
Notebooky: Mobilné a výkonné
Či už ide o mobilnú prácu alebo multimediálnu zábavu – s notebookom ste vždy dokonale vybavení. Aký notebook je pre vás ideálny, závisí od činností, na ktoré ho chcete používať.
1. Notebooky – funkcie a výhody
Výkon mnohých notebookov sa medzičasom natoľko zvýšil, že ich môžete používať ako náhradu za stolové počítače. Prenosné počítače majú v porovnaní s nimi niekoľko výhod:
Notebooky vám poskytujú najväčšiu možnú mobilitu, pretože s nimi máte všetky digitálne vzdelávacie alebo pracovné dokumenty vždy pri sebe. Môžete tak dobre využiť čas dochádzania do práce a počas služobných ciest. Ak používate notebook na pevnom pracovisku a na cestách, nie je potrebné synchronizovať údaje zo stolového počítača do mobilného zariadenia.
Notebooky sú však čoraz obľúbenejšie aj v domácnostiach, pretože zaberajú málo miesta a keď sa nepoužívajú, môžete ich priestorovo úsporne uskladniť. Navyše vás nerušia žiadne káble a nie ste závislí od napájacích prípojok, čo zvyšuje flexibilitu: Práca na balkóne alebo terase je príjemnou zmenou a rozvíja tvorivý potenciál.
1.1 Uhlopriečka obrazovky
Uhlopriečka obrazovky je rozhodujúcim faktorom pri určovaní veľkosti notebooku a udáva sa v palcoch. V nasledovnej tabuľke nájdete najbežnejšie hodnoty a ich prepočet na centimetre.
Palce | Centimetre | Palce | Centimetre |
---|
10,1 | 25,7 | 15,6 | 39,6 |
11,6 | 29,5 | 16,1 | 40,9 |
12,5 | 31,8 | 17 | 43,2 |
13,3 | 33,8 | 17,3 | 43,9 |
14 | 35,6 | 19 | 48,3 |
15,4 | 39,1 | 21 | 53,3 |
Veľké displeje okliešťujú vašu mobilitu a flexibilitu kvôli hmotnosti a spotrebe energie takýchto modelov. Sú síce ideálne na použitie na pevnom mieste (doma alebo v kancelárii), ale sú menej vhodné na použitie na cestách. Upozorňujeme, že rozlíšenie tu zohráva dôležitú úlohu: Rozlíšenie by nemalo byť menej ako 1920 x 1080 pixelov (= Full HD). Viac informácií o tejto téme nájdete v časti 2.1.
1.2 Typy notebookov
Ktorý notebook je pre vás tou správnou voľbou, závisí od toho, na čo chcete zariadenie primárne používať. Ak používate notebook ako náhradu stolného počítača a pozeráte na ňom aj filmy alebo seriály, potrebujete oveľa výkonnejší hardvér než tí, ktorí notebook používajú najmä na surfovanie po internete alebo vykonávanie jednoduchých úloh. Veľkosť obrazovky by tiež mala byť v súlade s primárnym účelom: Maximálny pôžitok z filmu a hry vo vysokom rozlíšení si vyžadujú väčší displej ako internetový výskum alebo jednoduché aplikácie balíka Office.
Prvou pomôckou pri výbere sú rôzne podtypy notebookov, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami a vybavením. V zásade tu nájdete notebooky z nasledovných kategórií:
Prenosný počítač
Termín sa používa ako synonymum pre notebook a slúži ako všeobecný termín pre rôzne varianty.
V niektorých prípadoch sa za prenosné počítače považujú len veľké verzie s displejom s uhlopriečkou 15 palcov alebo viac, zatiaľ čo menšie varianty sa označujú ako netbooky.

Herný notebook
Spravidla fungujú herné notebooky ako alternatíva k stolnému počítaču a na cestách sa používajú len vo výnimočných prípadoch. Sú určené najmä pre osoby, ktoré bývajú na rôznych miestach kvôli štúdiu, resp. práci, alebo sú často na cestách; sú ideálne aj na použitie na LAN párty.
