Obsah
Príručka k bazénom
Súkromný bazén poskytuje v lete chladivé osvieženie a je srdcom každej záhrady. V našej príručke sa dozviete všetko o detských bazénoch, vírivkách a zabudovaných bazénoch.
1. Modely nadzemných bazénov
Nižšie uvádzame rôzne bazény do záhrady:
1.1 Nafukovacie bazény a detské bazény
Detské bazény a nafukovacie bazény sú veľmi flexibilné a môžete ich ľubovoľne zostaviť a zložiť. Zvyčajne sa skladajú z jedného alebo viacerých kruhov, ktoré sa nafukujú pomocou čerpadla. Zatiaľ čo malé detské bazény sú vhodné pre deti od jedného roka a tiež pre neplavcov, bazény Quick Up od spoločnosti Intex (nadzemný bazén) sú určené pre staršie deti (od štyroch rokov). V nasledovnej časti vám predstavíme tieto dva modely:
Bazény Quick Up (bazény Easy Set)
- Hĺbka vody 60 a 125 cm
- Bazén nemá pevnú stenu, ale nafukovací kruh; rýchle zostavenie a zloženie
- Pri plnení vodou sa bazén postaví
- Bazén sa skladá z viacvrstvového PVC; nízka cena
- Filtračné čerpadlo je možné pripojiť tak, aby nebola potrebná výmena vody
- Nízka robustnosť
- Na nerovnom povrchu sa bazén môže pohybovať alebo poškodiť; na ochranu umiestnite pod bazén plachtu
Detské bazény
- Hĺbka vody max. 40 cm
- Bazén sa skladá z jednoduchého plastu; rýchlo sa postaví a zloží
- Nízka nákupná cena
- Nízke nebezpečenstvo zranenia vďaka vzduchovému odpruženiu
- Variant hracieho bazéna: bazén je vybavený ďalšími možnosťami na hru, napríklad šmykľavkou
- Bazén nie je odolný voči ostrým predmetom, napríklad kamene
- Bez pripojenia filtračného čerpadla; vodu je potrebné pravidelne vymieňať
1.2 Zabudované bazény
Na rozdiel od nafukovacích bazénov sa zabudované bazény pravidelne nestavajú a nerozkladajú. Bazény sú odolné voči zime a zostávajú na rovnakom mieste dlhé roky. Bazény s oceľovými stenami a rámami sú navyše veľmi robustné a ponúkajú oveľa viac priestoru, takže sú vhodné aj pre dospelých. Aj tento typ bazénov je však potrebné pravidelne čistiť. Ak sa o bazén zle staráte, hrozí nebezpečenstvo korózie. Vzhľadom na hĺbku vody (až do dvoch metrov) je na vstup a výstup potrebný rebrík. Neplavci by mali pri kúpaní nosiť nafukovacie rukávniky.
V prípade bazénov sú bežné najmä tieto tvary:
- Oválny tvar
- Tvar osmičky
- Okrúhly tvar
- Obdĺžnikový tvar
Výber tvaru závisí predovšetkým od vášho osobného vkusu a dostupného priestoru.
