Obsah
Cíťte sa doma dobre: Nábytok
Pri navrhovaní interiéru zohráva výber nábytku významnú úlohu. Poradíme vám, ako vytvoriť harmonický celkový obraz vášho domova a na čo by ste mali myslieť pri kúpe nábytku.
1. Aký typ zariadenia sa vám hodí?
Pri zariaďovaní domácnosti si môžete vybrať z takmer nekonečného množstva rôznych štýlov. Štýly často ovplyvňujú rôzne regióny sveta. Predstavíme vám niekoľko obľúbených štýlov bývania.
Koloniálny štýl
Pripomína minulosť a zmysel pre dobrodružstvo: Koloniálny štýl preberá prvky z obdobia, keď Európania kolonizovali exotické krajiny v zámorí a Afrike.
Materiály:
- Tmavé exotické drevo
- Koža
Farby:
- Hnedé tóny
- Výrazné farby ako žltá, oranžová alebo zelená
Nábytok:
- Kožené pohovky a kreslá
- Skrine a komody z tmavého dreva
- Staré kufre
- Barové stoly a skrinky
- Starožitnosti
Stredomorský štýl
Tento štýl sa inšpiroval životom v krajinách pri Stredozemnom mori. Slnko Talianska, temperament Španielska a teplo Grécka sa pretavujú do nábytku a doplnkov.
Materiály:
- Prírodné drevo
- Terakota
- Ľan
- Lyko a ratan
- Dlaždice
- Mramor
Farby:
- Terakotové tóny
- Teplé farby ako oranžová, červená, žltá alebo marhuľová
- Prírodné tóny
- Modré tóny
Nábytok:
- Ratanový nábytok všetkých druhov
- Drevený nábytok
- Stoly s dlaždicami
Vidiecky štýl
Štýl inšpirovaný anglickým vidiekom a francúzskym Provensálskom vnesie do vášho domova veľa romantiky. Svetlé, jemné farby a nádych shabby chic sa stretávajú s čistou nostalgiou.
Materiály:
- Lakované drevo, často s patinou
- Plech a kov
- Ľan
- Koža
- Keramika
Farby:
- Biela a béžová
- Pastelové farby
- Prírodné tóny
- Kvetinové vzory
Nábytok:
- Čalúnený nábytok
- Lakovaný drevený nábytok
- Starožitnosti
- Vitríny a komody
Námornícky štýl
Štýl prináša čerstvý vánok do vašich štyroch stien: Námornícky štýl bývania vychádza zo zariadenia domov na pobreží. Či už ide o Severné more, Baltské more alebo Cape Cod na pobreží Atlantického oceánu – pláž a more tu hrajú ústrednú úlohu.
Materiály
- Drevo, najlepšie naplavené drevo
- Mušle, piesok
- Kamene
Farby:
- Prírodné tóny
- Biela, (tmavo)modrá a červená
Nábytok:
- Drevený nábytok so stopami opotrebovania
- Drevené debny
- Prvky z námorníctva: Kotvy, kormidlá atď.
- Plážové koše
Škandinávsky štýl
Cíťte sa všade dobre: To znamená dánske slovo „hygge“, ktoré je charakteristické aj pre škandinávsky štýl života. V jednoduchosti nábytku sa odráža pokoj a pohoda severských krajín.
Materiály:
- Škandinávske drevo, napríklad smrek alebo borovica
- Textílie ako bavlna a ľan
- Porcelán
- Sklo
Farby:
- Biela
- Prírodné tóny
- Pastelové farby
- Červená a tmavomodrá
Nábytok:
- Jednoduché pohovky
- Drevené stoly
- Látkové alebo drevené postele svetlých farieb
2. Nábytok podľa izieb
Keďže každá miestnosť vo vašej domácnosti je zvyčajne určená na iný účel, potrebujete do nej aj iné kusy nábytku.
2.1 Kuchyňa a jedáleň
Kuchyne často tvoria srdce domácnosti. Celá rodina sa stretáva najmä v kuchyni, kde sa nachádza aj jedálenský kút. Väčšina kuchýň pozostáva z kuchynskej linky, varnej dosky a chladničky.
Nezáleží na tom, či je váš jedálenský kút v kuchyni alebo v samostatnej miestnosti, tu vám prinášame zopár rád, ktoré by ste pred kúpou mali zvážiť:
- Koľko osôb by sa malo zmestiť za stôl?
- Chceli by ste jedálenský kút rozšíriť pri špeciálnych príležitostiach? V takom prípade by ste si mali vybrať stôl s funkciou rozkladania alebo rozťahovania. Vďaka tomu môžete zväčšiť alebo zmenšiť veľkosť stola podľa potreby.
- Aký vysoký by mal byť stôl? Dôležité je, aby vybrané stoličky umožňovali pohodlné sedenie pri stole. Pri priemernej výške jedálenského stola 74 centimetrov by výška sedadla mala byť približne 45 centimetrov.