Notebooky sa vyznačujú veľkým displejom a majú vysokú hmotnosť kvôli nainštalovanému hardvéru. Z dôvodu ich obrovského výkonu sa nachádzajú vo vyššej cenovej kategórii a spotrebujú pomerne veľké množstvo energie. Známe rady herných notebookov ponúkajú aj spoločnosti Razer (Razer Blade), Acer (Acer Predator) a HP (Omen by HP).
Ako dočasná náhrada za herný počítač alebo na hranie hier menej náročných na výkon postačí kúpa bežného notebooku s dobrým výkonom.

Subnotebook
Tieto prenosné počítače sú malé, ale výkonné. Vďaka veľkosti displeja do 15 palcov sú ideálne na učenie a prácu na cestách. Často majú zmenšenú klávesnicu a nemajú optickú mechaniku. Vďaka vysokému výkonu a štíhlemu dizajnu ich nájdete vo vyššej cenovej kategórii.
Subnotebook sa často označuje aj ako ultrabook: Pôvodne išlo o mimoriadne tenký, ľahký a výkonný notebook, ktorý bol vybavený procesormi Intel a musel spĺňať aj ďalšie požiadavky (napríklad na výkon batérie). Príkladom subnotebookov alebo ultrabookov sú HP Spectre Folio 13, Lenovo ThinkBook 13s alebo Acer Swift 3.

Netbook
Netbooky majú malé rozmery (10 – 12 palcov) a výkon. Sú určené na jednoduché aplikácie balíka Office a surfovanie po internete, preto sú vybavené plnohodnotnou klávesnicou a funkčným touchpadom.
Jednou z hlavných vlastností netbookov je absencia optickej mechaniky a ich kúpa je zvyčajne pomerne lacná.

Zariadenie 2 v 1
Hybridy ponúkajú maximálnu mobilitu – môžete ich používať ako notebook alebo tablet.
Zariadenia 2 v 1 sú k dispozícii v dvoch verziách: Displej môžete buď otočiť a zložiť o 360 stupňov (konvertibilný notebook, napríklad Lenovo Yoga C930) alebo ho môžete odpojiť a pripevniť podľa ľubovôle (notebook s odpojiteľným displejom ako Microsoft Surface Book 2). Niektoré modely môžete upevniť aj v polohe na státie a/alebo v polohe stanu. Takéto modely nájdete v strednej a vyššej cenovej kategórii, okrem iného od výrobcov ako HP, Dell a Lenovo.

Jednotlivé pojmy nie sú založené na pevných definíciách, preto nie je vždy možné presne rozlíšiť jednotlivé podtypy notebookov.
2. Vybavenie notebooku
Hardvér notebookov nie je možné neskôr vymeniť, resp. len s ťažkosťami. Zatiaľ čo v stolnom počítači môžete vymeniť jednotlivé komponenty, aby spĺňali požiadavky novej počítačovej hry, hardvér notebooku zvyčajne zostáva rovnaký od jeho zakúpenia. Presne si preto overte, aké vybavenie potrebujete.
2.1 Monitor
Na rozdiel od stolného počítača je obrazovka notebooku neoddeliteľnou súčasťou zariadenia – jej vlastnosti pomáhajú určiť ideálne použitie:
Ak používate notebook najmä na cestách, odporúčame uhlopriečku obrazovky do 14 palcov. Na aplikácie balíka Office je to úplne postačujúce a bez problémov zvládnete aj príležitostné streamovanie.
Naopak, notebooky, ktoré slúžia ako náhrada stolného počítača, by mali mať čo najväčšiu uhlopriečku obrazovky 17 až 21 palcov, aby optimálne zobrazovali všetok obsah.
Čím väčší je displej, tým dôležitejšie je rozlíšenie: Rozlíšenie Full HD (1920 x 1080 pixelov) sa považuje za minimálny štandard pre všetky varianty, ktoré sa používajú predovšetkým na prehrávanie médií, hranie hier alebo úpravu obrázkov.