V nasledovnej časti vám predstavíme rôzne modely zabudovaných bazénov:
Vonkajšie vírivky
- Vírivka je vybavená rôznymi masážnymi funkciami
- Vykurovací systém na flexibilné nastavenie teploty
- Objem: cca 1000 l
- Hĺbka vody od 50 do 70 cm
- Nafukovacia plastová alebo drevená konštrukcia
Bazény s oceľovými stenami
- Hĺbka vody od 125 do 150 cm
- Bazén má oceľový plášť
- Menšie modely: Voľne stojace bazény
- Objem až 28000 l
- Pre modely s veľkým priemerom: prídavná kovová konštrukcia na podporu
- Okrúhly alebo oválny tvar
- Veľmi dlhá životnosť (> 15 rokov)
Bazény s konštrukciou
- Hĺbka vody od 60 do 125 cm
- Bazén sa skladá sa z rámu z kovových tyčí, ktorý dodáva bazénu stabilitu Výnimočný optický prvok: dodatočné * drevené obloženie
- Bazénová fólia je zavesená do rámu
- Vyššia odolnosť voči tvrdým predmetom
- Bazén možno postaviť do jednej hodiny
- Okrúhly alebo hranatý tvar
- Bazén nie je určený na zapustenie do zeme
Zabudované bazény (prefabrikované bazény)
- Hĺbka vody do 2 m
- Buď veľké bazény s oceľovými stenami (bazény s oceľovým opláštením), ktoré sú úplne zapustené do zeme, betónové debniace tvárnice, alebo polystyrénová konštrukcia (zásuvný systém)
- Vzhľadom na vysokú hmotnosť: Je potrebné vyliať betónový základ
- Odporúča sa montáž odborníkmi
Kade
- Hĺbka vody väčšinou medzi 100 a 140 cm
- Kaďa pozostáva z drevených a kovových kruhov; niektoré modely ponúkajú plastovú vaňu pokrytú drevenými lamelami
- Rustikálny vzhľad so škandinávskym nádychom
- Okrúhly tvar
- Väčšinou má kaďa prístupový rebrík
- Možnosť celoročného použí
2. Príslušenstvo k bazénom
Na optimálne využívanie bazéna potrebujete rôzne príslušenstvo:
Podberák: Podberák uľahčuje čistenie vody v bazéne. Vďaka nemu môžete vyloviť z bazéna veľké časti, ako je tráva, lístie alebo hmyz. Odporúčame pre: Všetky typy bazénov
Kryt bazéna: Keď bazén nepoužívate, vždy by ste ho mali zakryť, čím zabránite znečisteniu a ochladeniu vody. Kryt takisto poskytuje ochranu pre malé deti a domáce zvieratá pred pádom do bazéna. Krytom môže byť jednoduchá plachta pripevnená, napríklad kameňmi, mimo bazéna. Môžete však použiť aj panelovú konštrukciu – tento typ krytu je vhodný len pre zapustené bazény. Špeciálna funkcia solárnych plachiet: Tento kryt pláva priamo na vodnej hladine, a preto je ideálnou ochranou proti úniku tepla. Vďaka prizmatickému efektu solárne plachty dodatočne ohrievajú vodu a zároveň znižujú jej odparovanie.
Odporúčame pre: Všetky typy bazénov
- Zberač nečistôt: Zberač nečistôt je povrchový odsávač v podobe rúrky, ktorý filtruje vodu v bazéne a vypúšťa ju vyčistenú.
Odporúčame pre: Zabudované bazény
- Filter: Nadzemné bazény – okrem detských bazénov a bazénov Quick Up – potrebujú filtračný systém, ktorý filtruje vodu a udržiava ju čistú nepretržite niekoľko hodín. Napríklad pieskový filter disponuje funkciou „Cirkulácie“. Voda preteká cez zberač nečistôt a vracia sa priamo do bazéna. Ak použijete funkciu „Vypúšťanie“, voda z bazéna môže pretekať cez filter do odtoku. Systém so 6-cestným ventilom má tiež funkcie „Spätného preplachovania“ – špinavý filtračný piesok sa vyplavuje – a „Preplachovania“, pri ktorom sa vo filtri udržiava navŕšený piesok.
Odporúčame pre: Zabudované bazény
- Vanička na nohy: Veľkou výhodou je aj vanička na nohy, ktorá udržiava vodu čistú. Ak ju umiestnite priamo pred bazén alebo bazénový rebrík, nečistoty z nôh si umyjete ešte pred vstupom do bazéna.
Odporúčame pre: Všetky typy bazénov
- Chlórové tablety/dávkovač chlóru: Uistite sa, že vo vode je vždy dostatok chlóru, aby bola chemicky ošetrená a dezinfikovaná. Navyše tak môžete zabrániť vzniku škodlivých zložiek a rias. Najužitočnejšie sú špeciálne chlórové tablety alebo príslušný granulát.
