Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Najlepšie systémy inteligentnej domácnosti

Chcete váš domov spraviť inteligentnejším? Potom by ste si mali vybrať spoľahlivý systém inteligentnej domácnosti, ktorý je kompatibilný s čo najväčším počtom zariadení a pokrýva vaše potreby. Predstavíme vám najlepšie systémy inteligentnej domácnosti a ich funkcie.

1. Čo je systém inteligentnej domácnosti?

Vysvetlenie systému inteligentnej domácnosti
Systém inteligentnej domácnosti vám uľahčí a spríjemní každodenný život.

Systém inteligentnej domácnosti vás môže odbremeniť v mnohých oblastiach každodenného života. Pretože

  • vzájomne synchronizuje zariadenia,

  • automatizuje priebehy,

  • zjednodušuje každodenný život, napríklad prostredníctvom nákupných zoznamov, regulácie osvetlenia a vykurovania hlasovým ovládaním a

  • zabezpečuje domov inteligentnými poplašnými systémami.

Spojenie v systéme inteligentnej domácnosti
Vzorové usporiadanie systému inteligentnej domácnosti

Systém inteligentnej domácnosti vás na mobile upozorní nielen na to, že do vášho bytu alebo domu počas vašej neprítomnosti vnikne cudzia osoba, ale aj zapne kúrenie a rozsvieti svetlo v obývačke, keď ste ešte len na ceste domov.

V uplynulých rokoch uviedli mnohé spoločnosti na trh vlastné systémy inteligentnej domácnosti, ktoré majú rôzny rozsah funkcií a sú niekedy viac, inokedy menej kompatibilné so zariadeniami inteligentnej domácnosti iných poskytovateľov.

Centrom vášho nového systému inteligentnej domácnosti je rozbočovač, ktorý sa zároveň nazýva aj ako

  • brána,

  • základňa alebo

  • most.

Rozbočovač je zvyčajne pripojený k smerovaču prostredníctvom siete WLAN a na komunikáciu medzi používateľom a jeho zariadeniami využíva rádiový štandard, ako je WLAN, Bluetooth alebo ZigBee. Príkazy používateľa sa na jednej strane odovzdávajú aktorom, ako sú robotické vysávače alebo monitorovacie kamery, a na druhej strane sa údaje zozbierané zo zariadení vracajú k používateľovi.

Keďže táto centrála je do veľkej miery zodpovedná za inteligentné spojenie medzi inteligentnou domácnosťou a používateľom, mali by ste si ten správny most vybrať obzvlášť starostlivo.

Aby váš systém inteligentnej domácnosti mohol fungovať bez problémov, mali by ste si pred jeho kúpou položiť niekoľko otázok:

Ovládanie inteligentnej domácnosti
© iStock.com/RossHelen Zariadenia integrované do inteligentnej domácnosti sa dajú jednoducho ovládať pomocou smartfónu.

1. Ktoré zariadenia by mali byť navzájom prepojené v systéme inteligentnej domácnosti?

Zatiaľ čo sa niektorí používatelia nevedia nasýtiť inteligentnej domácnosti a najradšej by chceli automatizovať každý krok, iní sa uspokoja s inteligentným ovládaním osvetlenia. Tu vám ponúkame prehľad najbežnejších zariadení inteligentnej domácnosti:

  • Termostaty na efektívne a inteligentné ovládanie vykurovania.

  • Žalúzie alebo rolety na automatické zatienenie, predovšetkým v letných mesiacoch.

  • Lampy a svetlá ktoré stlačením tlačidla vytvárajú špecifické svetelné nálady.

  • Reproduktory a inteligentné televízory.

  • Monitorovacie kamery a dverové interkomy.

  • Inteligentné zásuvky, ak nechcete kupovať nové zariadenie, ale chcete vaše staré zariadenie integrovať do systému inteligentnej domácnosti.