Niektorí výrobcovia ponúkajú notebooky vo vyššej cenovej kategórii, ktoré majú v určitých verziách rozlíšenie 4K 3840 x 2160 pixelov. Príkladom je notebook Dell Precision 7530, HP Spectre x360 a herný notebook Razer Blade 15, ktorý je navyše vybavený dotykovou obrazovkou.
Tip: Ak chcete notebook často používať v exteriéri, odporúčame vám matný displej – na rozdiel od lesklých variantov neodráža svetlo. Lesklé obrazovky síce zobrazujú obsah s väčším kontrastom a intenzitou, ale len pri tmavých svetelných podmienkach. Slnečné žiarenie alebo svetlo môžu výrazne zhoršiť viditeľnosť.
2.2 Doplnkový hardvér
Notebook ponúka oveľa menej možností aktualizácie a konverzie ako stolný počítač. Najmä pri nasledovných hardvérových komponentoch by ste mali starostlivo skontrolovať, či spĺňajú vaše potreby.
Procesor
- Procesor zodpovedá za výkon notebooku
- Štandard pre všestranné notebooky: Procesor so 4 jadrami a taktovacou frekvenciou aspoň 2,2 GHz
- Odporúčané hodnoty na hranie hier a komplexné grafické aplikácie: 6 – 8 jadier a taktovacia frekvencia od 3,6 GHz
- Známe procesory: Intel Core i7, Intel Core i9 alebo mobilný procesor AMD Ryzen
- Dôležitý faktor pre výkon a rýchlosť práce počítača
Operačná pamäť
- Na zložitejšie úlohy ako aplikácie balíka Office a internetové aplikácie: aspoň 8 GB RAM
- Na hranie moderných hier: odporúčaná hodnota 16 – 64 GB RAM
- Minimálne DDR3 ako polovodičová pamäť, v ideálnom prípade DDR4 (aktuálnejšia a výkonnejšia)
Grafická karta
- Grafická karta zodpovedá za správne zobrazenie grafických efektov
- Grafická karta nie je relevantná na spracovanie textu a kancelárske činnosti
- Veľká pamäť grafickej karty (4 – 8 GB) je dôležitá na hranie a náročné úpravy obrázkov
- Známi výrobcovia: Nvidia (Modely GeForce) a AMD (modely Radeon)
- Dokovacia stanica eGPU: externé puzdro pre mimoriadne výkonnú grafickú kartu, ktorá je k notebooku pripojená napríklad cez Thunderbolt 3
Pevný disk
- Miesto uloženia súborov, ako sú obrázky, hudba, programy a filmy
- Netbooky majú zvyčajne nízku kapacitu od 64 do 512 GB
- Čím viac údajov, tým väčšiu kapacitu potrebujete: Pevný disk notebooku sa zvyčajne nedá vymeniť (laikmi), preto by ste si mali vybrať notebook s dostatočnou kapacitou úložiska. Niektoré modely sú vybavené dvoma pevnými diskami: jeden disk je rýchly s nízkou kapacitou do 512 GB (SSD) a druhý pomalší s vysokou kapacitou od 1000 GB (HDD). Notebooky na intenzívne používanie médií a ukladanie majú 2000 – 4000 GB.
2.3 Prípojky a rozhrania
Na pripojenie notebooku k rôznym zariadeniam a používanie všetkých jeho funkcií bez obmedzenia by mal mať množstvo prípojok, slotov a rozhraní.