Odporúčame pre: Zabudované bazény
- pH tester: Ideálna hodnota pH 7,0 – 7,4 je takisto dôležitá na udržanie vody v bazéne bez baktérií. Túto hodnotu môžete pravidelne kontrolovať pomocou testovacieho zariadenia alebo jednoduchého testovacieho prúžku. Ak sa pH odchýli od optimálnej hodnoty, môžete ju upraviť pomocou chemikálií, napríklad pH plus alebo pH mínus.
Odporúčame pre: Zabudované bazény
3. Umiestnenie bazéna
Pri určovaní miesta zohrávajú rozhodujúcu úlohu podmienky záhrady. Zatiaľ čo detské bazény zaberajú len malú plochu, zabudované bazény vyžadujú väčšiu plochu. Uistite sa, že v bezprostrednej blízkosti bazéna nie sú žiadne stromy, inak sa bazén veľmi rýchlo znečistí. Odporúča sa tiež svetlé a slnečné miesto.
Bazény Quick Up sa dajú rýchlo postaviť a ponúkajú priestor pre celú rodinu.
Všeobecný návod na inštaláciu v 10 krokoch pre bazény Quick Up a zabudované bazény:
- Určite miesto v záhrade, kde chcete umiestniť bazén
- Nakreslite kruh s priemerom rovnajúcim sa priemeru vášho bazéna
- Odstráňte trávnik vo vnútri nakresleného kruhu
- Na odstránenie hrubých zložiek prehrabte pôdu
- V prípade potreby odstráňte ďalšiu, menšiu časť trávnika, aby ste vytvorili priestor pre čerpadlo a vaničku na nohy
- Pomocou vodováhy skontrolujte, či kruh tvorí rovný povrch. V prípade potreby ho vyrovnajte
- Kruh vyplňte pieskom alebo zeminou a opäť skontrolujte pomocou vodováhy
- V prípade potreby umiestnite na povrch veľkú plachtu na ochranu dna bazéna – ak je povrch veľmi tvrdý, použite penovú podložku
- Na vonkajšiu stranu obvodu umiestnite lemovací obrubník
- Zostavte nadzemný bazén podľa pokynov výrobcu a naplňte ho vodou
*Keďže sa tieto modely každoročne rozkladajú, zvážte, či je toto úsilie naozaj potrebné. Pre malé modely je úplne postačujúci aj primerane rovný trávnik.
Ďalšie pokyny na inštaláciu zabudovaných bazénov:
- V prípade bazénov s oceľovými stenami a rámom sa odporúča vybetónovať plochu na inštaláciu alebo ju vyložiť zatrávňovacími tvárnicami/betónovými doskami.
- Pri zabudovaných bazénoch sa musí podklad vybetónovať aj kvôli veľkej hmotnosti bazéna.
- Pre zabudované bazény: Priestor medzi okrajom bazéna a zemou musí byť vyplnený betónom, pretože inak by zemný tlak stlačil stenu bazéna.
4. Údržba bazéna
Len dobre udržiavaný a čistený bazén zaručuje dlhú životnosť a bezpečný a uvoľnený pôžitok z kúpania. V nasledovnom texte vám povieme o celkovom čistení vášho bazéna a ukážeme vám, ako sa o bazén starať počas zimy:
Všeobecná údržba počas letnej sezóny | |
---|---|
Základné čistenie bazéna na jar (zabudované bazény) | Pre začiatkom kúpacej sezóny by ste mali bazén kompletne vyčistiť: Hrubé nečistoty, ako je lístie atď., odstráňte pomocou podberáka, Úplne vypustite vodu pomocou ponorného čerpadla, prázdny bazén vyčistite pomocou kefy a odstráňte usadeniny pomocou špeciálneho čistiaceho prostriedku, bazén naplňte čerstvou vodou |
Denné čistenie | Na udržanie stále čistej vody v bazéne sa odporúča *kúpa čerpadla. Zvyčajne máte dve možnosti: Čerpadlá s pieskovým filtrom alebo kartušové filtre. V prípade detských bazénov a nafukovacích bazénov zvyčajne stačí odstraňovať nečistoty pomocou podberáka a *pravidelne meniť vodu. |