- Ktoré a koľko stoličiek potrebujem? Tu je potrebné zohľadniť šírku stoličiek. Na pohodlné stolovanie vedľa seba počítajte na každú stoličku s 60 cm dĺžky stola. Prípadne môžete použiť aj lavičky.
Celá rodina sa zíde pri jedálenskom stole.
Ďalší nábytok, ktorý by ste mali zvážiť do jedálne alebo kuchyne, sú bufetové skrinky a vitríny. Môžete tu uložiť jemný porcelán alebo ich použiť ako ďalší úložný priestor na každodenný riad.
2.2 Obývačka
Obývačka je ďalším miestom stretnutia rodiny. Keď ste doma, pravdepodobne tu trávite najviac času, a preto by miestnosť mala byť zvlášť útulná. Dôležitá je harmonická atmosféra a vybavenie podľa vášho vkusu. V tejto časti sa dozviete, čo by ste mali zohľadniť pri zariaďovaní obývačky.
Pohovky a kreslá
Najmä nábytok na sedenie by mal byť veľmi pohodlný. Či už ide o sedaciu súpravu alebo gauč a kreslo – pohodlné sedenie je nevyhnutné na príjemné večerné sledovanie televízie.
Pohovky v tvare písmena L sú mimoriadne obľúbené na zariadenie obývačky.
Pred kúpou nábytku na sedenie do obývačky by ste mali zvážiť tieto body:
- Aký materiál a farba sa hodia k zvyšku interiéru? Pri pohovkách a kreslách do obývačky si môžete vybrať z materiálov koža, umelá koža, zamat, menčester alebo plátno. Pre pohovku sa zvyčajne odporúča neutrálna farba, ale môžete z nej urobiť aj pútavý prvok, ktorý bude kontrastovať s ostatným nábytkom.
- Zvážte priestor, ktorý máte doma k dispozícii. Presne si zmerajte plochu, kde má byť pohovka umiestnená. Ak vám nestačí sedacia súprava, môžete pridať aj menšiu pohovku s kreslami a taburetkami.
Rozkladacie pohovky sú ideálnou alternatívou k posteli pre hostí. Stačí niekoľko jednoduchých krokov a z pohovky sa stane pohodlné miesto na spanie. Ak plánujete rozkladaciu pohovku používať často, vyberte si model s bežným integrovaným matracov. Vďaka tomu zaručíte vysokú úroveň komfortu spánku aj na pohovke. Na týchto modeloch môžu zvyčajne spať aj dve osoby.
O príjemné noci sa postará rozkladacia pohovka s integrovaným matracom.
Konferenčné stolíky
Konferenčný stolík sa zvyčajne umiestňuje pred pohovku. Ponúka miesto na občerstvenie a nápoje, ako aj na diaľkové ovládanie. Dbajte na to, aby konferenčný stolík ladil s farbou vašej sedacej súpravy. Konferenčné stolíky majú zvyčajne nižšie nohy ako bežné stoly, pretože sú prispôsobené výške sedadla pohovky.
Obývacie steny
Skriňové steny už dávno nie sú ťažkými žrútmi priestoru: spravidla sú veľmi precízne vypracované a dokonale sa integrujú aj do menších obytných priestorov. Často sa skladajú z jednotlivých prvkov, a preto sa môžu ľubovoľne meniť. Mnohé nástenné skrinky majú príborník a samostatné vitríny a komody.
Na rozdiel od skrinky pod TV obývacia stena ponúka nielen priestor pre televízor a príslušenstvo, ale aj dostatok úložného priestoru na DVD alebo knihy. Zberateľské predmety alebo starožitný porcelán môžete vystaviť aj vo vitrínach so sklenenými tabuľami. Poriadok do zbierky médií vnesú aj špeciálne police na DVD, Blue-Ray alebo CD.
Výhoda: Ak si vyberiete kompletnú skriňovú stenu, všetky prvky do seba dokonale zapadajú. K skriňovej stene môžete dokúpiť aj ďalšie kusy nábytku z rovnakej série výrobkov, aby ste si mohli nábytok podľa potreby rozšíriť.
Moderná obývacia stena z viacerých prvkov
2.3 Spálňa
V spálni zohráva hlavnú úlohu posteľ. Miestnosť by sa mala stať vaším útočiskom, kde sa pohodlne vyspíte. Ak nemáte samostatnú šatňu, zvyčajne si oblečenie nechávate v spálni. V spálni preto často nájdeme skriňu a komodu. Okrem postele sú v spálni aj nočné stolíky a skrinky.
Nábytok do spálne by mal zodpovedať vášmu štýlu.
