Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Bylinky: dokonalé na záverečnú úpravu

Pojem kuchynské bylinky zahŕňa množstvo rastlín, ktoré sa čerstvé alebo sušené používajú na dochutenie teplých i studených jedál. Známymi bylinkami sú rozmarín, petržlen alebo oregano. Kvôli uľahčeniu výberu sú v predaji aj v bylinných zmesiach. 

Užitočné informácie

Bylinky majú tieto špecifické vlastnosti

Človek odnepamäti do potravy primiešaval najrôznejšie bylinky. Pritom to môžu byť korene, stonky, listy, kvety, plody, semená, kôra alebo iné odrezky byliniek. Bylinky rastú v prírode väčšinou na priepustných, vápenatých pôdach s veľkým obsahom humusu. Príliš vlhká pôda bohatá na živiny alebo prehnojená pôda nie je vhodná. Napriek tomu ich však možno ľahko pestovať vo vlastnej záhrade alebo aj na okennej doske. 

Detailný pohľad na čerstvé bylinky

Aké druhý sú mimoriadne obľúbené

Obľúbené sú predovšetkým bylinky z Provensálska, ku ktorým okrem iného patria tymián, rozmarín, saturejka a majorán. Rovnako francúzskeho pôvodu je zmes Fines Herbes, ktorá obsahuje pažítku, trebuľku, petržlen a estragón. Dobre sa hodia k polievkam, šampiňónom alebo omeletám.

Ako spoznať čerstvé bylinky

Čerstvé bylinky možno spoznať podľa toho, že nemajú žiadne škvrny, výhonky a stonky sú na dotyk pevné a neovísajú. Listy byliniek musia žiariť a nesmú byť navzájom zlepené. Pri miernom pošúchaní rastliny musí byť dobre cítiť aróma. Prejdite prstom po listoch alebo stonkách, aby ste mohli rastlinu ohodnotiť.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú bylinky?

Veľa byliniek pochádza pôvodne zo stredomorskej oblasti a sú zvyknuté na teplo, veľa slnka a miernu zimu. Bylinky majú preto veľké nároky na miesto pestovania. Napriek tomu ich možno často pestovať vo vlastnej záhrade alebo na balkóne.


Sezónnosť

Kedy majú bylinky svoju sezónu?

Väčšina byliniek je v predaji po celý rok. Ich sezóna sa líši podľa jednotlivých druhov. Petržlen je k dispozícii od mája po prvé mrazy, kôpor od mája do novembra, ligurček od marca do júna, oregano od mája do októbra, šalvia od marca do septembra, trebuľka od apríla do septembra, žerucha záhradná od apríla do októbra, majorán od mája do októbra.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu bylinky použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé bylinky

Bylinky slúžia na dochucovanie mnohých pokrmov a šalátov. Ak sa bylinky varia alebo pečú spolu s jedlom, od začiatku by sa mali primiešať robustné a odolné odrody – k ním patria napríklad bobkový list, tymián, rozmarín a čili. Jemné a citlivé bylinky by sa mali pridávať podľa možnosti až na konci varenia. K takým patrí bazalka alebo portulaka. Pri príliš silnom zahriatí môžu niektoré bylinky, ako napríklad karí, zhorknúť.

Avšak bylinky sa dajú mnohostranne kombinovať nielen s jedlami, ale ponúkajú veľký výber aj ako čaje. Paleta siaha od jednoduchých bylinkových čajov, ktoré sa pripravujú iba kvôli chuti, až po liečivé zmesi, ktoré môžu pomôcť takmer pri všetkých ťažkostiach. Čerstvé bylinky možno skladovať v chladničke a sušené bylinky by sa mali uchovávať v tme a suchu.


Recepty

Čo možno pripraviť z byliniek


Účinné zložky

Čo sa skrýva v bylinkách

Liečivé bylinky majú dlhú tradíciu. Z byliniek možno pripravovať čaje, nálevy, výťažky, tinktúry a masti. Bazalka podporuje trávenie, uvoľňuje kŕče a upokojuje. Mäta pieporná pôsobí priaznivo na žlčník, zmierňuje ochorenia dýchacích ciest a zmierňuje žalúdočno-črevné ťažkosti. Medovka lekárska má antibakteriálne účinky a pôsobí upokojujúco.