2. Ako chcete ovládať inteligentnú domácnosť?

V závislosti od systému inteligentnej domácnosti je možné zariadenia a procesy ovládať rôzne:

  • hlasový vstup (Alexa, Siri alebo HomeKit, Google Assistant),

  • aplikácia v smartfóne alebo tablete,

  • rádiový spínač.

3. Koľko rôznych výrobcov chcete vzájomne spojiť?

Najjednoduchšie a najbezpečnejšie je vybrať si rovnakého výrobcu nielen pri systéme inteligentnej domácnosti, ale aj pri zariadeniach. Nazýva sa to uzavretý alebo proprietárny systém. Je však možné vytvoriť aj otvorené alebo čiastočne otvorené systémy, ktoré pozostávajú z produktov od rôznych výrobcov. To je zmysluplné najmä vtedy, ak chcete vzájomne kombinovať lacnejšie a špičkové zariadenia, aby ste ušetrili peniaze, alebo ak chcete dovybaviť svoj systém inteligentnej domácnosti.

 

2. Porovnanie systémov inteligentnej domácnosti

V súčasnosti je na trhu veľa systémov inteligentnej domácnosti, ktoré ponúkajú rôzne výhody a individuálnu mieru flexibility. Aby ste si mohli vytvoriť prehľad, nižšie sme vzájomne porovnali najbežnejšie systémy.

2.1 Hlasoví asistenti: Alexa, Google Assistant alebo Siri

Funkcie hlasového asistenta
S hlasovým asistentom máte k dispozícii mnoho užitočných funkcií naraz.

Tí, ktorí sa rozhodnú pre hlasového asistenta s reproduktorom, ako je Alexa, Google alebo Siri, získajú systém, ktorý je veľmi užitočný aj bez zariadení inteligentnej domácnosti. Používatelia profitujú z predinštalovaných funkcií, ako je

  • budík,

  • kalendár,

  • stopky,

  • časovač,

  • zoznamy úloh,

  • encyklopédia,

  • informácie o počasí a

  • ovládanie rádia/hudby.

Príslušný hlasový asistent sa však môže používať aj v rámci nadradeného systému inteligentnej domácnosti ako čistý ovládací prvok.

 

Amazon Alexa

Google Assistant

Apple Siri

Ústredňa

Echo Plus, Echo Dot, Echo Studio, Echo Show, Echo Spot

Nest Audio, Nest Mini, Nest Hub

HomePod, HomePod mini

Kompatibilné rádiové štandardy

WLAN, Zigbee, Bluetooth

WLAN, Bluetooth, Thread

WLAN, Bluetooth, Thread

Oblasti použitia

svetlo, kúrenie, bezpečnosť, zábava, domácnosť

zábava, kúrenie, domácnosť

zábava, domácnosť

Pripojenie IFTTT

áno

áno

áno (cez Homebridge)

Programovateľné

minimálne

minimálne

minimálne

Celkovo je používanie hlasových asistentov ako centra inteligentnej domácnosti nekomplikované, ale je spojené aj s menším rozsahom funkcií. Zatiaľ čo Alexa od Amazonu má stále najväčšiu kompatibilitu, zariadenia „HomeKit“ certifikované spoločnosťou Apple sú sotva rozšírené. Externé produkty je možné integrovať len prostredníctvom mosta, ako napríklad Homee, Homey alebo Homebdrige. Nezabudnite pritom na to, že k dispozícii nie sú všetky funkcie.

