
Príručka ku grilom na drevené uhlie
Gril na drevené uhlie sa považuje za neprekonateľnú klasiku medzi grilmi. V tejto príručke sa dozviete, z ktorých modelov si môžete vybrať a na čo by ste si pri kúpe mali dávať pozor.
1. Výhody v porovnaní s inými grilmi
Okrem jedinečnej dymovej arómy grilovaných pokrmov poznáme aj iné rozhodujúce výhody používania grilu na drevené uhlie:
- Okrem klasického môžete bez problémov grilovať aj nepriamo (vyžaduje sa kryt)
- Vysoká mobilita
- Široký výber modelov
- Jednoduché a rýchle čistenie
Množstvo dymu, ktorý vzniká pri zapaľovaní a opekaní, môžete redukovať výberom správneho paliva, ale nemôžete mu úplne zabrániť. Pri grilovaní s grilom na drevené uhlie by ste mali mať dostatok priestoru, aby dym neobťažoval vás ani vašich susedov. Vhodnými priestormi sú napríklad priestranná terasa alebo veľká záhrada.
Stĺpový gril s nastaviteľným prívodom vzduchu
Nepriame grilovanie |
---|
V porovnaní s klasickým postupom sa pri nepriamom grilovaní jedlo neopeká priamo nad zdrojom tepla, ale šetrne sa varí prostredníctvom tepla v uzavretom grile. Pri nepriamom grilovaní uložte drevené uhlie do kruhu okolo okraja grilovacej misy a grilované jedlo položte na stred roštu. Prípadne môžete rozložiť drevené uhlie len na jednu stranu grilu a grilované jedlo umiestnite na opačnú stranu roštu. Priamo pod grilované jedlo môžete vložiť ohňovzdornú nádobu s vodou. Na jednej strane tak zabránite kvapkaniu šťavy výpeku do grilovacej misy. Na druhej strane vzniknutá para zaručuje, že grilované jedlo zostane šťavnaté. Upozorňujeme však, že na nepriame grilovanie si musíte vyhradiť o niečo viac času. |
2. Rôzne modely
Rôzne grily na drevené uhlie sa líšia nielen dizajnom: Dizajn a konštrukcia jednotlivých grilov takisto súvisí s rozdielnym spôsobom obsluhy. Napríklad prívod vzduchu pri stĺpovom grile regulujete inak ako pri klasickom guľovom grile. Nižšie sme pre vás zhrnuli najbežnejšie modely.
2.1 Stĺpové a lievikové grily
Ako stĺpové grily sa označujú všetky zariadenia, ktorých grilovacia misa je namontovaná na stĺpe. Výhodou týchto grilov je, že vzduch sa k drevenému uhliu dostáva nielen zhora, ale aj zdola (tzv. „komínový efekt“). Prívod vzduchu môžete regulovať pomocou uzatvárateľných otvorov na stĺpe:
Pri zapaľovaní otvorte prívod na urýchlenie tvorby pahreby. Prívod zatvorte, hneď ako vytvoríte pahrebu a začnete grilovať. Tak zabránite príliš rýchlemu spáleniu dreveného uhlia.
Špeciálnymi variantmi medzi stĺpovými grilmi sú lievikové grily. Grilovacia misa má tvar lievika, vďaka čomu sa nevyžaduje veľké množstvo paliva. Väčšina modelov má zabudovanú vyberateľnú zachytávaciu nádobu na popol, ktorá výrazne uľahčuje čistenie. Pri používaní stĺpových grilov venujte osobitnú pozornosť stabilnému stoju. Rovinatý, pevný terén je vhodnejším podkladom ako napríklad kopcovitý trávnik.
Lievikové grily nie sú vhodné na nepriame grilovanie, pretože žeravé uhlíky sa kvôli lievikovému tvaru misy nemôžete rozložiť len na jednu stranu. Len veľmi málo modelov má veko, ktorý je takisto nevyhnutnou pomôckou pri nepriamom grilovaní.
2.2 Guľové grily
Najobľúbenejšie a najznámejšie grily na drevené uhlie sú guľové modely. Dôvodov je niekoľko:
- Malá veľkosť
- Mobilné použitie
- Možnosť nepriameho grilovania
- Stabilný stojan
Guľové grily sú mobilné.
