Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.
Vaša predajňa Kaufland

Naposledy zvolená predajňa

Nutri-Score

K zdravému životnému štýlu patrí dostatok pohybu a zdravá strava. Za účelom uľahčenia výberu potravín pre zdravú a vyváženú stravu, uvádzame pre vybrané výrobky dobrovoľné označenie výživovej hodnoty Nutri-Score. V blízkej budúcnosti budú v Kauflande logom Nutri-Score označené výrobky našich privátnych značiek K-Bio, K-take it Veggie, K-free a K-to go.

Definícia

Čo je Nutri-Score?

Rôzne výsledky Nutri-Score

Nutri-Score je dobrovoľný, doplňujúci systém označenia výživovej hodnoty. Nachádza sa na prednej strane obalu výrobkov ako doplnenie klasického podrobného označenia výživovej hodnoty na zadnej strane balenia.

Pomocou Nutri-Score zistíte na prvý pohľad výživové zloženie konkrétneho produktu. Pri výbere potravín tak môžete výrobky rovnakej kategórie navzájom rýchlo a ľahko porovnať. Vyhodnocujú sa rôzne výživové hodnoty potravín, ktorých výsledok je vyjadrený päťstupňovou farebnou stupnicou písmen.

  • zelené A: priaznivé zloženie nutričnej hodnoty
  • tmavooranžové E: nepriaznivé zloženie nutričnej hodnoty
     

Výpočet

Ako sa vypočíta Nutri-Score?

Váha s priaznivými a nepriaznivými hodnotami nutričného zloženia

Nutri-Score sa vypočíta na základe algoritmu, pričom sa vždy vzťahuje na 100g, resp. 100ml. Zjednodušene povedané, Nutri-Score vypočíta pomer obsahu nepriaznivých zložiek ako napríklad cukru, soli (Natrium) a energetickej hodnoty (kalórií) s obsahom priaznivých zložiek ako napríklad vlákniny, bielkovín a podielu ovocia a zeleniny. Na základe rozličných produktových vlastností sa Nutri-Score počíta iným spôsobom pri tuhých potravinách a iným spôsobom pri nápojoch, syroch a tukoch.

Podľa toho, či vo vybranej potravine prevažujú priaznivé alebo nepriaznivé výživné látky, je priradená zodpovedajúca hodnota Nutri-Score:

tmavozelené A – svetlozelené B – žlté C – oranžové D – tmavooranžové E

Nutri-Score vyvinuli nezávislí vedci a odborníci na výživu. Používanie Nutri-Score v praxi kontroluje francúzsky úrad verejného zdravotníctva Santé Publique France.

K-Bio mini kukurično-medové chlebíčkya k tomu priradená tabuľka výživových hodnôt

Ako sa vypočítajú hodnoty Nutri-Score, ukazuje náš príklad „K-Bio mini kukurično-medové chlebíčky“.

Nepriaznivé obsahové látky sú označené číslicami 0 až 10. Najlepšie hodnoty vykazuje číslica 0, najhoršie číslica 10. Jednotlivé hodnoty sa sčítajú do medzisúčtu. Priaznivé obsahové látky sú označené číslicami 0 až 5. Čím je číslica vyššia, tým je hodnota lepšia. Aj tieto hodnoty sa sčítajú do medzisúčtu, ktorý sa následne odpočíta od medzisúčtu nepriaznivých obsahových látok.

 
 K-Bio produkty s rozličnými hodnotami Nutri-Score

Výsledok výpočtu je nasledovným spôsobom priradený do hodnotovej tabuľky Nutri-Score:

-1 a menej: tmavozelené A

0 až +2: svetlozelené B

+3 až +10: žlté C

+11 až +18: oranžové D

+19 a viac: tmavooranžové E

Náš príklad má výsledok 2. K-Bio mini kukurično-medové vafle sú podľa toho označené svetlozeleným B.


Ďalšie informácie o Nutri-Score

Logo Nutri-Score s tmavooranžovým E a v pozadí pizza

Orientácia

Nutri-Score pomáha pri lepšej orientácii a výbere potravín. Nevypovedá však o tom, či je potravina zdravá alebo nezdravá a nevylučuje ani konzumáciu produktov označených tmavooranžovým E.

Logo K-Bio a K-take it Veggie

Nutri-Score na produktoch našich vlastných značiek

Nutri-Score sa nenachádza iba na „zdravých“ výrobkoch, ale na všetkých výrobkoch vybraných značiek. V blízkej budúcnosti budú v Kauflande logom Nutri-Score označené výrobky našich privátnych značiek K-Bio a K-take it Veggie.

Kuchynská doska s ovocím a zeleninou

Systém Nutri-Score

Systém Nutri-Score je odporúčaný organizáciami na ochranu spotrebiteľa, ktoré vyzdvihujú nezávislosť, vedeckú odbornosť a ľahkú zrozumiteľnosť systému. Francúzske odborné štúdie preukázali, že Nutri-Score prispieva k výberu zdravších produktov.