Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Slivky: fialová sila živín

Okrúhle modrofialové slivky rozpoznáte na rozdiel od ich príbuzných, pravých sliviek, podľa ich výrazného spoja na brušku. Dužina je lahodná a veľmi šťavnatá, kvôli tomu sa dá len ťažko oddeliť od kôstky. Pri varení sa rozpadáva, a preto je veľmi vhodná na výrobu kompótov, džemov, pyré a čatní.

Užitočné informácie

Slivka má tieto špeciálne vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé slivky

Slivka má okrúhly tvar, fialovú farbu a presvedčí vás šťavnatou žltou dužinou. Slivky sú obľúbeným druhom ovocia, ktoré sa vyskytujú takmer vo všetkých veľkých záhradách. Jednou z veľkých výhod sliviek je, že vrúbľované odrody sú polokmene, ktoré môžu rásť voľne alebo sa môžu ťahať popri stene ako pri vejárovitej opore. Okrem toho sú mnohé z nich samoopelivé, čo je užitočné najmä vtedy, keď máte miesto len na jeden strom.

Koľko druhov sliviek existuje?

Už od nepamäti inšpirovali slivky fantáziu záhradníkov a botanikov v snahe vypestovať nové odrody. Už rímsky učenec Plínius podal správy o mimoriadne zvláštnych experimentoch. Už v jeho ére sa robili pokusy s cieľom vyšľachtiť slivky s orieškovou príchuťou, jablkovou príchuťou alebo mandľové slivky. Aj keď tieto pokusy o šľachtenie zlyhali, bilancia pestovateľov sliviek je napriek tomu pozoruhodná. Veď dnes existuje viac ako 200 rôznych odrôd. 


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza slivka?

Pôvodná domovina sliviek je v oblasti medzi Kaukazom a pohorím Altaj. Odtiaľ sa toto ovocie dostalo cez Damask (Sýria) do Európy. Karol Veľký (768 až 814 n. l.) mal údajne slivky v strednej Európe pestovať na veľkých plochách. 


Sezónnosť

Kedy majú slivky svoju sezónu?

Slivky sú dostupné po celý rok. Sezóna spravidla trvá od júla do septembra. Niektoré neskoré odrody sa zbierajú až začiatkom októbra. Po zvyšok roka sa dovážajú slivky z Talianska, Francúzska, Chorvátska a Afriky.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu slivky použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé slivky

Čerstvé slivky sú veľmi dobré na priamu konzumáciu. Obľúbené sú nielen samotné šťavnaté sladké plody, ale aj ako marmeláda, pyré, kompót alebo prísada do ovocného šalátu. Na koláč sú vhodnejšie pravé slivky. Obsahujú menej šťavy ako slivky. Chutné sú aj sušené slivky ako variant snacku. Kto má rád slivkovú šťavu, môže si slivky aj odšťaviť. Na tento účel sú najvhodnejšie ešte pevné slivky.

Skladovanie sliviek

Čerstvé zrelé slivky by sa mali skladovať v priečinku na ovocie v chladničke. Možné je to štyri dni, niektoré odrody sa môžu skladovať až desať dní. Mimochodom, belavý povlak na slivkách je niečo úplne prirodzené. Chráni ovocie pred vyschnutím. Preto by sa slivky mali umyť až tesne pred konzumáciou. Nezrelé plody sa môžu skladovať pri izbovej teplote, lebo takto dokážu najlepšie dozrieť. Zrelé slivky sa môžu veľmi dobre aj zamraziť. Samozrejme, najprv ich treba umyť, odkôstkovať a pokrájať na kúsky. Mrazené slivky majú trvanlivosť približne rok.



Zloženie

Čo sa skrýva v slivkách

Slivky obsahujú cenné vitamíny a minerálne látky. Patria k nim okrem iných provitamín A, vitamíny C, B1, B2 a E. Dôležité minerály sú vápnik, železo, draslík a zinok. Okrem toho sú to aj sekundárne rastlinné látky, ktoré sa v slivkách skrývajú. Na ľudské bunky pôsobia antioxidačne a tým ich chránia. Okrem toho sušené slivky udržiavajú v dobrej forme črevá.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 49 kcal

Sacharidy: 10,2 g

Bielkoviny: 0,6 g

Tuky: 0,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 65 µg

Vitamín B1: 0,07 mg

Vitamín B2: 0,04 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 5 mg

Vitamín E: 0,8 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 8 mg

Železo: 0,4 mg

Draslík: 177 mg

Horčík: 10 mg

Sodík: 2 mg