Príručka k práčkam s vrchným plnením
Práčky s vrchným plnením sú mimoriadne vhodné najmä do malých bytov. Čo musíte zohľadniť pri výbere sa dozviete v tejto príručke.
1. Výhody práčok s vrchným plnením
Práčky s vrchným plnením sa vyznačujú svojou úzkou konštrukciou a plnením zvrchu. V priemere majú šírku 40 – 45 cm a zmestia sa aj do úzkych štrbín. Túto vlastnosť oceníte najmä v malých bytoch, v ktorých nie je dostatok miesta na široké práčky s predným plnením. Pri plnení zhora sa tiež nemusíte obávať, či má kruhové okno dostatok priestoru na jeho otvorenie. Ovládacie prvky a otvory na plnenie sa nachádzajú na vrchu, zvyčajne za zaklápacou časťou. Nevýhodou je však aj to, že priestor na práčke sa nedá využiť, napríklad na skladovanie pracích prostriedkov. Na otvorenie musí byť zaklápacia časť stále voľná. Výhodou pri vrchnom plnení je pracovná poloha šetrná k chrbtu. Variant je takisto vhodný pre ľudí s problémami s kolenami. Práčky v vrchným plnením majú pomerne malý plniaci objem (v priemere šesť kilogramov), a preto sa hodia najmä pre malé domácnosti.
Prehľad výhod práčok s vrchným plnením:
- Kompaktná konštrukcia, ktorá šetrí priestor
- Hodí sa do malých bytov, zapadne do úzkych priestorov
- Chráni chrbát a kolená, pretože pri plnení sa nemusíte zohýbať ani krčiť kolená
- Niektoré modely môžete otvoriť aj počas pracieho cyklu
- Priemerná kapacita bubna je šesť kilogramov
2. Vlastnosti a rozhodovanie o kúpe
Pri kúpe práčky s vrchným plnením dbajte na spotrebu energie a vody:
Trieda energetickej účinnosti:
Práčky s vrchným plnením by mali mať triedu energetickej účinnosti aspoň A+ až A+++, pričom posledná trieda je energeticky najúspornejšia.
Otáčky žmýkania a trieda účinnosti žmýkania:
Čím vyššie sú otáčky žmýkania, tým nižšia je zvyšková vlhkosť bielizne. Ak používate sušičku, odporúčame dbať na vysoké otáčky žmýkania, pretože práčka sa postará o dobrú prípravu a sušička tak ušetrí energiu. Podľa otáčok žmýkania sa stanovuje trieda účinnosti žmýkania práčky. Práčky s vrchným plnením majú zvyčajne 1000 – 1200 ot/min a zaraďujeme ich do triedy žmýkania C alebo B. Modely s otáčkami žmýkania 1400 ot/min patria do triedy A.
Emisie hluku:
Ak máte práčku s vrchným plnením vo svojom byte, mali by ste dbať na emisie hluku. Počas prania by hodnota mala byť 50 db a pri žmýkaní cca 70 db.
Spotreba vody:
Pri priemernej kapacite bubna šesť kilogramov je spotreba vody jedného pracieho cyklu 40 – 50 litrov. Ročná spotreba vody je v priemere 8800 litrov.
Objem:
Objem bubna určíte podľa počtu osôb v domácnosti. Modely s objemom päť až šesť kilogramov sú vhodné skôr pre slobodné osoby, resp. domácnosť s dvomi osobami. Práčky s objemom bubna sedem až osem kilogramov sú dostačujúce pre malé rodiny alebo bytové spoločenstvá.
3. Praktické funkcie a programy
Moderné práčky ponúkajú množstvo praktických funkcií. Práčky s vrchným plnením majú zvyčajne nasledovné funkcie:
- Automatické dávkovanie: Plnenie sa automaticky rozpozná a spotreba energie a vody sa príslušne upraví.
- Indikátor zostávajúceho času a predvoľba času spustenia: Pomocou týchto funkcií si môžete ešte lepšie naplánovať časový harmonogram svojich domácich prác.
- Špeciálne programy: Každá práčka by mala mať štandardne vhodné pracie programy pre rôzne materiály, ako je páperie, vlna, hodváb a čipka, syntetika, ako aj džínsy.
- AquaStop: Bezpečnostné zariadenie na prívode, ktoré v prípade poruchy preruší prívod vody. Zariadenie AquaStop by mala mať každá práčka.
Niektoré práčky majú navyše zabudovanú funkciu sušenie bielizne. Kombinované modely sú praktické najmä v prípade, ak nemáte miesto na druhú jednotku. Okrem toho ušetríte čas aj energiu.
Práčka s vrchným plnením by mala mať praktické funkcie a rôzne pracie programy.
4. Čistenie práčok s vrchným plnením
Na spoľahlivé fungovanie práčky s vrchným plnením je potrebné ju pravidelne čistiť. Na tento účel existujú špeciálne čistiace prostriedky na práčky, ktoré môžete použiť na čistenie tesnení a plniacej vaničky na prací prostriedok a zmäkčovač tkanín, ako aj bubna. Presný postup nájdete v údajoch od výrobcu na obale výrobku. Takisto sa odporúča pravidelne používať program 60° na účinné zničenie baktérií v bielizni. Okrem toho je vhodné pravidelne spúšťať prací program 90°. Program spoľahlivo zničí všetky baktérie.
Nezabudnite: Pri praní na 90° perte iba bavlnu. Z dôvodu vysokej spotreby energie sa odporúča neprať často pri takejto vysokej teplote.
V oblastiach s tvrdou vodou sa môže navyše vyžadovať aj pravidelné odvápnenie. Na to existujú vhodné odvápňovacie prostriedky. Takisto je dôležité občas vyčistiť aj sito na textilné vlákna.
5. Často kladené otázky
Je pre mňa vhodnejšia práčka s vrchným alebo predným plnením?
Aká práčka je pre vás vhodná závisí v prvom rade od miesta inštalácie práčky a koľko miesta máte k dispozícii. Práčky s vrchným plnením sa vyznačujú svojou úzkou konštrukciou, ktorá šetrí priestor. Vďaka priemernej šírke 40 – 45 cm a nakladaciemu otvoru v hornej časti môžete práčku umiestniť aj do malých bytov s úzkymi kuchyňami alebo kúpeľňami. Vďaka zvýšenému nakladaciemu otvoru sú práčky s vrchným plnením ideálne aj pre seniorov. Ak však máte doma dostatok miesta alebo dokonca vlastnú práčovňu, môže si pokojne dovoliť aj práčku s predným plnením.
Aké rozmery má práčka s vrchným plnením?
Práčky s vrchným plnením sú v porovnaní s práčkami s predným plnením veľmi úzke a vysoké. Zvyčajné rozmery sú 90 x 40 x 60 cm (V x Š x H). Preto sa hodia do úzkych priestorov. Horný nakladací otvor navyše znamená, že nemusíte vyhradiť ďalší priestor na otvorenie kruhového okna, ako je to v prípade práčok s vrchným plnením. Práčka s vrchným plnením tak v prípade potreby môžete obklopiť ďalšími kusmi nábytku, ak stále ľahko dosiahnete na otvor.
Prečo sú práčky s vrchným plnením často drahšie ako práčky s predným plnením?
Komponenty a technológia práčok s vrchným plnením sú stlačené do najmenšieho priestoru, a preto je výroba zariadení nákladnejšia a drahšia v porovnaní s práčkami s predným plnením. V súčasnosti nájdete aj niekoľko výhodných modelov, pretože ceny klesajú spolu s pokrokovou technológiou.