Modely majú zvyčajne tri alebo štyri nohy a dve kolieska, takže gril môžete aj ľahko premiestniť. Nohy by mali byť čo najpevnejšie a pevne spojené s grilovacou misou. Ak sú na grile rukoväti, uistite sa, že sú vyrobené z materiálu, ktorý vedie teplo len v obmedzenej miere (napr. drevo).
Jednou z nevýhod v porovnaní s grilovacími vozíkmi je, že môžete použiť len jeden grilovací rošt, ktorý nie je výškovo nastaviteľný. Praktickým doplnkom sú uzatvárateľné vetracie otvory na spodnej strane grilovacej misy a na veku: Tak môžete regulovať množstvo kyslíka, ktoré sa dostane do vnútra.
2.3 Otočné grily
Mimoriadne obľúbenými modelmi vo Falcu a Sársku sú tzv. „otočné grily“. Otočný gril sa zvyčajne skladá z trojnožky alebo šibenice, na ktorej je rošt zavesený na reťazi. Výhodou otočných grilov je, že rošt je pohyblivý, a jedlo sa tak griluje rovnomerne nad žeravými uhlíkmi. Mnohé modely majú otočné reťazové zavesenie: Tak môžete rošt nielen pohybovať v kruhu nad žeravými uhlíkmi, ale aj otáčať okolo vlastnej osi.
Hoci väčšina otočných grilov má grilovaciu misu, ktorá sa nachádza nad roštom, na zapaľovanie uhlia môžete použiť aj uzavreté ohnisko. Čistenie otočného grilu je rovnako nenáročné ako pri guľovom grile.
2.4 Udiareň
Udiarne sa líšia od iných typov grilov:
- Grilované jedlo sa v udiarni pripravuje výlučne horúcim dymom
- Grilované jedlo a palivo sú uložené v oddelených priestoroch (ohnisko a dymová komora)
- Teploty prípravy jedla počas údenia sú nižšie (90 – 160 °C v porovnaní s približne 250 °C pri klasickom grilovaní)
- Ako palivo do udiarne sa spravidla používa drevo z ovocných stromov
S udiarňou vytvoríte výnimočnú arómu grilovania.
Princíp nepriameho grilovania možno k údeniu prirovnať len v obmedzenej miere, pretože priestory pre palivo a proces prípravy jedla nie sú navzájom oddelené. V udiarni sa palivo zapaľuje v tzv. „ohnisku“. Horúca para smeruje do dymovej komory s grilovaným jedlom a odtiaľ do ďalšieho otvoru, ktorý slúži na výstup dymu.
Jedlo pripravené v udiarni je mimoriadne šťavnaté a vyznačuje sa intenzívnou dymovou arómou. V udiarni pripravíte aj veľké kusy mäsa, ako sú rebrá, stehná alebo celé kurčatá – veľkou výhodou je, že mäso nemusíte otáčať. Upozorňujeme však, že proces varenia trvá dlho: Na stredne veľké mäso (napríklad pečienku alebo kura) si vyhraďte približne tri hodiny.
V prípade udiarne by ste mali venovať osobitnú pozornosť tomu, aby boli ohnisko a dymová komora starostlivo prizvárané a mali hrúbku steny najmenej 3 mm. Vzduchové bubliny v laku sú známkou nekvalitného spracovania.´
2.5 Grilovacie vozíky
Grilovacie vozíky sú väčšie ako guľové grily a rovnako sú mobilné. Výhodou sú odkladacie plochy po stranách a pod grilovacou misou. Praktickým doplnkom je aj niekoľko výškovo nastaviteľných grilovacích roštov: Vďaka nim môžete pripravovať potraviny s rôznym časom varenia súčasne: napríklad zeleninu alebo ryby umiestnite ďalej od žeravých uhlíkov ako mäso a klobásy. Uistite sa, že rukoväti roštu sú vyrobené z tepelne izolovaného materiálu.
2.5 Skladacie grily
Ak hľadáte gril, ktorý je čo najviac mobilný a zároveň väčší ako jednorazový, ideálny je pre vás skladací gril. Model, ktorý svojím tvarom pripomína laptop alebo notebook, môžete pri preprave jednoducho zložiť a vďaka integrovanej rukoväti ľahko prenášať. Na mieste určenia môžete skladací gril rozložiť a položiť samostatný rošt na grilovaciu misu.
