Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.
Chcete zmeniť predajňu?
Zmeniť
Vaša predajňa Kaufland

Naposledy zvolená predajňa

Ktoré víno sa najlepšie hodí k vybraným jedlám? Táto otázka vždy bola, a podnes je jednou veľkou témou, ktorá dokáže rozprúdiť početné diskusie. K rybe sa najviac hodí biele, k mäsu zasa červené víno. Lenže, ktoré biele víno je to pravé – sladké, suché, ovocné? V našej znamenitej ponuke nájdete množstvo druhov vína. V nasledujúcich riadkoch sa o ňom dozviete viac. Vo vedomostnom kvíze navyše hráte o nákupné poukážky!


Súťaž

Správne odpovedzte a vyhrajte nákupné poukážky

Vyznáte sa vo víne? Ak áno, zapojte sa do nášho vedomostného kvízu a hrajte o nákupné poukážky.Údaje na etikete

Pre európsky spotrebiteľský trh

Nasledovné údaje musia byť uvedené na vínnych etiketách určených pre európsky spotrebiteľský trh:

Stupeň kvality

Stupeň kvality musí byť na vínnej etikete dobre umiestnený a čitateľný. Tu sú niektoré príklady: krajinné víno, akostné víno a predikátne víno. Predikátne víno má rozličné prívlastky: kabinetné, neskorý zber, výber z hrozna, bobuľový výber, výber z cibéb a ľadové víno.

Geografický pôvod

Údaj o geografickom pôvode vína je iba čiastočne predpísaný, respektíve závisí od stupňa kvality konkrétneho vína a od toho, ako podrobne je uvedené miesto jeho pôvodu.

Fľaškovanie

Okrem údaja o fľaškovaní vína (väčšinou vykonáva samotný vinár) musí byť na etikete uvedené aj miesto, kde sa nachádza plnička vína. Tieto údaje môžu na základe konkrétnych okolností nahradiť indexové čísla na vínnej etikete.

Obsah alkoholu

Údaj o obsahu alkoholu konkrétneho vína v percentách je v každom prípade povinný.

Objem

Na etikete musí byť uvedený objem vínnej fľaše v litroch.

Kódové značenie

Kódové značenie umožňuje jednoznačnú identifikáciu konkrétneho vína, a preto musí byť vytlačené na fľaškovej etikete. Hovorovo sa toto značenie zvykne nazývať kódové číslo. Výnimku tvoria kvalitatívne vína.

Odkaz na sulfáty

Vína, pri výrobe ktorých bol použitý oxid siričitý, musia mať na etikete uvedený odkaz „Obsah sulfátov“. Od začiatku roku 2006 bol tento údaj uzákonený ako povinný.

Odkaz na šetrné prostriedky s obsahom bielkovín

Ak sú vína upravované pomocou šetrných prostriedkov s obsahom bielkovín ako ovalbumín či kazeín, musí na tento fakt upozorňovať vínna etiketa. Týka sa to všetkých produktov, ktoré boli na spotrebiteľský trh EÚ dodané po 30.6.2012.Odrody vína

Jednotlivé odrody

V súčasnosti existuje nespočetné množstvo informácií o jednotlivých odrodách viniča. Pripravili sme pre vás zhrnutie tých najpodstatnejších:

Rizling

Slovensko sa môže pýšiť 6 vinohradníckymi oblasťami, ktoré zaberajú plochu o rozlohe 12 000 hektárov. Optimálne pôdno-klimatické podmienky na pestovanie rizlingu vykazuje Južnoslovenská, Malokarpatská a Stredoslovenská vinohradnícka oblasť.

Malbec

Kedysi obľúbená odroda viniča na výrobu červeného vína z oblasti Bordeaux je v súčasnosti spájaná najmä s Argentínou a francúzskym mestom Cahors, kde patrí medzi najfrekventovanejšie pestované viničné sorty.

Sauvignon Blanc

Francúzska odroda viniča Sauvignon Blanc je zodpovedná za celý rad populárnych, charakteristicky originálnych a svetovo známych suchých bielych vín. Patrí k nim napríklad Sancerre, Pouilly-Fumé a mnoho ďalších znamenitých druhov, ktoré sa pestujú mimo francúzskeho územia. Najznámejší Sauvignon – Marlborough Sauvignon Blanc – pochádza z Nového Zélandu a patrí do portfólia každej krajiny, ktorá holduje vínnej kultúre.

Cabernet Sauvignon

Cabernet Sauvignon nesporne patrí medzi najznámejšie svetové odrody hrozna na výrobu červeného vína. Pochádza z Bordeaux, kde sa vo väčšine prípadov mieša s inými druhmi viniča. Cabernet Sauvignon sa pestuje aj v krajinách Nového sveta – v Čile, Kalifornii, ako aj v južnej Afrike.

Chardonnay

Chardonnay možno považovať za najúspešnejšiu odrodu viniča na výrobu bieleho vína, ktorá sa spomedzi veľkého množstva viničných druhov dokázala na trhu ušľachtilých mokov etablovať ako výsostná značka. Z francúzskeho Burgundska sa pestovanie odrody Chardonnay rozšírilo do celého sveta. Každej pestovateľskej krajine prináša prestíž a obrovský úspech.

Pinot Noir

Za červeným burgundským vínom stojí jedna jediná odroda viniča, ktorou je Pinot Noir. Nie nadarmo má medzi vinármi prívlastok „kráľovná červených vín“. Odroda je náročná na pestovanie, najmä pokiaľ ide o polohu viníc a techniku spracovania v pivniciach.Znalosť vín

Ako skutočný someliér

Pinot Grigio má vždy bielu farbu.

Viničná odroda Pinot Grigio má červenkastú šupu – toto tvrdenie je, žiaľ, nesprávne. Čím dlhšie hrozno kvasí v nádobe, tým nadobúda tmavšie sfarbenie.

Čím je víno staršie, tým má lepšiu chuť

Spomínaný fakt sa však netýka približne 92 % vín, ktoré sa ročne vyprodukujú. Tie sa totiž musia spotrebovať v priebehu 3 až 4 rokov.

Červené víno sa vyrába z červeného hrozna a biele z bieleho hrozna.

Klasické tvrdenie vínnej mytológie je nesprávne. Z väčšiny červených odrôd hrozna sa totiž dajú vyrobiť biele vína, nakoľko šťava býva spravidla tiež biela. Pri máloktorých viničných odrodách obsahuje šťava aj červené zložky. Sú to napríklad Dornfelder či Alicante Bouschet.