USB
- Univerzálna sériová zbernica
- Rozhranie pre periférne zariadenia (napríklad myš, klávesnica, tlačiareň, kamera a externý pevný disk)
- Notebook by mal byť vybavený aspoň 3 až 4 USB portami (rozmiestnenými na ľavej a pravej strane)
- USB 3.2 Gen 2 (predtým známe ako USB 3.1 Gen 2) ako odporúčaný štandard
HDMI, DVI a Thunderbolt 3
- Prípojka DVI na bezstratový prenos obrazových signálov do monitorov počítača, vysielačov a televízorov
- Prípojka HDMI na bezstratový prenos obrazu a zvuku do monitorov počítača, vysielačov a televízorov vo vysokom rozlíšení HD kvality, aktuálna verzia: HDMI 2.0b (ponúka plynulejší prenos ako jeho predchodca HDMI 2.0a)
- Thunderbolt 3 ako rýchla a všestranná alternatíva k USB, HDMI a iným štandardom
Sloty na karty a (W-)LAN
- Sloty na čítanie kariet SD (používané napríklad v digitálnych fotoaparátoch, mobilných telefónoch a smartfónoch)
- WLAN: IEEE 802.11ac ako odporúčaný štandard
- LAN: Slot pre ethernetový kábel na pripojenie k miestnej sieti
Vďaka väčšiemu počtu prípojok notebooku nepotrebujete tak často adaptér.
2.4 Softvér
Tak ako každý stolný počítač, aj notebook potrebuje softvér na svoje fungovanie – základ tvorí operačný systém. Slúži ako prepojenie medzi hardvérom a softvérom, ako sú kancelárske činnosti, programy na úpravu obrázkov a hry. Funkčnosť zariadenia zabezpečujú aj ovládače a firmvér.
Pred kúpou notebooku skontrolujte, ktorý softvér je súčasťou balenia a ktorý je potrebné zakúpiť samostatne.
Operačný systém
- Systém je predinštalovaný vo väčšine notebookov
- Aktualizácia na vyššiu verziu je zvyčajne možná za poplatok (napríklad zo systému Windows 10 Home na Windows 10 Pro)
- Z bezpečnostných dôvodov používajte aktuálny operačný systém
Ovládač
- Ovládač je dôležitý pre správne fungovanie hardvéru (napríklad grafickej karty, zvukovej karty a touchpadu)
- Prípojka HDMI na bezstratový prenos obrazu a zvuku do monitorov počítača, vysielačov a televízorov vo vysokom rozlíšení HD kvality
Balík Office
- Balík je dôležitý na základné spracovanie textu, výpočty a prezentácie
- Skúšobná verzia balíka Microsoft Office je predinštalovaná na notebookoch s operačným systémom Windows
- Plnú verziu je zvyčajne potrebné zakúpiť dodatočne
- Existujú aj bezplatné alternatívy, ale s menším množstvom funkcií (napríklad LibreOffice a Apache OpenOffice)
Bezpečnostný softvér
- Systém Windows obsahuje bezpečnostné funkcie, ako je firewall a antivírusový softvér
- Bezpečnostný softvér od externých poskytovateľov je zvlášť bezpečný a s mnohými možnosťami nastavenia
2.5 Vstupné zariadenia a doplnky
Notebooky majú klávesnicu, ktorá je pevne zabudovaná v spodnej časti. Okrem toho majú notebooky touchpad, ktorý slúži ako náhrada myši a reaguje na pohyby prstov. Týmto spôsobom môžete vykonávať kliknutia a dvojkliknutia a môžete ho použiť aj na posúvanie, niekedy aj na priblíženie.
Klávesnica | Touchpad |
---|
Zabezpečte slovenské rozloženie („QWERTZ“), dostatočnú veľkosť a výšku tlačidiel | Vyžaduje sa rýchla a presná reakcia |
Číselný blok na menších notebookoch takmer vždy chýba | Výhodou je, že špeciálne časti disponujú špeciálnymi funkciami |
Dôležité: Tlačidlo Fn pre ďalšie funkcie | Deaktivácia touchpadu je možná, čo oceníte pri pripojení externej myši |
Osvetlené klávesy a detailný touchpad uľahčujú ovládanie notebookov.
