Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Trvanlivé mlieko: mimoriadne dlhá trvanlivosť

Homogenizované, trvanlivé alebo zahriate na vysokú teplotu? Ktorý z týchto prívlastkov patrí k trvanlivému mlieku? Trvanlivým mliekom sa nazýva kravské mlieko, ktoré sa v mliekarni zahreje na veľmi vysokú teplotu. Ide teda o mlieko zahriate na vysokú teplotu. Vďaka zahriatiu na veľmi vysoké teploty je tento mliečny výrobok mimoriadne trvanlivý.

Užitočné informácie

Trvanlivé mlieko má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na trvanlivé mlieko

Trvanlivé mlieko je homogenizované mlieko zahriate na vysokú teplotu. Trvanlivé mlieko má oproti čerstvému mlieku veľa výhod: Možno ho dlhšie držať, je lacnejšie a je ľahšie stráviteľné. Svojím obsahom vitamínov a minerálnych látok sa od čerstvého mlieka takmer nelíši. Rovnako ako čerstvé mlieko, aj trvanlivé mlieko možno kúpiť v rôznych stupňoch tučnosti od 0,1 percenta po 3,5 percenta tuku. Vďaka homogenizácii a z nej vzniknutému jemnému mliečnemu tuku je trvanlivé mlieko obvykle lepšie stráviteľné ako čerstvé mlieko.

Prečo je trvanlivé mlieko často lepšie stráviteľné ako čerstvé mlieko

Spočíva to v tom, že sa na niekoľko sekúnd zahreje na 135 až 150 stupňov a potom sa veľmi rýchlo ochladí. Týmto procesom sa usmrtia choroboplodné zárodky, baktérie alebo spóry, vďaka čomu má toto mlieko dlhšiu trvanlivosť. Počas následnej homogenizácie sa rozbijú kvapôčky tuku a mlieko tým získa jemnú štruktúru a preto sa aj pri dlhšom skladovaní nevytvárajú na povrchu žiadne zložky, ako napríklad smotana. Preto má trvanlivé mlieko v porovnaní s čerstvým mliekom mimoriadne rovnorodú konzistenciu.


Pôvod

Odkiaľ pochádza trvanlivé mlieko?

Výrobcovia mlieka nemajú povinnosť uvádzať na obale, odkiaľ presne mlieko pochádza alebo kde žijú kravy. Iba oválna identifikačná značka uvádza, v ktorej mliekarni alebo závode bolo trvanlivé mlieko nakoniec plnené. To môže, ale nemusí, byť rovnaké miesto, ako je vlastný pôvod mlieka.


Sezónnosť

Kedy má trvanlivé mlieko svoju sezónu?

Trvanlivé mlieko je v predaji po celý rok. Nachádza sa nie v chladenom regáli, ale pri nechladených mliečnych výrobkoch.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže trvanlivé mlieko použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na trvanlivé mlieko

Trvanlivé mlieko možno používať rovnako ako bežné čerstvé mlieko. Vysokým zahriatím sa chuť mlieka trochu zmení. Chutí menej sviežo a má miernu príchuť ako po varení. Na pitie sa preto uprednostňuje čerstvé mlieko, na iné použitie sa však trvanlivé mlieko hodí rovnako dobre.

Ako trvanlivé mlieko skladovať

Na rozdiel od čerstvého mlieka možno trvanlivé mlieko skladovať nechladené minimálne dva mesiace. Aby sa predišlo strate chuti, malo by sa podľa možnosti uchovávať v tme a nie pri príliš veľkom teple. Niektorí výrobcovia dokonca zaručujú trvanlivosť od troch do štyroch mesiacov. Presnú dobu spotreby zistíte podľa dátumu minimálnej trvanlivosti. Otvorené balenie trvanlivého mlieka je však potrebné uchovávať v chladničke a spotrebovať do niekoľkých dní. Čím je trvanlivé mlieko dlhšie skladované, tým má väčší sklon k zmene chuti.


Recepty

Čo možno pripraviť z trvanlivého mlieka


Účinné zložky

Čo sa skrýva v trvanlivom mlieku

Krátkym zahriatím na vysokú teplotu trvanlivé mlieko čiastočne stratí vitamíny B12, B1, B2 a kyselinu listovú, ktoré sú citlivé na teplo. Dôležitý minerál vápnik, mliečny tuk a laktóza však nie sú postihnuté a sú k dispozícii v rovnakej miere ako pri čerstvom mlieku. Trvanlivé mlieko celkovo obsahuje asi o 20 percent menej vitamínov ako čerstvé mlieko.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 64 kcal

Sacharidy: 4,8 g

Bielkoviny: 3,3 g

Tuky: 3,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 31 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,18 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 2 mg

Vitamín E: 0,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 120 mg

Železo: 0,1 mg

Draslík: 157 mg

Horčík: 12 mg

Sodík: 48 mg