Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Tymián: stredomorské korenie

Tymián, ktorého latinský názov je „Thymus Vulgaris“, sa kedysi podával gréckym vojakom pred bojom, aby im dodal odvahu a silu. Dnes sa toto klasické stredomorské korenie s mimoriadnou obľubou používa na prípravu stredomorských jedál. 

Užitočné informácie

Tymián má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý tymián

Tymián patrí k čeľadi hluchavkovitých rastlín. Rozlišujeme tieto druhy:

  • dúška tymiánová
  • dúška citrónová
  • dúška vajcovitá

 

Ako korenie sa používa predovšetkým dúška tymiánová. Vytvára 10 až 40 centimetrov dlhé a veľmi rozvetvené výhonky, ktoré vo vnútri drevnatejú. Úzke listy sú na spodnej strane ochlpené. Na korenenie sa používajú tenké vetvičky, ktoré sa pri zbere odrežú, usušia a rozdrvia.

Zrelý tymián je tmavozelený. Možno ho konzumovať surový, varený, pečený alebo dusený a má skutočne svojskú chuť s čerstvo aromatickou príchuťou. Tymián obsahuje mnohé éterické oleje, ktorým vďačí za svoju výslovne korenistú vôňu.


Pôvod

Odkiaľ pochádza tymián?

Keďže je tymián klasické stredomorské korenie, bol pôvodne doma iba v stredomorskej oblasti, kým sa postupne nerozšíril aj do severnejších oblastí, ako napríklad do južného Švajčiarska a ďalších západoeurópskych krajín. Dnes sa tymián pestuje predovšetkým v Grécku, Taliansku a tiež v Španielsku, Portugalsku, Francúzsku a Bulharsku, kde má ideálne podmienky. Pri priaznivých podmienkach dokáže tymián rásť aj v našich záhradách. Dôležitý je dostatočný slnečný svit a horúce letné počasie.


Sezónnosť

Kedy má tymián svoju sezónu?

Tymián má svoju sezónu predovšetkým od mája do septembra. V tomto období sa najprv zbiera a potom suší a ďalej spracováva. Vďaka tomu je tymián v predaji po celý rok. Možno ho kúpiť buď v pohároch alebo v malých vreckách v rozdrvenej forme či vo forme vetvičiek. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže tymián použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý tymián

Tymián sa s mimoriadnou obľubou používa na dochutenie stredomorských jedál, napríklad mäsitých a rybích pokrmov. Ďalej sa čerstvý tymián ideálne dopĺňa so stredomorskou zeleninou, napríklad s baklažánom, cuketou alebo paradajkami. Tymiánu sa tiež pripisujú účinky tlmiace prechladnutie, vďaka čomu sa tiež používa ako čaj. Čerstvý tymián možno držať v chlade asi týždeň.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v tymiáne

Tymián zmierňuje kŕče, uvoľňuje hlieny a pomáha okrem iného pri chorobách z prechladnutia, ako je bronchitída alebo kašeľ. Tymián je celkovo veľmi zdravé korenie a mal by sa preto vyskytovať častejšie na jedálnom lístku. Okrem toho vraj pomáha pri nervových chorobách, povzbudzuje chuť do jedla a podporuje trávenie.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 95 kcal

Sacharidy: 15,1 g

Bielkoviny: 3 g

Tuky: 2,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,16 mg

Vitamín B2: 0,07 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 2 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 630 mg

Železo: 5 mg

Draslík: 270 mg

Horčík: 73 mg

Sodík: 18 mg