Postele
Pohodlie postele je na prvom mieste. O pohodlie sa postará najmä matrac a lamelový rošt. Svoju úlohu zohráva aj veľkosť: Podľa toho, či chcete posteľ používať sami alebo v páre, si môžete vybrať jednolôžkovú alebo manželskú posteľ. Posledný spomínaný model nájdete v rôznych šírkach od 1,40 – 1,80 metra.
Skrine
Dôležitým prvkom vybavenia spálne je aj šatník. Tieto aspekty by ste mali zohľadniť pri nákupe:
- Čo najviac úložného priestoru: V šatníku si často musí nájsť miesto nielen oblečenie a obuv, ale aj posteľná bielizeň, uteráky a tašky.
- Ak je vo vašej spálni málo miesta, mali by ste uprednostniť model s posuvnými dverami. Tým môžete skrátiť vzdialenosť od postele.
- O väčší poriadok v menšom modeli šatníka sa postarajú prídavné prvky, ako sú police, vešiaky na nohavice, vnútorné zásuvky alebo držiaky na opasky a kravaty.
- Ak oblečenie radšej vešiate, hľadajte šatník s dvoma tyčami na oblečenie. Ak naopak uprednostňujete skladanie oblečenia, odporúčame vám skrine s mnohými poličkami. Zásuvky slúžia na uloženie spodnej bielizne a ponožiek.
- V prípade modelov šatníkov bez zásuviek môžete vniesť poriadok do priestoru buď pomocou dodatočnej komody, alebo pomocou voľných boxov vo vnútri skrine.
2.4 Pracovňa
Ak veľa pracujete doma alebo chcete študovať doma, odporúčame vám zriadiť si samostatnú pracovňu. Okrem dodatočného úložného priestoru na dokumenty, zložky a knihy by sa mal v miestnosti nachádzať písací stôl s vhodnou stoličkou.
Na sústredenú prácu je dôležitý uprataný písací stôl.
Predovšetkým je dôležité, aby ste mali systém a presne vedeli. kde čo nájsť. Najmä počas štúdia sa bez poriadku nezaobídete. Odporúčame vám preto regály a kartotéky s rovnými čiarami, ale to isté platí aj tu: Povolené je to, čo sa vám páči. Na sústredenú prácu sa musíte cítiť pohodlne.
Pri zariaďovaní pracovne dbajte aj na to, aby bola dostatočne osvetlená. Príliš málo svetla vás môže rýchlo unaviť.
Na zabránenie problémom s chrbticou sa odporúča ergonomická pracovná stolička.
2.5 Kúpeľňa
Či už ide o relaxáciu, alebo len na splnenie účelu: Každá kúpeľňa potrebuje správne vybavenie. Pri zariaďovaní je zvlášť dôležitý dostatočný úložný priestor na sprchový gél, uteráky alebo mydlo.
Úložný priestor v kúpeľni môžete vytvoriť pomocou nasledovných prvkov:
- Skrinka pod umývadlo: Keďže priestor pod umývadlom by inak zostal nevyužitý, so skrinkou pod umývadlo neuberiete svojej kúpeľni žiadnu priestorovú kapacitu.
- Zrkadlová skrinka ponúka ďalší úložný priestor: Za prednú časť môžete uložiť výrobky na starostlivosť o chrup, holiace strojčeky alebo kozmetické pomôcky.
- Lavička s dutým vnútrom ponúka dostatok miesta na uteráky alebo toaletný papier a je zároveň sedadlom.
- Ďalšou možnosťou na uloženie kúpeľňových potrieb sú regály, často aj rohové.
Pri výbere nábytku do kúpeľne venujte osobitnú pozornosť materiálom odolným voči vlhkosti.
3. Často kladené otázky
Na čo je potrebné dbať, ak nábytok nakupujem online?
Pri objednávaní nábytku online by ste mali venovať zvýšenú pozornosť týmto bodom:
- Starostlivo si zmerajte miestnosť, ktorú chcete zariadiť. Následne sa riaďte rozmermi výrobcu a skontrolujte, či je v miestnosti dostatok miesta.
- Dbajte na špecifikácie materiálu výrobcu. Zodpovedá materiál ostatnému vybaveniu vašej miestnosti?
- Pred kúpou sa presne informujte, či si nábytok musíte zmontovať sami a či potrebujete pomoc.
- Väčšina online nákupov veľkých kusov nábytku sa doručuje na chodník pred dom. Uistite sa preto, že v čase doručenia ste doma a v prípade potreby si zabezpečte pomocníkov. ktorí nábytok prenesú do bytu.
Ako si môžeme rozumne zariadiť miestnosť?
Na vytvorenie uceleného konceptu bývania sa najprv rozhodnite pre samotný štýl. Všetok nábytok a príslušenstvo by k sebe mali nejakým spôsobom ladiť. Do miestnosti sa odporúča vsadiť ústredný bod. V obývačke to môže byť sedacia súprava, v spálni posteľ – všetok ostatný nábytok je potom umiestnený okolo stredového bodu.