Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Mortadela: typická varená údenina

Kto by pri mortadele nepomyslel na Taliansko a jemné údeniny z krajiny za Alpami? Avšak, čo je vlastne mortadela a čím sa táto údenina vyznačuje? Prezradíme vám to tu.

Užitočné informácie

Mortadela má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú mortadelu

Mortadela vďačí za svoj názov pôvodne používanému koreniu s názvom myrta. Z tohto odvodená mortadela je v latinčine známa aj ako myrtadella. Dnes sa namiesto myrty používa čierne korenie. Zostal len názov odvodený z myrty. Mortadela patrí do kategórie varených údenín. Obvykle sa konzumuje ako nárez s viditeľnými prísadami typu pistácií, papriky a pod.). Mortadela pochádza z talianskeho mesta Bologna. Používa sa nasledujúce mäso:

  • Slanina
  • Nahrubo odmastené bravčové mäso
  • Hovädzie a teľacie mäso zbavené hrubých šliach

Pôvod

Odkiaľ pochádza mortadela?

Už starí Rimania museli poznať mortadelu s trochu obmeneným receptom. V každom prípade je dokázateľná výroba podľa dnes ešte bežne používaného receptu už v neskorej renesancii. Za kolísku mortadely sa považuje mesto Bologna v regióne Emilia Romagna a objaviteľom pravej mortadely by mal byť istý Cristoforo di Messisbugo. Vtedy sa ešte vyrábala z oslieho mäsa.


Sezónnosť

Kedy má mortadela svoju sezónu?

Mortadela je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže mortadela použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú mortadelu

Mortadela je dokonalý nárez na chlieb a žemle. Takisto sa však hodí aj do údeninového šalátu. Ďalší recept s pečenou mortadelou pochádza z Bologne. Tu sa mortadela nakrája na kúsky, potom sa obalí a frituje v oleji na panvici. Kúsky sú vhodné ako jednohubky. Iným variantom je mortadela carpaccio, talianske predjedlo. V tomto prípade s plátkami mortadely namiesto surovej hovädziny. K tomu sa hodí typická rukola s chutným dresingom.

Ako mortadelu uchovávať

Mortadelu možno, ako všetky varené údeniny, skladovať v chladničke dva až štyri dni pri teplote od nula do štyroch stupňov. Mimochodom, údeniny zostanú najchladnejšie priamo nad priehradkou na zeleninu. Už otvorený výrobok je nutné spotrebovať do niekoľkých dní. Mortadelu možno tiež zamraziť na štyri mesiace pri teplote mínus 18 stupňov. Pritom je nutné dbať na to, aby bol obal pevne uzatvorený.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v mortadele

Mortadela obsahuje veľmi dobre stráviteľné železo, ktoré je dôležité pri metabolizme homocysteínu, vitamíny B12 a B6 a tiež vápnik a horčík, ktoré posilňujú, predovšetkým pri strese a telesnej námahe, srdce, kosti a svaly.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 309 kcal

Sacharidy: 0,38 g

Bielkoviny: 12,05 g

Tuky: 29,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,6 mg

Vitamín B2: 0,18 mg

Vitamín B6: 0,38 mg

Vitamín C: 25,84 mg

Vitamín E: 0,35 mg

Minerálne látky

 

Vápnik: 16 mg

Železo: 0,98 mg

Draslík: 302 mg

Horčík: 24 mg

Sodík: 955 mg