Ďalšie vybavenie notebookov:
Mechanika
- Najmä malé notebooky, ako sú netbooky, len zriedkavo disponujú optickou mechanikou
- Notebooky so zameraním na prehrávanie multimédií by mali mať mechaniky DVD a Blu-ray
Kamera
- Kamera je určená na videohovor a rozhovory
- Možnosť identifikácie prostredníctvom videa
- Na väčšine notebookov je kamera integrovaná v hornom okraji obrazovky
Osvetlenie klávesnice
- Ideálne na použitie v tmavých svetelných podmienkach
- Jas je zvyčajne nastaviteľný
- Osvetlenie možno zapnúť kombináciou s klávesom Fn
3. Batérie do notebooku
Notebooky majú lítium-iónovú batériu. V porovnaní so zastaranými verziami (napríklad nikelkadmiové batérie) majú oveľa dlhšiu životnosť. Batérie sa takisto spájajú s nižším nebezpečenstvom pamäťového efektu, ktorý vedie k závažnej strate kapacity. Je to dôležité najmä preto, že nie všetky batérie notebookov sa dajú vybrať.
3.1 Predĺženie životnosti a doby prevádzky
Hoci sa moderné nabíjateľné batérie považujú za pomerne odolné a ponúkajú mnoho výhod, ich životnosť je obmedzená na približne päť rokov. To už má spravidla za následok straty kapacity.
Životnosť lítium-iónovej batérie môžete predĺžiť pomocou nasledovných tipov:
- Batériu úplne nevybíjajte ani nenabíjajte: Úroveň nabitia by nemala klesnúť pod 10 % ani dosiahnuť viac ako 90 %
- Používajte len nabíjačky určené predajcom
- Vyhýbajte sa teplotám nad 40 °C Odporúčaná teplota v miestnosti 20 – 25 °C (počas prevádzky)
Upozornenie: Každá batéria vydrží len obmedzený počet nabíjacích cyklov – podľa možnosti sa preto vyhnite zbytočnému alebo častému nabíjaniu. Optimalizácia životnosti batérie prispieva aj k dlhšej funkčnosti zariadenia na uskladnenie energie.
Poradíme vám, ako môžete dosiahnuť čo najdlhšiu dobu prevádzky:
1. Aktivácia režimu úspory energie | 2. Odstránenie nepotrebných komponentov |
---|
Režim úspory energie možno vybrať na väčšine notebookov | Periférne zariadenia a nepoužívané pamäťové médiá odstráňte (CD/DVD/Blu-ray, pamäťové karty a USB kľúče, myš a tlačiareň) |
Jas obrazovky sa zníži o príslušnú hodnotu | Vypnutie reproduktorov takisto ušetrí energiu |
Ak sa zariadenie nepoužíva, po určitom čase sa automaticky vypne | |
Tip: Ak notebook používate často na cestách, zvážte kúpu náhradnej batérie – v prípade potreby sa tak môže zdvojnásobiť dobu prevádzky zariadenia. V závislosti od vybavenia a príslušných aplikácií je odporúčaná doba prevádzky 8 – 12 hodín.
3.2 Optimálne skladovanie
Ak sa batéria nebude dlhší čas používať, jej správne uskladnenie je rozhodujúce na zabezpečenie jej funkčnosti aj po uplynutí tejto doby. Rýchlosť samovybíjania, ktorá je prirodzeným procesom pri skladovaní, výrazne závisí od teploty okolia. Dbajte na nasledovné:
- Batériu skladujte oddelene od notebooku
- Na zabránenie skratu oblepte póly izolačnou páskou
- Batériu nenabíjajte úplne: optimálne podmienky skladovania sú pri úrovni nabitia 50 – 70 %
- Ideálne podmienky: suché prostredie pri teplote 4 – 10 °C
- Batériu dobite každé 3 – 6 mesiacov
- Zabráňte úplnému vybitiu (= hlbokému vybitiu) – V opačnom prípade sa môže batérie nenávratne poškodiť a predstavovať bezpečnostné riziko
Upozornenie: Lítium-iónové batérie nevyhadzujte do domového odpadu, ale vždy ich odovzdajte na zberných miestach v maloobchodných predajniach alebo v zberných dvoroch. Nefunkčné batérie tak nepredstavujú nebezpečenstvo pre ľudí ani životné prostredie a zároveň sa recyklujú dôležité zdroje.
