Činky
Činky sú športové náradie, ktoré sa skladá z tyče a dvoch závaží na jej konci. Tréning s činkami je základom pre budovanie svalovej hmoty a sily. Činky sa napríklad často používajú pri rehabilitácii po športových zraneniach. Aké činky sú pre vás vhodné, závisí od oblasti použitia činiek a cieľa, ktorý ste si stanovili. Ľahké činky sú vhodné na fitnes tréning a gymnastické cvičenia, napríklad aerobik, zatiaľ čo ťažšie činky sú vhodnejšie na silový tréning a kulturistiku. Takisto rozlišujeme medzi činkami s nastaviteľnou hmotnosťou a činkami s pevnou hmotnosťou. Výhodou nastaviteľnej činky je, že hmotnosť môžete v prípade potreby zvýšiť alebo znížiť.
1. Jednoručné činky
Jednoručné činky sú činky do jednej ruky a používajú sa najmä na budovanie svalov. S jednoručnými činkami však môžete zlepšiť aj silu nárazu a skoku. Jednoručné činky môžete použiť rôznymi spôsobmi, pretože na rozdiel od iných činiek s nimi môžete trénovať aj slabšie svalové partie. Ľahké gymnastické činky z vinylu sú v ponuke už od hmotnosti 500 gramov.
2. Obojručné činky
Obojručné činky patria k k činkám na uchopenie oboma rukami a takisto ponúkajú rôzne tréningové metódy. Vzhľadom na ich vyššiu hmotnosť sa väčšinou používajú na silový tréning a kulturistiku. Nie sú však primárne určené na gymnastické cvičenia. Pomocou obojručnej činky si precvičíte celé telo. Medzi základné cviky patrí napríklad bench press, mŕtvy ťah alebo drepy. Ďalším variantom obojručnej činky je lomená činka. Lomená činka je obdobou obojručnej činky, ktorá má tvar SZ. Tento špeciálny tvar je šetrný k zápästiam počas tréningu a zabraňuje nadmernému zaťaženiu predlaktia. Lomené činky sa väčšinou používajú na tréning bicepsov a tricepsov.
3. Pre začiatočníkov
Začiatočníkom odporúčame začať s ľahkými váhami. Začiatočníci často robia chybu, keď začnú cvičiť s príliš ťažkými závažiami, ktoré poškodzujú svaly. Mali by ste preto zvoliť takú hmotnosť činiek, aby ste mohli bez väčších problémov vykonávať rôzne cviky šesť až osemkrát za sebou (tri série s minútovým odpočinkom).