Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kivi: chlpaté južné ovocie

Kivi sa vyskytuje v subtropických krajinách a v krajinách s miernym podnebím. Kedysi ho objavili v Číne. Ako čínske egreše sa toto ovocie dostalo na Nový Zéland a tam bolo premenované podľa novozélandského heraldického zvieraťa, vtáka kivi.

Užitočné informácie

Kivi má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé kivi

Kivi má chlpatú šupku a zelenú dužinu s malými, čiernymi jadierkami. Chuť šťavnatého ovocia je sladká a podobá sa egrešu. Kivi patrí k aktinídiovitým rastlinám. Existuje približne 60 druhov kivi.

Ide o popínavú rastlinu s veľkými kvetmi.

Plody majú rôzny tvar, ochlpenie a farbu. Aj chute sú odlišné. Táto popínavá rastlina môže dorásť až do 10 metrov. Listy rastliny sú ochlpené, môžu byť okrúhle, oválne alebo srdcovité a sú široké až 15 centimetrov. Kivi začína kvitnúť na jar. Kvety dosahujú priemer do 5 centimetrov. Z nich sa vyvíjajú až do neskorej jesene až 8 centimetrov dlhé plody. Kivi je dvojdomá rastlina.


Pôvod

Odkiaľ pochádza kivi?

Kivi pochádza pôvodne z Číny, preto tiež názov čínske egreše. Na začiatku 20. storočia doviezla učiteľka Mary Isabel Fraser semienka kivi na Nový Zéland, kde sa pestovali vo veľkom štýle. Novozélanďania dali exotickému ovociu meno „kivi“ – na základe ich erbového a národného symbolu, vtáka kivi.

Medzi dnešných hlavných pestovateľov kivi patria popri Novom Zélande a Číne aj Taliansko, Austrália, Južná Afrika, Čile, Portugalsko a Španielsko. Najobľúbenejšia odroda má názov Hayward. Od istého času je tu nová odroda s názvom Kiwi-Gold: Toto zlaté kivi má žltú dužinu a chutí trochu sladšie. Jeho šupka je hladká.


Sezónnosť

Kedy má kivi svoju sezónu?

Kivi je v ponuke po celý rok. Od apríla prichádzajú prvé plody z Čile, od júna do konca novembra z Nového Zélandu.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť kivi a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé kivi

Dužina kivi je jedlá aj s jadierkami. Kivi možno vyjedať lyžicou alebo ho aj olúpať a vychutnať si ho samotné. Dužina je sladká a šťavnatá, je veľmi chutná v ovocnom šaláte, müsli alebo smoothie. Jedným variantom je kivi marmeláda, predovšetkým dochutená vanilkou a v kombinácii s iným ovocím (ako sú jahody alebo banány). Či už samotné na raňajky, v ovocnom šaláte alebo koláči: Kivi možno rozpoliť a vyjesť lyžicou ako vajce alebo opatrne olúpať a narezať. Kivi je ovocie, ktoré dozrieva aj po zbere. Je nutné skladovať ho v chlade, pri teplotách do desať stupňov.

Nemalo by sa kombinovať s mliečnymi výrobkami

Kivi sa neznáša dobre s mliečnymi výrobkami. Súvisí to s enzýmom aktinidín, štiepiacim bielkoviny. Táto látka rozkladá mliečny proteín, čo spôsobuje horkú chuť a mení konzistenciu mliečneho produktu. Preto ho radšej nepridávajte do jogurtu alebo tvarohu. 


Recepty

Čo možno pripraviť z kivi


Zloženie

Čo sa skrýva v kivi

Detailný pohľad na čerstvé kivi

Kivi je zdravé ovocie s málo kalóriami. Vo veľkom množstve obsahuje vitamín C a dôležité minerálne látky, ako je vápnik, draslík alebo horčík. Vysoký obsah vitamínu C je dôležitý pre imunitný systém a posilňuje pri strese.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 50 kcal

Sacharidy: 9,1 g

Bielkoviny: 0,9 g

Tuky: 0,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 7 µg

Vitamín B1: 0,02 mg

Vitamín B2: 0,02 mg

Vitamín B6: 0,08 mg

Vitamín C: 46 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 40 mg

Železo: 0,8 mg

Draslík: 314 mg

Horčík: 24 mg

Sodík: 4 mg