2.2 Flexibilné: Innogy SmartHome, Homee alebo Magenta SmartHome

Pre mnohých používateľov je obzvlášť dôležité, aby pri zosieťovaní svojich produktov inteligentnej domácnosti zostali flexibilní. Existujúce zariadenia od rôznych výrobcov by mali byť nielen vzájomne kompatibilné, ale systém sa musí dať po počiatočnom nastavení bez problémov rozšíriť o ďalšie produkty. Presne to ponúkajú nasledujúce systémy inteligentnej domácnosti:

 

Innogy SmartHome

Homee

Magenta SmartHome

Typ

čiastočne otvorený

čiastočne otvorený

čiastočne otvorený

Kompatibilné rádiové štandardy

868 MHz rádiový signál

WLAN, ZigBee, EnOcean, Z-Wave

Homematic IP, ZigBee, DECT ULE

Oblasti použitia

kúrenie, klimatizácia, bezpečnosť, svetlo, domácnosť

kúrenie, klimatizácia, bezpečnosť, svetlo, domácnosť, zábava

kúrenie, klimatizácia, bezpečnosť, svetlo

Pripojenie IFTTT

áno

áno

nie

Innogy SmartHome

Hoci sa Innogy na prvý pohľad zdá byť dosť obmedzený kvôli rádiovému štandardu, ktorý je súčasťou systému, nespočetné množstvo produktov Innogy inteligentnej domácnosti pokrýva takmer všetky oblasti použitia. Pomocou inteligentných adaptérových zástrčiek WLAN od spoločnosti Innogy je možné dodatočne vybaviť aj zariadenia, ktoré nie sú inteligentné. Okrem toho je zabezpečená kompatibilita s inými výrobcami, takže pomocou tejto centrály inteligentnej domácnosti je možné ovládať napríklad inteligentné bezpečnostné systémy a dokonca aj solárne panely.

Homee

Homee je pravdepodobne najflexibilnejší zo všetkých systémov inteligentnej domácnosti. Tento modulárny systém sa zameriava výlučne na pripojenie ďalších produktov inteligentnej domácnosti. Konkrétne to znamená: Na začiatku si kúpite iba centrálu, ktorá sa nazýva Brain Cube. Táto obsahuje pripojenie WLAN, na ktorom môžete voliteľne postaviť všetko ostatné: Okrem kocky WLAN sú k dispozícii aj kocky ZigBee, Z-Wave a EnOcean, pomocou ktorých môžete do svojej inteligentnej domácnosti flexibilne integrovať napríklad svetlá Philips Hue alebo Osram. Možné je aj ovládanie hlasom cez Google alebo Amazon. Inštalácia je veľmi jednoduchá: Magnetické kocky sa jednoducho zasunú do základnej kocky; potrebná konfigurácia sa vykoná automaticky.

Ak si vyberiete systém Homee, mali by ste mať na pamäti, že nie všetky funkcie integrovaného produktu sú vždy podporované. Ak chcete mať istotu, že vami zvolené zariadenia inteligentnej domácnosti budú bez problémov fungovať so zariadením Homee, mali by ste si vopred overiť kompatibilitu na príslušnej webovej stránke.

Magenta SmartHome

Systém inteligentnej domácnosti od spoločnosti Telekom sa nazýva Magenta SmartHome a ako centrálu má zariadenie Qivicon Homebase. Tento je síce vďaka štyrom bezdrôtovým štandardom veľmi flexibilný, umožňuje však len prepojenie s produktmi, s ktorými Qivicon spolupracuje.

2.3 Pokročilé: Bosch Smart Home alebo Homematic IP

Inteligentný termostat v miestnosti
Tento termostat v miestnosti je len jedným z mnohých zariadení, ktoré sa dajú integrovať do systému Bosch Smart Home.

Ak chcete doladiť automatizované priebehy v systéme inteligentnej domácnosti do najmenších detailov, môžete si vybrať náročnejšie zariadenie:

 

Bosch Smart Home

Homematic IP

Typ

čiastočne otvorený

uzatvorený

Kompatibilné rádiové štandardy

868 MHz rádiový signál, ZigBee, Homematic IP

868 MHz pásmo

Hlasové ovládanie

Alexa, Siri, HomeKit, Google

Alexa, Siri, HomeKit, Google

Oblasti použitia

kúrenie, bezpečnosť, tienenie

kúrenie, klimatizácia, bezpečnosť, svetlo, domácnosť, zábava, tienenie

Pripojenie IFTTT

áno

nie

 