Obsah chlóru a hodnota pH | Väčšie bazény nezostanú dlho čisté bez použitia chemikálií. Chlór ničí všetky choroboplodné zárodky (plesne, baktérie, patogény), a tým udržiava vodu hygienicky čistú. Spravidla sa odporúča obsah chlóru 1 – 3 mg/l. Hodnota pH vody je tiež veľmi dôležitá pre zdravie: Hodnota by mala byť v rozmedzí 7,0 – 7,4. Obsah chlóru aj hodnotu pH môžete kontrolovať pomocou špeciálnych testerov. |
Čistenie dna | Napriek čerpadlu sa na dne bazéna vždy usadí trochu nečistôt. V tomto prípade odporúčame použiť zberače nečistôt, ktoré sú pripojené filtračnému zariadeniu. Alternatívou je bazénový vysávač, buď manuálny, alebo elektrický. |
Oprava bazéna Špicaté kamene alebo neustále používanie môžu rýchlo spôsobiť vznik malých dier v bazéne Quick Up alebo v detskom bazéne. Súpravy na opravu, ktoré sú často už súčasťou dodávky bazéna, poskytujú rýchlu pomoc. Súpravy obsahujú náplasti a špeciálne lepidlo. Trhliny a otvory môžete utesniť aj bežným silikónom.
Zazimovanie nadzemného bazéna: Detský bazén (napríklad od spoločnosti Bestway) a bazény Quick Up sa zvyčajne rozkladajú na začiatku jesene, ale ostatné nadzemné bazény zostávajú v záhrade počas celého chladného obdobia. Ak chcete zabezpečiť, aby ste si aj v budúcom roku mohli užívať svoj súkromný bazén, mali by ste ho správne zazimovať.
- Odstráňte rebrík.
- Upravte hodnotu pH, vyfiltrujte a vyčistite bazén.
- V prípade potreby môžete pridať prostriedok na zazimovanie na zníženie usadenín vodného kameňa.
- Znížte hladinu vody aspoň desať centimetrov pod zberač nečistôt, aby zberač a rúrky v zime nepoškodil mráz.
- Zatvorte všetky trysky, potrubia a čerpadlá a vypustite ich. Demontujte čerpadlo, vyčistite ho a skladu
- Bazén zakryte plachtou.
Odporúča sa pravidelné čistenie pomocou podberáka.
5. Zaobstaranie nadzemného bazéna: Výpočet nákladov
Ak uvažujete o bazéne na vlastnej záhrade, nezabudnite, že pri mnohých modeloch treba do výpočtu zahrnúť nielen kúpnu cenu, ale aj ročné náklady na údržbu. Nižšie nájdete približný zoznam nákladov, s ktorými musíte počítať v súvislosti s rôznymi bazénmi:
Kúpa | Príslušenstvo a iné náklady | Údržba* (ročné náklady) | |
---|---|---|---|
Detské bazény | 10 – 50 € | Kryt (od 10 €) | < 10 € |
Bazény Quick Up | 50 – 200 € | Podberák, vanička na nohy | ~10 – 50 € (výmena vody) |
Bazény s konštrukciou | 100 – 1000 € | Čerpadlo alebo filtračné zariadenie, chemické čistiace prostriedky | ~50 – 150 € (chlór, výmena vody, elektrina pre filtračné zariadenie) |
Bazény s oceľovými stenami | 400 – 2000 € | Filtračné zariadenie, chemické čistiace prostriedky, kryt | ~100 – 200 € (chlór, výmena vody, čistenie, elektrina pre filtračné zariadenie) |
Zabudované bazény | 1500 – 10000 € | Čerpadlo a filtračné zariadenie, chemické čistiace prostriedky, kryt, náklady na zemné práce, základ | ~500 – 1000 €** (čistenie, chlór, výmena vody, elektrina pre filtračné zariadenie) |
*S priemerným využitím približne 50 dní v roku
**Nevykurovaný bazén – ak je bazén vykurovaný, náklady sú omnoho vyššie
V prípade zabudovaného bazéna vám môžu vzniknúť ďalšie náklady, napríklad: Protiprúdový systém, tepelné čerpadlo, prístupové schodíky atď.
