Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kôstkové ovocie: také chutné a také zdravé

Pojem „kôstkové ovocie“ označuje plody skupiny rastlín s robustnou drevnatou kôstkou. Pritom sa plody čisto opticky väčšinou zreteľne odlišujú. Ku kôstkovému ovociu patrí napríklad mango, marhule, slivky, čerešne, nektárinky a podobne. Vedeli ste, že z botanického hľadiska patria ku kôstkovému ovociu aj kokosové, mandľové a pistáciové rastliny? Viac sa o chutných plodoch dozviete na nasledujúcich stranách.

Užitočné informácie

Kôstkové ovocie má tieto špecifické vlastnosti

Mnohé varianty kôstkového ovocia sú mimoriadne bohaté na vitamíny. Čerešňa je známa napr. obsahom vitamínu C, kyseliny listovej a viacerých vitamínov skupiny B. Za špeciálnu formu kôstkového ovocia sa považuje súplodie kôstkovičiek, ku ktorým patrí ostružina a malina. Treba odlíšiť aj kôstkové ovocie od jadrového ovocia (jablká, hrušky a pod.), ktoré majú menšie kôstky. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza kôstkové ovocie?

Detailný pohľad na čerstvé kôstkové ovocie

Zatiaľ čo čerešniam a slivkám sa relatívne dobre darí v miernych zemepisných šírkach, existujú aj niektoré varianty kôstkového ovocia, ktorým sa darí skôr v stredomorskom prostredí. Marhule síce možno občas nájsť aj na horúcom juhu Nemecka, v skutočnosti sú rozšírené predovšetkým pri Stredozemnom mori. Tam a aj v Turecku sú považované za typickú rastlinu. V ešte exotickejších oblastiach sa pestujú pistácie, ktoré nachádzajú ideálne podmienky predovšetkým v Iráne, Sýrii, Kalifornii, Grécku a Turecku.

Z niektorých druhov ovocia a plodov existujú rôzne odrody; pri čerešniach sú to napr. čerešne vtáčie, višne, japonské ozdobné čerešne a aj obyčajná čremcha strapcovitá. Japonská ozdobná čerešňa, známa pod názvom Prunus serrulata, rastie napr. v Japonsku, Číne a Kórei. Višňa sa naopak pestuje z veľkej časti na severnej pologuli, ani čerešne vtáčie nie sú v Nemecku netypické. 


Sezónnosť

Kedy má kôstkové ovocie svoju sezónu?

Patria sem napríklad obľúbené odrody kôstkového ovocia ako čerešne, marhule a slivky. Tieto odrody kôstkového ovocia majú zvyčajne rady teplé podnebie. Tak dozrievajú čerešne vtáčie bežne v júli, pri marhuliach je to júl a august, pri slivkách júl, august a september. V súvislosti s tým sú medzi rôznymi odrodami kôstkového ovocia určite podobnosti. Hoci chladná zima týmto odrodám neprospieva, v teplých mesiacoch sa im darí dobre.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť kôstkové ovocie a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé kôstkové ovocie

Mnohé odrody kôstkového ovocia sa konzumujú ihneď po zbere, a to ako čerstvo umyté ovocie. Ku klasickým odrodám ovocia patria marhule, čerešne a slivky, ktoré sa jedia v surovom stave. Aj kokosový orech, pistácie a mandle sú vhodné ako snack pre tých, ktorí nemajú alergiu. 

Kôstkové ovocie zohráva veľkú úlohu v kuchyniach celého sveta. Klasikou sú koláče; existujú čerešňové koláče, marhuľové torty a slivkové koláče. Čerešne sa s obľubou spracovávajú vo forme čerešňového želé, ktoré možno kombinovať s palacinkami alebo iným pečivom. Aj v muffinoch a porovnateľných minitortičkách je kôstkové ovocie obľúbené. Marmelády sú tiež rozšírenou formou použitia ovocia: či už ako čerešňová, marhuľová alebo slivková marmeláda. A mandle aj pistácie nájdete niekedy v rôznych zmesiach, napr. v kombinácii s orechmi. Okrem toho sa kôstkové ovocie uplatňuje aj v nápojoch, či už ako ovocná šťava alebo smoothie. Okrem toho je obľúbené aj čatní z manga. Kôstkové ovocie je vhodné aj ako ovocná zložka do ranného müsli.

Skladovanie kôstkového ovocia

Na rozdiel od mnohých druhov zeleniny alebo húb by sa väčšina druhov kôstkového ovocia nemala skladovať v chladničke. Síce by za týchto okolností mohli dlhšie vydržať, ale stratili by tak svoju arómu. Preto sa väčšinou odporúča ich skladovanie v rozmedzí od mierne chladnejšej po izbovú teplotu. Izbová teplota je vhodná najmä pre exotické ovocie, ktorému sa darí v teplejších krajinách. Pre mnohé druhy ovocia to však znamená, že by sa nemali skladovať v extrémne teplých nádobách. Otvorené skladovanie mnohých druhov kôstkového ovocia zároveň vedie väčšinou k napadnutiu vínnymi muškami.

Pri dozrievaní sa jednotlivé druhy ovocia správajú navzájom odlišne. Napríklad mango môže naďalej dozrievať, zatiaľ čo v prípade čerešní to tak nie je.



Zloženie

Čo sa skrýva v kôstkovom ovocí

Mnohé odrody kôstkového ovocia sú mimoriadne bohaté na vitamíny. Čerešňa je známa napr. obsahom vitamínu C, kyseliny listovej a viacerých vitamínov skupiny B. K nim sa pridružujú zložky ako draslík, vápnik, horčík, železo a pod. Aj marhule obsahujú vitamín C, kyselinu listovú aj vápnik, železo a pod. Vďaka tomu patria takéto druhy ovocia k pomerne zdravým jedlám. Opatrnosť sa odporúča pri konzumácii kokosového orecha, ktorý má síce veľa živín a môže mať antibakteriálne účinky, no má asi 350 kalórií na 100 gramov.