Bosch Smart Home

Renomovaný výrobca Bosch uviedol na trh svoj vlastný systém domácej automatizácie Bosch Smart Home, ktorý vás presvedčí flexibilitou: Okrem radu vlastných produktov inteligentnej domácnosti je možné vďaka kompatibilným rádiovým štandardom integrovať aj mnohé zariadenia iných výrobcov. Vďaka sofistikovaným produktom si prídu na svoje aj pokročilí používatelia. Samozrejme, do inteligentnej domácnosti sa dajú integrovať aj domáce spotrebiče, ako sú umývačky riadu alebo práčky.

Spoločnosť Bosch kladie veľký dôraz aj na bezpečnosť: Aby sa zabezpečila čo najvyššia ochrana údajov, všetky súkromné a systémové údaje sa ukladajú len lokálne.

Homematic IP

Homematic IP môže čerpať z dlhoročných skúseností v oblasti inteligentných domácností. Používatelia môžu využívať osvedčenú a stabilnú aplikáciu a viac ako 80 kompatibilných produktov, ktoré pokrývajú všetky oblasti domácnosti. Okrem zásuviek a tlačidiel sú v ponuke napríklad aj detektory dymu, ovládania roliet a markíz, ako aj termostaty vykurovacích telies. Vďaka niekedy rozsiahlym skrytým inštaláciám je Homematic IP vhodný aj na automatizáciu celých domov. Začiatočníci aj profesionáli ocenia jednoduché nastavenie a intuitívne ovládanie.

Keďže Homematic IP je uzavretý systém, ktorý funguje aj bez pripojenia na internet, považuje sa za mimoriadne bezpečný pre používateľov, ktorí majú obavy ohľadom ochrany údajov. Odvrátenou stranou tohto faktu je však skutočnosť, že nie každý produkt inteligentnej domácnosti možno prepojiť s touto centrálou.

 

Ďalšie užitočné články k téme

 

FAQ

Aké systémy sú k dispozícii pre inteligentné domácnosti?

Systémy inteligentnej domácnosti ponúkajú rôzni výrobcovia. Okrem hlasových asistentov, ako je Alexa, Siri alebo Google Assistant, môžete vašu inteligentnú domácnosť vybaviť aj systémami, ako je Homematic IP, Homee alebo Magenta SmartHome. Tu vám predstavíme podrobnejšie rôzne systémy inteligentnej domácnosti.

Koľko stojí inteligentná domácnosť mesačne?

Niektoré systémy inteligentnej domácnosti sú spoplatnené mesačnými poplatkami, napríklad ak chcete ukladať záznamy z monitorovacej kamery do cloudu. Na druhej strane iné systémy nemajú po zaplatení kúpnej ceny žiadne dodatočné náklady. Preto sa pred kúpou presne informujte, či vami vybraný systém inteligentnej domácnosti vyžaduje predplatné.

Čo je centrála inteligentnej domácnosti?

Pod centrálou inteligentnej domácnosti sa doslova rozumie centrum systému inteligentnej domácnosti. Tu sa vzájomne prepoja všetky zariadenia inteligentnej domácnosti, ktoré sú následne ovládané používateľom. Centrála inteligentnej domácnosti sa nazýva aj rozbočovač alebo brána.

Ktorý systém inteligentnej domácnosti je najlepší?

Ktorý systém inteligentnej domácnosti je pre vás najvhodnejší, závisí predovšetkým od vašich individuálnych potrieb: Ak potrebujete inteligentnú domácnosť, ktorá je mimoriadne bezpečná a rýchlo sa zariadi, mali by ste sa rozhodnúť pre uzavretý systém, v ktorom je centrála a zariadenia od rovnakého výrobcu. Otvorené alebo čiastočne otvorené systémy sú vhodné predovšetkým vtedy, ak majú spolupracovať produkty od rôznych výrobcov. Viac informácií o systémoch inteligentnej domácnosti získate tu.