6. Často kladené otázky
Kedy môžem postaviť bazén?
Zabudované bazény sa nerozkladajú ani v zimných mesiacoch, a preto sa môžu používať po celý rok – za predpokladu, že sú vyhrievané. Nafukovacie bazény by sa spravidla nemali stavať do konca mája po ľadových svätcoch. Voda sa dostatočne zohreje s prvými slnečnými lúčmi.
Ako a kedy zazimovať bazén?
V septembri/októbri by sa mali detské bazény a bazény Quick Up úplne rozložiť, vyčistiť a uskladniť na suchom mieste bez mrazu. Bazény s oceľovými stenami a zabudované bazény sa musia zazimovať: Rebrík, čerpadlo a ostatné príslušenstvo vyberte z bazéna. Následne znížte hladinu vody o niekoľko centimetrov. Odporúča sa tiež pridať prostriedok na zazimovanie a zakryť bazén plachtou alebo podobne.
Koľko stojí bazén?
Náklady na bazén sa líšia natoľko, že si na svoje príde aj ten najmenší rozpočet. Pre malé deti zvyčajne postačuje detský bazén. Takéto modely môžete získať už za desať eur. Ak máte obmedzený rozpočet, pre väčšie deti a dospelých je vhodný bazény Quick Up od spoločnosti Intex. Ak chcete do vlastného bazéna investovať o niečo, môžete sa rozhodnúť pre bazén s rámom alebo oceľovými stenami. Cena takýchto modelov sa zvyčajne začína na 200 eurách. Pozor: Rovnako ako v prípade luxusnej verzie zabudovaného bazéna, aj tu budete musieť počítať s nákladmi za údržbu.
Ako môžem opraviť diery v nadzemnom bazéne?
Umiestnite kus baliacej pásky – veľkosť závisí od veľkosti otvoru – lepiacou stranou smerom nahor na pevný povrch. Teraz na pásku natlačte trochu stavebného silikónu z pištole s kartušou. Následne silným tlakom prilepte baliacu pásku na otvor. Po cca 24 hodinách by mal silikón vytvrdnúť.
Aké podmienky sú potrebné na umiestnenie bazéna?
Bazén musí byť vždy umiestnený na rovnom povrchu, inak sa môže „posúvať“. Nikdy bazén nestavajte v blízkosti svahu, pretože hrozí nebezpečenstvo skĺznutia alebo dokonca prevrátenia. Takisto sa uistite, že dno je pevné – inak môže dôjsť k prerazeniu spodnej časti bazéna *ostrými kameňmi alebo voľným pieskom. Bazén umiestnite na slnečné miesto, aby sa voda rýchlo zohriala.
Čo môžem urobiť so zakalenou vodou?
Najprv skontrolujte, či je hodnota pH vody v bazéne v rozmedzí 7,0 – 7,4. Následne by ste mali pridať naraz veľké množstvo chlóru, aby ste vodu zbavili baktérií. Na to sú vhodné chlórové tablety alebo granulát, ktoré sa rozpúšťajú vo vode. Na tento krok si prečítajte návod na používanie bazéna a zistite, aké dávkovanie by ste mali použiť. Následne zapnite filtračné zariadenie a nechajte ho v prevádzke jeden až dva dni – tak sa bazén zbaví aj zvyšných baktérií.
Ako môžem vytvoriť bezpečný bazén pre svoje deti?
Vlastný bazén v záhrade prináša úľavu počas horúcich letných dní, ale skrýva aj mnohé nebezpečenstvá – najmä pre malé deti, ktoré môžu v neopatrnej chvíli spadnúť do bazéna.
- Zamknite dvere do záhrady, aby sa deti nemohli dostať k bazénu bez dozoru.
- Ak máte detský bazén, každý večer ho vypustite.
- Nainštalujte osvetlenie, aby nikto v tme náhodou nespadol.
- Odstráňte z bazéna všetky hračky – dieťa sa ich tak nemôže pokúsiť vyloviť a spadnúť do bazéna.