Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Koriander: aromatický a zdravý

Aj keď sme koriander predtým poznali iba z vianočného pečiva, dnes sa používa čerstvý alebo ako sušené semená v mnohých medzinárodných pokrmoch. Koriander má svoje pevné miesto v šalátoch, polievkach, zeleninových, ryžových, mäsitých a rybích pokrmoch a tiež v karí indickej, ázijskej a stredoamerickej kuchyne. 

Užitočné informácie

Koriander má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý koriander

Vzhľadovo sa koriander podobá na petržlen, chutí však úplne inak. Listy koriandra majú jedinečnú pikantnú chuť a voňajú mierne po čiernom korení a citróne. Chuť sušených a pomletých semienok je sladšia a jemnejšia ako chuť listov. Obe zložky by sa mali používať skôr s rozvahou, pretože chutia veľmi intenzívne a ľahko dokážu prekryť ostatné chute pokrmu.


Pôvod

Odkiaľ pochádza koriander?

Koriander je jedno z najstarších známych korení. Jemné zelené listy a guľkovité semená sú spomínané už v Starom zákone a našli sa aj v hrobke Tutanchamona. Presný pôvod koriandra je však neznámy.  Na základe archeologických nálezov sa však predpokladá, že táto jedlá bylina pochádza zo stredomorskej oblasti alebo juhovýchodnej Európy. Dnes sa táto jednoročná rastlina pestuje v Ázii, Afrike, Amerike a stále viac aj v Európe. Najznámejšími odrodami sú Santo, Cilantro a Leisure.


Sezónnosť

Kedy má koriander svoju sezónu?

Koriander možno kúpiť po celý rok buď ako rastlinu v črepníku alebo natrhaný a zabalený do fólie. Sušené koriandrové semená sú v predaji ako celé semená alebo mleté.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže koriander použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý koriander

Sušený koriander je pevnou súčasťou mnohých pokrmov indickej alebo ázijskej kuchyne. Semená sa viackrát krátko orestujú na panvici a potom sa varia s jedlom. Semená koriandra je nutné, ako každé korenie, uchovávať podľa možnosti v chlade, tme a vzduchotesne uzatvorené. Keďže mletý koriander časom stráca svoju arómu, je lepšie kúpiť si menšie množstvo. 

Koriander v črepníku vydrží pri troche starostlivosti dosť dlho a má tú výhodu, že si potrebné množstvo môžete odtrhnúť vždy čerstvé. Odtrhnuté stopky krátko omyte, listy obtrhajte a potom rozdrvte. Čerstvý koriander by sa mal pridávať do pokrmu až krátko pred jeho servírovaním, pretože sa aróma rýchlo vyparí.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v koriandri

Koriander je nielen chutný, rastline sa tiež pripisujú liečivé účinky. Semená i listy čerstvého koriandra obsahujú dodocenal, látku, ktorá je prirodzene antibiotická. Vďaka svojim živinám priaznivým pre zdravie, rôznym éterickým olejom a proteínom koriander tiež pôsobí proti kŕčom, podporuje trávenie a pôsobí protizápalovo.