Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Sušené banány: sladká a intenzívna chuť

Už samotný biologický názov pre banány sľubuje skutočné chuťové pôžitky: musa paradisiaca. Podobne chutné a nemenej zdravé sú aj sušené banány. S nezvyčajnou farbou, chrumkavé a chutné, presvedčia už pri prvom zahryznutí – a ešte navyše sú veľmi zdravé. 

Užitočné informácie

Sušené banány majú tieto špecifické vlastnosti  

Detailný pohľad na sušené banány

V čeľadi banánovitých rastlín je 70 rôznych druhov, pričom takmer všetky pochádzajú z Ázie a západného Pacifiku. Toto obľúbené ovocie sa dnes konzumuje po celom svete. Plody, ktoré botanicky patria k bobuliam, rastú na kríkoch dosahujúcich výšku až niekoľkých metrov. Stále zelené rastliny vytvárajú počas celého roka v pravidelných intervaloch kvety a plody.

Šľachtením sa podarilo výrazne zväčšiť veľkosť banánov – divé druhy sú dlhé iba ako prst. Sušené banány sú skutočnou pochúťkou.  Majú dvakrát takú sladkú a intenzívnu chuť ako v čerstvom stave. Banány sú bohaté na dôležité vitamíny a minerálne látky, ako je draslík, horčík, železo, kyselina listová a tiež meď. 


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú sušené banány?

Banány pochádzajú z juhovýchodnej Ázie. Neskôr sa dostali aj do Indie a Afriky a tiež do Karibiku. V Indii sa na spracovanie banánov používajú dva postupy. Pri fritovaní sa banány narežú na plátky a fritujú sa v oleji. Takto pripravené banánové čipsy sú veľmi chrumkavé a majú sladkastú chuť. Sušenie je zdravším variantom prípravy. Takto vytvorené banánové plátky sú väčšinou hnedé, veľmi sladké a majú intenzívnu banánovú chuť.


Sezónnosť

Kedy majú sušené banány svoju sezónu?

Sušené banány sú v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu použiť sušené banány a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na sušené banány

Sušené banánové plátky sú obľúbenou prísadou do müsli. Banánové plátky sú však tiež vhodné aj ako chrumkavé občerstvenie medzi jedlami alebo ako prísada do jogurtov. Sladkosť banánov sa vynikajúco hodí k ostrým jedlám, preto sa tiež používajú v kombinácii s pikantným korením a čili. Sušené banány je nutné skladovať dobre uzatvorené a v suchu. Po ukončení sušenia a pri skladovaní v suchu je možné uchovávať ich dlhšie ako 12 mesiacov.


Recepty

Čo možno pripraviť zo sušených banánov


Zloženie

Čo sa skrýva v sušených banánoch

Banány sú vhodné pre športovcov ako optimálny zdroj energie. Draslík obsiahnutý v banánoch je dôležitý pre svaly, nervy a srdce. Okrem toho sú bohaté na horčík a vitamín B6. Sušené banány sú chutným a predovšetkým zdravým občerstvením a dobrou alternatívou k sladkostiam. Obsahujú nasýtené a nenasýtené mastné kyseliny, kyselinu listovú, bielkoviny, vápnik, biotín a mnohé vitamíny (A, B1, B12, B3, B6, B12, C, D, E a K) a tiež cennú vlákninu, fluór a železo – čo je prospešné pre telo a zvyšuje výkonnosť a koncentráciu.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 326 kcal

Sacharidy: 75,2 g

Bielkoviny: 4,4 g

Tuky: 0,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 13 µg

Vitamín B1: 0,2 mg

Vitamín B2: 0,2 mg

Vitamín B6: 0,9 mg

Vitamín C: 7 mg

Vitamín E: 0,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 32 mg

Železo: 2,8 mg

Draslík: 1477 mg

Horčík: 110 mg

Sodík: 4 mg