3. Palivo a štartovacie komíny
S výnimkou udiarne, ktorá sa používa drevo pre intenzívnejšiu dymovú arómu, si môžete vybrať medzi jemným dreveným uhlím alebo briketami ako palivom pre každý gril na drevené uhlie. Oba varianty majú výhody aj nevýhody – ich použitie závisí od toho, aké jedlo a ako dlho chcete grilovať.
3.1 Jemné drevené uhlie alebo brikety?
Jemné drevené uhlie má veľkú výhodu v tom, že sa zapaľuje rýchlejšie ako brikety. Nevýhodou je, že uhlie je menej horúce a horí kratší čas v porovnaní s briketami. Ak však nechcete grilovať príliš dlho a najmä jedlá, ktoré si nevyžadujú dlhý čas prípravy, výbornou voľbou je pre vás jemné drevené uhlie.
Grilovacie brikety horia podstatne dlhšie ako bežné uhlie.
Na nepriame grilovanie sú brikety skvelou voľbou, pretože sa ľahšie rozkladajú v grilovacej mise. Môžete sa tiež spoľahnúť na dlho horiace žeravé uhlíky, takže počas prípravy nemusíte odstraňovať veko, aby ste doplnili drevené uhlie. Kokosové brikety horia mimoriadne dlho a sú horúce, vyznačujú sa aj nízkou tvorbou dymu a zápachu.
3.2 Piliny na údenie
Drevené piliny na údenie posilnia dymovú arómu grilovaného jedla. Môžete si vybrať z rôznych druhov dreva, napríklad jablone alebo buka. Na na dosiahnutie optimálnej dymovej arómy odporúčame zvoliť nepriame grilovanie alebo použiť udiareň. Drevené piliny musíte pred použitím namočiť do vody na približne pol hodinu: Tým sa oddiali úplné spaľovanie na grile a umožňuje tvorbu väčšieho množstva dymu.
Hneď ako sú uhlíky dostatočne horúce na to, aby ste na ne mohli rozložiť grilované jedlo, môžete na uhlie priamo nasypať piliny. Hneď sa začne tvoriť dym, jedlo položte na gril a zatvorte veko.
3.3 Štartovacie komíny
Na čo najrýchlejší začiatok grilovania by ste pri zapaľovaní grilu mali použiť okrem prírodných zapaľovačov na gril (napríklad vosková drevená vlna) ak štartovací komín. Pomôcka v tvare valca pozostáva z dutého telesa vysokého približne 30 cm s vetracími otvormi na spodnom konci. Na držanie slúži rukoväť na boku. Okrem rýchlejšej tvorby žeravých uhlíkov ponúka štartovací komín aj ďalšie výhody, ktoré sme zhrnuli v nasledovnom prehľade:
- Jednoduché dávkovanie paliva
- Malá tvorba dymu
- Rovnomerná tvorba pahreby
- Bez potreby ďalšieho prívodu vzduchu
So štartovacím komínom môžete dosiahnuť rovnomernú pahrebu.
Používanie štartovacieho komína je veľmi jednoduché. Ukážeme vám, ako by ste pomôcku mali používať:
- Lievik naplňte dostatočným množstvom uhlia.
- Zapáľte niekoľko zapaľovačov na gril v strede misy grilu.
- Štartovací komín umiestnite nad horiaci podpaľovač. Otvory na spodnom okraji grilu zaisťujú prúdenie vzduchu cez lievik smerom nahor, takže sa v ňom mimoriadne rýchlo tvorí pahreba.
- Počkajte, kým vrchná vrstva uhlia v lieviku nemá bielu farbu.
- Nasypte uhlie do grilovacej misy a začnite ukladať jedlo na gril.
Štartovacie komíny dosahujú vysokú teplotu. Rukoväť by mala byť v ideálnom prípade vyrobená z dreva, aby ste zabránili popáleninám. Pred rukoväťou by mal byť aj tepelný štít.
4. Čas varenia a teploty jadra
Aký gril na drevené uhlie chcete použiť: Na dosiahnutie najlepších výsledkov grilovania by ste mali vedieť približne odhadnúť, koľko času potrebujete na prípravu daného jedla. V nasledovnej tabuľke nájdete približné hodnoty. Pomocou údajov o optimálnych teplotách jadra môžete čas prípravy vypočítať ešte presnejšie: Potrebujete len teplomer na pečenie alebo grilovanie, ktorým napichnete vnútornú stranu grilovaného jedla. Po dosiahnutí teploty jadra môžete jedlo podávať.
