Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Pomaranč: bomba s vitamínom C

Pomaranč je citrusový plod. Pôvod má v juhovýchodnej Ázii. Tam vznikol krížením mandarínky a pomela. Do Európy sa dostal z Ázie po mori až v 15 storočí. Tu sa spočiatku pestoval takmer výlučne v Portugalsku. Pomarančovník vytvára plody aj bez cudzieho opelenia – to je spoločným znakom citrusov.

Užitočné informácie

Pomaranč má tieto špeciálne vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý pomaranč

V zrelom stave je pomarančová šupka zvonku zlatožltá, vnútri je biela. Pomaranč má charakteristickú aromatickú vôňu, ktorá sa uvoľňuje cez olejové kanáliky v šupke. Dužina pomaranča je tiež zlatožltá, pri červených pomarančoch je naopak tmavočervená a chutí sladko a šťavnato. Pomaranče sa do obchodu dodávajú v prvom rade v nespracovanom stave. Dôležitým výrobkom z pomarančov je však džús. Tento pochádza väčšinou z Brazílie.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza pomaranč?

Pomaranč pochádza pôvodne z Číny. Dnes existuje 400 druhov. Najväčší podiel má odroda pomaranča Navel. Obľúbené sú aj pomaranče Jaffa. Pomaranče pochádzajú prevažne zo Španielska, Talianska, Grécka, Turecka a Južnej Afriky. Mimoriadne obľúbené sú predovšetkým plody, ktoré sa zbierajú na juhu Španielska v okolí Sevilly a Valencie. Momentálne sa na celom svete nepestuje častejšie žiadny iný citrus ako pomaranč.


Sezónnosť

Kedy má pomaranč svoju sezónu?

Sezóna pomarančov je od novembra do marca. V Európe je zber pomarančov možný v čase od októbra do augusta.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť pomaranč a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé pomaranče

Pomaranče sa dajú všestranne použiť. Či už v čerstvom stave ako ovocie, alebo ako vylisovaná pomarančová šťava, marmeláda alebo v dezertoch a omáčkach, pomaranč sa stal súčasťou zdravej kuchyne. Pomaranče by sa nemali skladovať v príliš studenom alebo príliš teplom prostredí. Najdlhšie sa uchovávajú na studenom a vzdušnom mieste. Treba ich však pravidelne kontrolovať, či na nich nie sú nahnité miesta.

Čo pomaranč ešte dokáže

Okrem toho, že sa pomaranč používa ako potravina vo forme ovocia a džúsu, často sa využíva aj ako aromatická látka. Šupka pomaranča, prípadne jej aromatické látky, sa používajú ako biogénne rozpúšťadlo, ale aj ako surovina vo voňavkárstve.

Aj v gastronómii slúžia pomarančové šupky na aromatizovanie jedál, napr. v čajových zmesiach. Okrem toho môžete plátky pomarančov, ich kvety a šupky použiť ako dekoráciu. Najdôležitejšou funkciou pomaranča je však jeho využitie v zdravom stravovaní človeka.



Zloženie

Čo sa skrýva v pomarančoch

Detailný pohľad na čerstvé pomaranče

Pomaranče majú veľký význam pre zdravie. Už 200 gramov dužiny pokryje dennú potrebu vitamínu C u človeka, takže ide o skutočné vitamínové bomby. Najmä v zime významným spôsobom prispievajú k zdravej výžive, aby posilnili imunitný systém. V pomarančoch sú bohato zastúpené aj iné dôležité vitamíny a zložky. Pomaranč je ideálny na zdravé a vyvážené stravovanie. Kvôli relatívne vysokému obsahu cukru v tomto ovocí by však diabetici mali pomaranč konzumovať len s mierou.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 42 kcal

Sacharidy: 8,3 g

Bielkoviny: 1 g

Tuky: 0,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 13 µg

Vitamín B1: 0,09 mg

Vitamín B2: 0,04 mg

Vitamín B6: 0,1 mg

Vitamín C: 50 mg

Vitamín E: 0,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 42 mg

Železo: 0,4 mg

Draslík: 165 mg

Horčík: 14 mg

Sodík: 1 mg