regáloch

Čo by ste mali vedieť o regáloch

Regály sú ideálnym pomocníkom na uloženie predmetov v domácnosti priestorovo úsporným a prehľadným spôsobom. Aké varianty nájdete v ponuke a na čo by ste pri kúpe nemali zabúdať sa dozviete v nasledovnom texte.

1. Varianty regálov

Rovnako ako skrinky a komody, aj regály slúžia na zaistenie poriadku. Varianty nábytku môžete používať aj ako rozdeľovače priestoru: Napríklad obývačku alebo pracovňu môžete rozdeliť na rôzne oblasti. Ďalšou výhodou regálov ako rozdeľovačov priestoru je, že ich môžete uložiť z oboch strán a nemajú zadnú stenu.

Regály ponúkajú veľa úložného priestoru a optimálne využívajú výšku miestnosti. Aký regál je ideálny na jednotlivé účely, závisí od konštrukcie.

Ďalšie prvky regálov

  • Dvierka
  • Presne prispôsobené priehradky pre prepravky
  • Zásuvky
Regály na knihy Nástenné regály
Regál na knihy Nástenný regál
Rohové regály Regály na CD a DVD
Rohový regál Voľne stojaca vysoká stolička Hauck Alpha

1.1 Nástenné regály

Nástenné regály, známe aj ako závesné regály, sa na rozdiel od stojacich regálov nedotýkajú podlahy. Namiesto toho je nábytok priskrutkovaný k stene. Nástenné regály zvyčajne zaberajú málo miesta, a preto sa ideálne hodia do malých bytov. Závesný regál s dekoratívnymi prvkami alebo knihami môže poslúžiť aj ako vizuálny akcent na holých stenách.

Nezabudnite: Vzhľadom na spôsob upevnenia majú nástenné regály len pomerne nízku nosnosť. Stena, ku ktorej sa má regál priskrutkovať, musí zabezpečiť dostatočnú oporu.

1.2 Stojace regály

Stojace regály sú regály, ktoré stoja na podlahe. Okrem modelov, ktoré siahajú tesne pod strop, si môžete vybrať aj z veľkého počtu regálov s polovičnou výškou. Okrem políc môžete ich horný koniec použiť ako odkladaciu plochu. Rohové regály patria takisto k stojacim regálom.

Rebríkové regály Takzvané rebríkové regály tiež patria do kategórie stojacich regálov a môžete ich efektívne umiestniť do všetkých miestností.

Uistite sa, že regál stojí pevne pri stene a že soklové lišty nezasahujú do stojana. Vysoké stojace regály, ktoré majú vysokú nosnosť, môžete tiež priskrutkovať k stene. To oceníte, ak máte v domácnosti malé deti. Modely s polovičnou výškou možno používať aj v kombinácii s vysokými stojacimi regálmi v regálových systémoch.

Výhody stojacich regálov s polovičnou výškou

  • Regál zaberá relatívne málo miesta
  • Regál možno umiestniť aj v miestnosti so šikmým stropom
  • Regály sa zvyčajne nemusia dodatočne upevňovať na stenu
  • Horný koniec možno použiť ako odkladaciu plochu

Najmä v malých bytoch sú rohové police zaujímavým spôsobom, ako využiť čo najviac úložného priestoru. Aj pri tomto type regálov by ste mali dbať na to, aby montáži neprekážali soklové lišty.


Čo sú regálové systémy?

Regálové systémy sú komplexy regálov pozostávajúce z niekoľkých kusov nábytku, ktoré sú navzájom kombinované a niekedy aj priskrutkované. Jednotlivé prvky môžete spravidla ľubovoľne rozmiestniť tak, aby ste mohli regálový systém prispôsobiť podmienkam v miestnosti. V regálových systémoch sa rohové police regály kombinujú so stojacimi regálmi v rôznych výškach.


2. Tipy na montáž nástenných regálov

Pri upevňovaní nástenných regálov môžete postupovať podľa nižšie uvedených pokynov krok za krokom. Montáž voľne stojacich regálov je veľmi podobná: Ak súčasťou dodávky nie je držiak na stenu, môžete si pomôcť uholníkmi. Tie sú priskrutkované k regálu a k stene.

Pokyny krok za krokom na montáž závesných regálov

  1. Pomocou detektoru elektrického vedenia alebo potrubia skontrolujte časť steny na montáž.
  2. Podržte regál alebo držiak pri stene, vyrovnajte ho vodováhou a ceruzkou označte miesta, kde je potrebné vŕtať.
  3. Vyvŕtajte otvory a opatrne do nich kladivom zatĺkajte príchytky.
  4. Regál alebo držiak priskrutkujte na miesto.

Regál v tvare kocky na voľnú montáž Regál v tvare kocky bez zadného panelu

Ak ste si vybrali regál, ktorý nemá výrezy na soklovú lištu, pri mnohých modeloch ich môžete sami vyrezať pomocou priamočiarej píly. Ak je v mieste umiestnenia regálu aj elektrická zásuvka, môžete regál zostaviť bez zadného panelu alebo pomocou vŕtačky vyrezať otvor vhodnej veľkosti.

3. Materiál a starostlivosť

V prípade starostlivosti o regály zohráva rozhodujúcu úlohu materiál. Môžete si vybrať medzi regálmi vyrobenými z

  • dreva
  • plastu a
  • kovu

Kovové a plastové povrchy – vrátane dyhovaného dreva – môžete vyčistiť vlhkou handričkou, na neošetrené masívne drevo by ste nemali používať vodu. Regály z neošetreného masívneho dreva by ste mali v pravidelných intervaloch ošetrovať špeciálnym olejom na drevo, ktorý chráni ich povrch.

4. Často kladené otázky

  • Mám regály pripevniť na stenu?

    Ak je regál veľmi vysoký a skladujete v ňom ťažké predmety, odporúča sa ho priskrutkovať k stene. Tento krok je dôležitý, najmä ak máte v domácnosti malé deti.

  • Čo je potrebné zohľadniť pri regáli, ktorý chcem použiť ako rozdeľovač miestnosti?

    Regály používané ako rozdeľovače miestnosti by mali mať mimoriadne široké plochy na státie a mali by byť vyrobené z ťažkého materiálu, ktorý zabraňuje ich prevrhnutiu.

  • Aká vysoká môže byť hmotnosť predmetov na závesnom regáli?

    To závisí od materiálu police a montáže. Údaje o nosnosti regálu nájdete v informáciách o výrobku. Upozorňujeme však, že stena, ku ktorej sa má regál pripevniť, musí poskytovať dostatočnú oporu pre príchytky.

Fotografia redakcie
Dôveruj, ale preveruj!
Od roku 2005 vám redakčný tím poskytuje užitočné informácie o vašich obľúbených produktoch. Naši odborníci vám pomôžu pri výbere toho správneho produktu a odpovedia na často kladené otázky.