Meranie teploty jadra neopakujte a vykonávajte ho iba krátko pred podávaním, pretože mäso pri prepichovaní stráca šťavu výpeku a vysuší sa!
Prehľad: Príklady časov varenia
Grilované jedlo | Čas prípravy pri nepriamom grilovaní |
---|
Grilované jedlo | 60 – 90 minút |
Celé kura (cca 1,2 kg) | 60 – 75 minút |
Polovica kuraťa (cca 600 g) | 55 – 65 minút |
Morčacie stehno | 30 – 45 minút |
Kuracie stehno | 30 minút |
Kuracie krídla | 25 – 35 minút |
Bravčová panenka (cca 450 g) | 60 – 90 minút |
Bravčové rebierka (cca 1,5 kg) | 50 – 60 minút |
Zemiaky | 15 – 20 minút |
Kukuričné klásky | 15 – 20 minút |
Zapekaná kapia | 15 – 20 minút |
Morčacie steaky | 5 – 8 minút |
Kuracie špízy | 12 minút |
Rybie filé | 6 – 8 minút |
Krevety | 4 – 5 minút |
Bravčové steaky | 12 – 15 minút |
Klobásy | 8 minút |
Veľké kusy mäsa a zeleniny by sa mali grilovať len nepriamo.
Prehľad: Príklady pre teploty jadra
Grilované jedlo | Ideálna teplota jadra |
---|
Celé kura | 80 – 85 °C |
Pečené hovädzie mäso | 80 – 85 °C |
Steaky z bravčovej krkovičky | 70 – 75 °C |
Bravčové rebierka | 85 °C |
Celá morka | 80 – 90 °C |
Kotleta | 75 – 80 °C |
Údaje sa týkajú úplného uvarenia (hotové jedlo)
5. Často kladené otázky
Ako môžem zvýrazniť dymovú arómu grilovaného jedla?
Ak máte gril s vekom, dymovú arómu zintenzívnite pomocou nepriameho grilovania. Vďaka pilinám na údenie z rôznych druhov dreva, ktoré pridáte do pahreby, získate želaný výsledok.
Alternatívou sú udiarne, v ktorých sa jedlo pripravuje horúcim dymom, pričom spaľovacia komora a varný priestor sú od seba oddelené.
Ako môžem urýchliť zapaľovanie?
Jednoduchou možnosťou je použitie štartovacieho komína. Komín naplňte uhlím a položte ho na už horiaci zapaľovač na gril. Vďaka komínovému efektu sa uhlie rýchlejšie a rovnomernejšie zapáli. Hneď sa vytvorí dostatočná pahreba, obsah štartovacieho komína môžete vysypať do grilovacej misy a rozložiť grilované jedlo.
Ako sa dá ľahko vyčistiť rošt?
Mimoriadne jednoduchá a veľmi účinná metóda je vyčistiť rošt hneď po grilovaní, kým je ešte teplý. Rošt zabaľte do vlhkých novín a nechajte ho namočený cez noc. Nasledovný deň jednoducho odstránite nečistoty pomocou špongie a vody.
Mám na zapálenie používať skôr brikety alebo jemné drevené uhlie?
Typ paliva závisí od toho, čo a ako dlho chcete grilovať. Brikety majú tú výhodu, že pahreba je viac horúca ako pri bežnom drevenom uhlí. Takisto vydržia dlhšie horieť, ale zvyčajne sa dlhšie zapaľujú. Obyčajné drevené uhlie horí rýchlejšie, ale pahreba nevydrží horieť tak dlho ako pri briketách. Ak grilujete jedlá s krátkym časom prípravy, siahnite po obyčajnom drevenom uhlí.
Ako zabezpečím, že pahreba v guľovom grile úplne vyhasla?
Namiesto hasenia pahreby vodou po grilovaní poznáme jednoduchší spôsob: Zatvorte vetracie otvory na spodnej strane grilovacej misy a na gril nasaďte veko. Aj na veku zakryte vetracie otvory: Tak zabránite prívodu kyslíka pre pahrebu a tá vyhasne.