
Príručka k chladničkám
Aké aspekty sú pri výbere chladničky zvlášť dôležité a čo by ste mali pri kúpe zvážiť? Odpovede na tieto otázky a užitočné tipy nájdete v nasledovnej príručke.
1. Typ chladničky
Okrem veľkosti zariadenia hrajú pri výbere dôležitú úlohu aj také aspekty, ako sú prvky chladničky alebo vlastnosti dvierok. Najväčší komfort pri preprave zabezpečujú integrované prepravné kolieska.
1.1 Veľkosť
Najdôležitejším kritériom výberu je veľkosť zariadenia: Šírka a výška určujú objem vnútorného priestoru, to znamená, koľko miesta máte k dispozícii na uskladnenie potravín. Objem sa udáva v litroch.
Vstavané chladničky možno optimálne integrovať do dizajnu kuchyne.
Ak si chcete kuchyňu vybaviť od základov, nezabúdajte, že rozlišujeme medzi dvomi typmi chladničiek:
- Vstavané modely: Tieto modely sa montujú do kuchynskej skrinky so zodpovedajúcim obložením, takže chladnička je plne integrovaná do dizajnu kuchyne.
- Voľne stojace modely: Pri voľne stojacich modeloch musíte počítať s dostatočným priestorom v návrhu kuchyne okrem skriniek, sporáka a príborníka.
Vstavané modely sú lepšou voľbou z čisto vizuálneho hľadiska – ak sa však chladnička poškodí a je potrebné ju vymeniť, je lepšie zvoliť voľne stojace modely. Takýto model môžete v prípade potreby ľahko vymeniť.
1.2 Typ dvierok
Pri vstavaných chladničkách je potrebné rozlišovať medzi variantmi s pevnými a posuvnými dvierkami:
- Pri posuvných dvierkach sú dvierka chladničky spojené s dverami vstavanej skrine pomocou systému závesov a koľajničiek. Dvierka chladničky sa pri otvorení skrine „ťahajú“.
- Pevné dvere sa, naopak, montujú ako obloženie priamo na dvierka chladničky. Dvierka nemajú vlastné závesy.
Ak si chcete zachovať flexibilitu, pokiaľ ide o smer otvárania dvierok chladničky, zvoľte si zariadenie s vymeniteľným závesom dvierok. Väčšina zariadení má záves dvierok na pravej strane. To znamená, že dvierka sa otvárajú na ľavej strane. Príslušné informácie nájdete v opise výrobku.
1.3 Police a priehradky
Na prehľadné a priestorovo úsporné skladovanie potravín by ste mali venovať pozornosť rozdeleniu interiéru. V interiéri oceníte najmä tieto prvky:
- Police
- Držiak na vajcia v dvierkach
- Držiak na fľaše v dvierkach
- Zásuvky na zeleninu
Tieto prvky stačí zvyčajne len vybrať a vyčistiť v umývačke riadu. Uistite sa, že máte čo najviac koľajničiek pre police, aby ste mohli flexibilne nastaviť výšku jednotlivých úložných priestorov.
1.4 Mraziaci priestor a priehradky
Ďalším kritériom pri kúpe chladničky je mraziaci priestor. Môžete sa rozhodnúť buď pre kombinované zariadenie, alebo pre samostatné zariadenie, napríklad mrazničku. Výhody a nevýhody týchto variantov sme pre vás zhrnuli v nasledovnej tabuľke:
- Časovo úsporný a pohodlný prístup k mrazeným výrobkom
- Odmrazovanie je pomerne jednoduché
- Zariadenie je zvyčajne spojené s chladiacim modulom*
Samostatná mraznička
- Zariadenie má zvyčajne veľa úložného priestoru
- Samostatný mraziaci modul*
- Namáhavý prístup
- Odmrazovanie je časovo náročné
*Vo väčšine kombinovaných chladničiek sú moduly chladničky a mrazničky pripojené k rovnakému obvodu. Ak jeden z modulov prestane fungovať, vo väčšine modelov ho nie je možné samostatne vypnúť.
1.5 Výrobník kociek ľadu
Ak máte v obľube chladené nápoje, určite vám odporúčame porozmýšľať nad kúpou chladničky s výrobníkom kociek ľadu. Pri týchto zariadeniach máte zvyčajne na výber z dvoch variantov:
- Výrobník kociek ľadu s prívodom vody: Upozorňujeme, že pre tento model musí byť k dispozícii voľný prívod vody
- Modulárne modely: Zariadenia s vyberateľnou nádržou
Chladnička s výrobníkom kociek ľadu
2. Funkcie chladničky
Dostupné funkcie v chladničke závisia od jej konštrukcie: Napríklad dvojdverové zariadenia majú zvyčajne dva samostatné ovládacie prvky, ktoré umožňujú nastavenie teploty. Zariadenia s displejom sú mimoriadne pohodlné a intuitívne.
