kľukva svoju sezónu?

Malé kľukvy majú svoju sezónu od júla do septembra. Vtedy sa v pestovateľských oblastiach zbierajú, sušia alebo ďalej spracovávajú a následne sa distribuujú do obchodov, kde sú v závislosti od spôsobu spracovania k dispozícii celoročne.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže kľukva použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú kľukvu

Vďaka svojej chuti sa kľukva hodí ako prísada do sladkého pečiva, lebo chutí ináč ako hrozienka, a to trpko a kyslasto. Čerstvé a sušené sa používajú ako zložka do müsli, tyčiniek, tvarohu, jogurtu a marmelády. Toto ovocie sa preslávilo ako prísada do tradičnej omáčky podávanej k moriakovi na Deň vďakyvzdania v USA. 

Na čo treba dať pozor pri skladovaní kľukvy

V sušenej forme sa kľukva skladuje najlepšie. V tejto forme je najvhodnejšia ako „špeciálny prídavok“ do müsli, šalátu, koláčov, muffinov alebo sušienok. Čerstvé plody kľukvy môžete skladovať až osem týždňov. Ako všetky bobule by mali byť čo najrýchlejšie spracované. Vhodné sú napr. na prípravu kompótu alebo šťavy, známej ako kľukvová šťava. Vynikajúco chutia aj k pečenému syru alebo tvarohu a k sladkým pokrmom.


Zloženie

Čo sa skrýva v kľukve

Detailný pohľad na čerstvú kľukvu

Kľukva obsahuje veľa vitamínov a minerálnych látok. Bohato sú zastúpené napr.:

  • vitamín C
  • vitamín A
  • vitamín K
  • sodík, fosfor a zinok

Mimoriadne treba vyzdvihnúť aj ich antioxidačný účinok. Ten môže zabrániť poškodeniu buniek. Kvôli obsiahnutým antioxidantom sa veľkoplodá kľukva často používa aj na prevenciu infekcií močových ciest. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 35 kcal

Sacharidy: 3,9 g

Bielkoviny: 0,4 g

Tuky: 0,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 3 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,02 mg

Vitamín B6: 0,07 mg

Vitamín C:  11 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 14 mg

Železo: 0,9 mg

Draslík: 90 mg

Horčík: 7 mg

Sodík: 2 mg