4. Užitočné príslušenstvo pre notebooky
Ku každému notebooku nájdete praktické príslušenstvo, ktoré uľahčuje jeho používanie a dopĺňa ho v rôznych oblastiach:
Externý pevný disk | Štipcová webová kamera |
---|
 |  |
Disk je ideálny pre malé miesto na pevnom disku v notebooku | Kamera má zvyčajne lepšiu kvalitu ako integrované webové kamery |
Disk by mal by byť ľahký a robustný | Upevnenie v hornej časti obrazovky |
Dbajte na vysokú prevádzkovú rýchlosť | Pohodlné riešenie pre notebooky bez kamery |
Pripojenie cez USB | |
Napájací adaptér do automobilu | Čistiaca súprava |
---|
 |  |
Na nabíjanie batérie notebooku na cestách | Súprava chráni obrazovku |
Adaptér je vhodný najmä na časté mobilné používanie | Súprava je ideálna pre dotykové obrazovky |
| Handrička z mikrovlákna zabraňuje poškriabaniu displeja |
5. Často kladené otázky
Môžem hrať počítačové hry aj na notebooku?
Áno, počítačové hry môžete hrať na väčšine notebookov. Ak si chcete užiť moderné hry s prepracovanou grafikou, hľadajte špecializovaný herný notebook. Tieto modely ponúkajú predovšetkým mimoriadne výkonné komponenty:
- Rýchly viacjadrový procesor
- Veľká pracovná pamäť
- Výkonná grafická karta
V prípade potreby môžete pri výbere zariadenia porovnať systémové požiadavky požadovanej hry s hardvérom notebooku.
Ktorý notebook je najlepší počas štúdia na univerzite?
Notebooky na štúdium na univerzite by mali byť kompaktné a ľahké, aby ste ich mohli ľahko prenášať v batohu alebo taške: Zariadenia s uhlopriečkou obrazovky menšou ako 15 palcov sú v tomto ohľade ideálnou voľbou.
Rovnako si môžete vybrať zariadenie 2 v 1, ktoré je dostupné v dvoch verziách: Konvertibilný notebook sa dá premeniť na tablet s klávesnicou, ktorú môžete otáčať takmer o 360 stupňov, zatiaľ čo pri notebookoch s odpojiteľným displejom môžete odpojiť klávesnicu. V oboch prípadoch je obrazovka dotyková, takže na ňu môžete zaznamenávať napríklad ručne písané poznámky a anotácie.
Môžem notebook aktualizovať?
Aktualizácia je možná pri mnohých notebookoch, najmä pri modeloch s operačným systémom Windows. K vymeniteľným komponentom patrí aj:
Môj notebook sa veľmi rýchlo zahrieva – čo s tým môžem urobiť?
Zvlášť ploché a/alebo výkonné notebooky majú tendenciu rýchlo sa zahrievať – najmä počas výpočtovo náročných úloh. To je do istej miery normálne.
Ventilátor notebooku však môže byť tiež zaprášený. Vypnite zariadenie a opatrne vysajte otvory vysávačom. Niektoré notebooky sú výrobcom vybavené programom na čistenie ventilátora. Ten sa nastaví na veľmi rýchlu rotáciu, ktorá striasa prilepené prachové častice. Riešením môžu byť aj stojany a chladiče na notebooky, ktoré sú k dispozícii pre všetky veľkosti.
Môžem používať notebook aj v exteriéri?
Vďaka svojej mobilite umožňujú notebooky flexibilnú prácu na terase alebo balkóne. Ak plánujete svoj nový notebook často používať v exteriéri, odporúčame vám zaobstarať si model s matnou obrazovkou. Lesklé obrazovky nie sú na tento účel príliš vhodné, pretože nepríjemne odrážajú svetlo, a tým zhoršujú výhľad.