2.1 Funkcia Coolmatic
Modely s touto funkciou dokážu znížiť teplotu na niekoľko stupňov Celzia nad bod mrazu na niekoľko hodín. Po uplynutí časového limitu sa teplota automaticky zvýši na počiatočný bod. Týmto spôsobom môžete napríklad mimoriadne rýchlo ochladiť nápoje. Mnohé zariadenia používajú rovnakú technológiu v mraziacom priestore na zmrazenie potravín v čo najkratšom čase.
2.2 Funkcia Multi-Airflow
Zariadenia s touto technológiou majú samostatné cirkulačné chladenie pre každý chladiaci priestor. Tým sa zabezpečí, že všetky oblasti interiéru zostanú rovnako chladné a nevzniknú žiadne teplé zóny. Táto funkcia navyše zabraňuje tvorbe ľadu, ktorý by dlhodobo zhoršoval výkon chladiacich prvkov.
2.3 Automatické odmrazovanie
V chladničkách s automatickým odmrazovaním je kompresor na chladenie riadený termostatom. Ak teplota klesne na úroveň, ktorá naznačuje tvorbu ľadu, termostat vypne kompresor a aktivujú sa tepelné prvky v zadnej strane. Tie zabezpečujú odmrazovanie zamrznutých povrchov. Malé množstvo rozpustenej vody sa odparuje v dôsledku odpadového tepla, ktoré vzniká vo vnútri zariadenia. V chladničkách s touto technológiou preto zvyčajne nie je potrebné ručné odmrazovanie.
3. Účinnosť
Údaje o energetickej účinnosti ukazujú, koľko elektrickej energie zariadenie spotrebuje. Hodnota sa udáva v kilowattoch za hodinu (kW/h). Pre lepší prehľad boli zavedené triedy od najúčinnejšej triedy A+++ po najmenej účinnejšiu triedu D.
Od roku 2012 je pre výrobu chladiacich zariadení predpísaná minimálna účinnosť A+.
Trieda účinnosti | A+++ | A++ |
---|
Spotreba energie* | < 22 % | < 33 % |
*Triedy účinnosti sú rozdelené podľa podielu energie spotrebovanej príslušným chladiacim zariadením v porovnaní s fiktívnym štandardným modelom. Chladnička triedy A+++ preto spotrebuje len 22 % energie štandardného modelu.
4. Čistenie
Ak chcete mať istotu, že sa potraviny v chladničke dobre uchovávajú, mali by ste zariadenie pravidelne čistiť.
4.1 Vhodné čistiace prostriedky
Pri výbere čistiacich prostriedkov používajte jemné prostriedky, aby ste zariadenie nepoškodili: Vhodné a zdraviu neškodné sú octová esencia alebo roztok hydrogénuhličitanu sodného. Na odstránenie hrubých nečistôt je ideálna špongia s drsným povrchom, na ostatné zvyškov je najlepšou voľbou handrička a handrička na utieranie do sucha.
4.2 Čo by ste mali zvážiť
Ak je to možné, zariadenie počas čistenia vypnite a úplne ho vyprázdnite. V zime je najlepšie skladovať potraviny na čas čistenia vonku – dobre zabalené.
Vyberateľné časti, ako sú priehradky na zeleninu a police, vložte do umývačky riadu a dôkladne vyčistite vnútro chladničky. Utreté povrchy nezabudnite osušiť čistou utierkou. Uistite sa, že gumové tesnenie na okraji dvierok je tesné a že sa dvierka správne zatvárajú.
5. Často kladené otázky
Akú triedu energetickej účinnosti by mala mať chladnička?
Ak chcete ušetriť čo najviac elektrickej energie, vyberte si zariadenie A+++. Úspory v podobe zníženej spotreby elektrickej energie veľmi rýchlo prevážia nákup takéhoto zariadenia.
Mám si vybrať kombinovanú chladničku s mrazničkou alebo samostatné modely?
V závislosti od toho, koľko úložného priestoru v mrazničke potrebujete, môže byť výhodné kúpiť samostatnú mrazničku. Väčšina kombinovaných modelov je určená skôr pre bežné každodenné potreby mrazených potravín. Alternatívou môžu byť americké chladničky. Tie ponúkajú viac priestoru v mraziacom priestore, ktorý je na rozdiel od samostatnej mrazničky integrovaný priamo do jednej strany chladničky.
Na čo slúži funkcia Multi-Airflow?
Zariadenia s touto technológiou majú cirkulačné chladenie pre každý chladiaci priestor: Tým sa zabezpečí, že teplota vo vnútri chladničky zostane rovnomerná a nebudú sa vytvárať teplé zóny. Funkcia zároveň zabraňuje tvorbe vrstiev ľadu, ktoré výrazne zhoršujú chladiaci výkon chladničky a vedú k zvýšenej spotrebe elektrickej energie.
Ako často mám odmrazovať chladničku?
Odmrazovanie sa odporúča najmä pri starších zariadeniach približne dvakrát ročne. Naopak, mnohé nové zariadenia sú vybavené systémom automatického odmrazovania, ktorý vám umožní zbaviť sa tejto činnosti. Ak chladničku odmrazíte, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám podarí účinne vyčistiť aj mraziaci priestor.